Kılıçdaroğlu: Suriye topraklarına ne diye gireceğiz?

Kılıçdaroğlu: Suriye topraklarına ne diye gireceğiz?
Kılıçdaroğlu: Suriye topraklarına ne diye gireceğiz?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "tampon bölge" tartışmalarına, "Tampon bölge nerede kurulacak, Suriye topraklarında mı? Biz Suriye topraklarına ne diye gireceğiz? Yarın başka bir ülke gelip Türkiye topraklarında tampon bölge kurarsa 'siz zamanında Suriye'de yaptınız şimdi sıra Türkiye'ye geldi' diye bir soru gelirse nasıl yanıt vereceğiz?" dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , OSİAD 21. Olağan Genel Kurulu’ndan önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


-TBMM BAŞKANI O KİŞİNİN SÖZCÜSÜ MÜ OLACAK?-


Bir gazetecinin “Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, komisyonda görüşülen 4+4+4 teklifine TBMM Başkanı’nın müdahale hakkı olmadığını söyledi, ne diyorsunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi: “4+4+4 ile ilgili olarak Sayın Cemil Çiçek’in üstüne düşen büyük bir görev var. Komisyon çalışmamıştır. Teklif komisyondan çalınmıştır. Gizli kapaklı iş olmaz, tartışma olmamıştır. Sadece kaba şiddet uygulanmıştır. Milletvekillerimiz bu süre içerisinde tekmelenmiş, yerlerde dövülmüş, kaba kuvvetin egemen olduğu bir ortamda zaten görüşme olmaz. TBMM Başkanlığının komisyonları denetleme görevi vardır. Denetleme görevinin gereğini Komisyon Başkanı’nı çağırarak onu dinleyerek, grup başkanvekillerini çağırarak onları dinleyerek ve tutanakları gözden geçirerek kararını vermek durumundadır. Eğer bir sağlıklı bir komisyon çalışması bekliyorsak bunu sağlamak zorunda olan da TBMM Başkanı’dır. Sayın Başkana büyük görevler düşmektedir. Biz sabırla Sayın Başkan’ın vereceği görevi bekliyoruz. O karar demokrasiden yana bir karar mı olacak yoksa bir kişinin egemenliğinin gereği olarak mı TBMM Başkanı o kişinin sözcüsü mü olacak, bunu hep beraber göreceğiz ve tanığı olacağız."


-BAHÇELİ’NİN SÖZLERİ-


Bir basın mensubunun, “ MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , Afganistan’da 12 askerin şehit olmasının ardından Afganistan’daki Türk askerlerinin çekilmesi yönünde açıklaması oldu, ne diyorsunuz?” sorusuna CHP Genel Başkanı, şu yanıtı verdi:
“Yılmaz Özdil’in çok güzel bir yazısı var. Bütün yurttaşlarımın o yazıyı okumasını isterim. Herkesin duyguları o yazıda aslında var. 12 şehit gerçekten yüreğimizi burktu. İçimiz kan ağlıyor. Gencecik insanlar ülkelerinden uzakta çoluk çoğundan uzakta oralarda ülkenin çıkarlarını savunmak için mi bulunuyorlar gibi bir soruyu haklı olarak bizim aklımıza getiriyor."


-TAMPON BÖLGE TARTIŞMASI-


Basın mensuplarının “tampon bölge” tartışmasını hatırlatması üzerine CHP Genel Başkanı, “Tampon bölge nerede kurulacak, Suriye topraklarında mı, biz Suriye topraklarına ne diye gireceğiz. Yarın başka bir ülke gelip Türkiye topraklarında tampon bölge kurarsa ‘siz zamanında Suriye’de yaptınız şimdi sıra Türkiye’ye geldi’ diye bir soru gelirse nasıl yanıt vereceğiz. Suriye konusunda batının egemen güçlerinin Ortadoğu’daki taşeronluğunu Türkiye yapmamalıdır, yapamaz. Türkiye Cumhuriyeti bağımsız bir devlettir. Ulusal Kurtuluş Savaşı sonunda kurulmuştur. Bir ülkenin taşeronluğunu yapan bir hükümet Türkiye Cumhuriyetine yakışmamaktadır. Bu konuda hükümetin çok daha açık, net yanıtlar vermesi lazım kamuoyuna” dedi.
(ANKA)