Kılıçdaroğlu: Tayyip 'Esad' Erdoğan

Kılıçdaroğlu: Tayyip 'Esad' Erdoğan
Kılıçdaroğlu: Tayyip 'Esad' Erdoğan
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazlı 29 Ekim kutlamaları için "İnsanlar ölmedi ya polislerin görevini yapmadığını söylüyor. O polis halkın polisidir, senin özel koruman değil. Senin babanın polisi değil onlar" dedi.

ANKARA - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Cumhuriyet Bayramı'nda Birinci Meclis önündeki kutlamaların yasaklanmasını eleştirerek; "Kutlamayı 'istihbarat aldık' diye yasakladılar, Uludere'de de istihbarat almıştın, 34 yurttaşımızı gidip öldürdüler.Polis görevini yapmadı' diyor. İstihbarat sonrasında 34 kişinin hayatını kaybetmesi lazımki görevini yapmış olsun" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bayramların ortak payda olduğunu söyleyerek, 1919 ruhuyla bu ülkede yaşayan herkesin hiçbir ayrımcılık olmadan kardeş olduğunu, ancak Başbakan Erdoğan'ın ayrımcılık yaptığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu 'Adalet mülkün temelidir' sözünde mülkün 'devlet' anlamına geldiğini ancak Başbakan Erdoğan 'kendi mülkü' olarak algıladığını savurak, 29 Ekim'de yaşanan olayların Başbakan Erdoğan'ın tavrı yüzünden gerçekleştiğini iddia etti.

Başbakan Erdoğan'ın Ulus Meydanı'na gidenleri 'illegal örgüt' olarak tanımlamasını eleştiren Kılıçdaroğlu; "Kafa yapısına bakın. 80 yaşındaki kadın, 8-9 yaşında çocuklar, gençler, kadınlar, yaşlılar, engelliler ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Bayram'larını kutluyorlar. Kendisine göre her şey legal, bağımsızlık, özgürlük, demokrasi isteyenler illegal. Bu kafa bu ülkeyi yönetiyor. Öyle bir hale geldiki, Başbakan vatandaşın arasına çıkamaz, vatandaşa merhaba diyemez, elini sıkamaz, kahvede oturup çay içemez. Çünkü bu vatandaş Başbakanı artık istemiyor 'yeter artık' diyor. İstedikleri kadar gelsinler, coplarıyla, panzerleriyle, tanklarıyla, askeriyle gelsinler: zalimin zulmüne ortak olmayacağız, CHP demek mazlumun yanında duran parti demektir. Orada onbinlerce yurttaş vardı, tüm o yurttaşlarınn tek ortak paydası Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamaktı. Cam kırmadılar, çerçeve indirmedir. Sadece polislere 'yolumuzu açın, biz bayram kutlamak istiyoruz' dediler. Orası yasakmış, oranın anlamını bilmiyorsun sen beyfendi, oranın anlamını bilsen yasağın anlamını da bileceksin" diye konuştu.


"POLİSLE HALKI KARŞI KARŞIYA GETİRMEYECEĞİZ"


Başbakan Erdoğan'ın 'polisler görevini yapmadı' sözünü eleştiren Kılıçdaroğlu, polislere destek çıkarak, Başbakan'ın baskısına rağmen vicdanlarını dinlediklerini savundu. Vatandaşların 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganına polisinde aynı şekilde karşılık verdiğini söyleyen CHP lideri; "Başbakan'a yeni bir ünvan bulmamız lazım; Tayyip Esad Erdoğan. Başbakan Erdoğan güneş gözlüğünü de polise taşıtır. Ağır geliyor beyfendiye gözlüğünü taşımak. O polisin görevi senin gözlüğünü mü taşımak? Biz, polislerin sorunlarına da sahip çıkacağız. Ne yaparsa yapsın polisle halkı karşı karşıya getirmeyeceğiz. O polis Türkiye Cumhuriyeti'nin polisi, babanın polisi değil" dedi.


"CUMHURİYETİN SAVCISI MISIN, RECEP TAYYİP ERDOĞAN 'IN SAVCISI MISIN?"


CHP lideri, 91 ilin valisine 'Ankara'ya gelen otobüsleri durdurun' talimatı verildiğini söyleyerek "İleri demokrasi' diyorlardı, ileri polis devleti oldu. Vatandaşın seyehat özgürlüğünü nasıl kısıtlıyorsunuz? Cumhuriyet savcısı soruşturma açmış, o savcı önce açsın bir okusun bakalım; sen cumhuriyetin savcısı mısın, Recep Tayyip Erdoğan'ın savcısı mısın? AKP rejimi korkakların rejimidir. Aydınlıktan, düşünce özgürlüğünden korkarlar. Demokrasi bir kültür işidir, tarih işidir, bilim işidir. Korku aklın katilidir. Buradan söylüyorum: İstediğiniz kadar baskı yapın sizde kimse korkmayacaktır, barikatlarınızı yıkıp geçeceğiz. Kutlamayı 'istihbarat aldık' diye yasakladılar, Uludere'de de istihbarat almıştın, 34 yurttaşımızı gidip öldürdüler. O emri veren Recep Tayyip Erdoğandır, 34 yurttaşın kanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakasındadır. 'Polis görevini yapmadı' diyor. İstihbarat sonrasında 34 kişinin hayatını kaybetmesi lazımki görevini yapmış olsun" diye konuştu.


HAKKARİ'DE BAYRAK AÇMA POLEMİĞİ


Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın "Hakkari'de Türk bayrağı açamadılar' sözünü eleştirerek, 'Sen hangi ülkenin başbakanısın, kendi beceriksizliğinin faturasını bize çıkarıyor" dedi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir milli bayram yasaklandığını söyleyen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti; "Bunu unutturmayacağız. Ben Meclis'e giderken senden izin mi alacağım? Türk bayrağı üzerinden vatandaşı kandırmaya çalışıyor. Bugün bana 'sizin kilonuz kaç?' diye sormuş. Bizim kilomuz hep aynı, çünkü cüzdanımız da aynı. Kefeninde cebin var senin, cüzdanın her gün şişiyor senin. CHP iktidarında asla ve asla hapishanelerde ölüm orucu olmayacaktır, asla terör olmayacaktır, asla hiçbir komşumuzla savaş konumuna gelmeyeceğiz. Barışı ve demokrasiyi egemen kılacağız. Türkiye'nin geldiği noktaya bakın. Hala CHP'yi suçluyor, CHP sana yol gösteriyor. Dinlemezsen önündeki duvarı göreceksin. Türkiye'nin yeni bir iklime ihtiyacı var. Türkiye'nin CHP iktidarına ihtiyacı var." (dha)

'DÜNYANIN EN ZENGİN BAŞBAKANLARINDANSIN'


Erçiş'te okulun adını değiştirdiler, beyefendinin annesinin adını koydular. Annelere saygımız sonsuz. Senin paran var, dünyanın en zengin başbakanlarındansın. Adam gibi adamsan gider paranla okul yaptırır adını koyarsın. Herkes sana saygı duyar. Ama bu davranışın saygısızlık.


'DARBEDEN MEDET UMAN CHP'Lİ OLMAZ'

Ülkeyi yönetenlerin halkı kaynaştırma görevi vardır. Bunların görevi halkı, ülkeyi halkı bölmektir. Türkiye'nin geldiği noktaya bakın. Utanmadan hala herşeyin sorumlusu olarak CHP'yi gösteriyorlar. Kimse darbelerin arkasında duramaz. CHP darbelerden en fazla zarar gören parti. Darbeyi şiddetle reddediyoruz. Darbeden medet uman CHP'li olmaz."