Kılıçdaroğlu 'yüzyılın projesi' olarak nitelediği projeyi açıkladı: Anadolu'da yeni bir mega kent

Kılıçdaroğlu 'yüzyılın projesi' olarak nitelediği projeyi açıkladı: Anadolu'da yeni bir mega kent
Kılıçdaroğlu 'yüzyılın projesi' olarak nitelediği projeyi açıkladı: Anadolu'da yeni bir mega kent
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'yüzyılın projesi' olarak nitelediği ekonomik yükseliş projesini açıkladı. CHP liderinin açıkladığı Merkez Türkiye Projesi'ne göre 20 yılda 200 milyar dolarlık yatırımla Anadolu'da bir mega kent kurulması hedefleniyor. Projenin 40 milyar doları kamu 160 milyar doları ise özel sektör tarafından gerçekleşecek.

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , partisinin seçimlerde iktidar olması halinde uygulamaya geçireceği ve  'yüzyılın projesi' olarak adlandırdığı "Merkez Türkiye Projesi"ni  İstanbul'da açıkladı.Proje kapsamında 20 yılda 200 milyar dolarlık yatırımla Anadolu'da bir mega kent kurulması hedefleniyor. 40 milyar dolarını kamu 160 milyar doları ise özel sektör tarafından gerçekleşecek. 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. CHP lideri yeni mega kentin özel bir yasayla kurulacağını dile getirdi. 

Kılıçdaroğlu, projeyle ilgili şunları söyledi:

Yaklaşık bir ay önce 19 Nisan’da yaşanacak bir Türkiye sözü ile sizlerin karşısına çıktım.  4 ayaklı bir seçim bildirgesi vizyonu vardı. Birinci ayağında birinci sınıf demokrasiyi öngörüyorduk. Demokrasi ile hukukun üstünlüğü ile başladık sözlerimize. ''Biz iktidar olduğumuzda birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz'' dedik.İkinci ayağı rekabetçi ve yarışmacı bir ekonomi . Sözü dinlenen, üreten güçlü bir Türkiye. Ülkenin gücü ekonomiden kaynaklanıyor. O nedenle üreten Türkiye olsun dedik. YÖK’ün kaldırılması gerekiyor dememizin temel nedeni de bu.Stratejimizin üçüncü ayağında ürettiğini hakça bölüşen bir toplum olmalıydık. Güçlü bir sosyal devleti kuracağız. Emekliliklere bayramlarda ikramiye verilmesi, asgari ücretin yükseltilmesi.Dördüncü ayağımız da bütün bunları sürdürülebilir bir hale getirmemiz gerekiyordu. Bu çerçevede sizlere projelerimizi sunmuştuk. Ülkemizin rekabetçi gücünü arttırmamız gerekiyor.

Projeyle ilgili yazarlardan ilk değerlendirme

YÜZYILIN PROJESİ DİYORUZ ÇÜNKÜ...

Bu projeye yüzyılın projesi dememizin anlamı bu. Eğer biz gücümüzü kullanırsak coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi olacaktır. Sadece ve sadece ekonomik büyüme projesi değil, barışın da projesi. Kültürler, kentler hepsi entegre olacak.

ÜÇ DEV PROJE HAYATA GEÇMEK ÜZERE

Gelişen ve yükselen ekonomilerin toplam yükselen ekonomiden daha fazla pay aldığı görülüyor. Türkiye'de bu ülkeler arasında. 1990 yılında gelişen ve yükselen ekonomilerin küresel gelirden aldıkları pay yüzde 30. Ticaretten aldıkları pay ise yüzde 23. Bugün aynı ekonomiler küresel gelirden yüzde 30 değil, yüzde 57 pay alıyorlar. Küresel ticaretten yüzde 23 değil, yüzde 42 oranında pay alıyorlar. Olağan üstü bir gelişme. Ama Türkiye bütün avantajlarına rağmen bu başarıyı yakalayamıyor. Neden yakalayamıyor, işte bu proje ile biz bu başarıyı yakalamak istiyoruz.

 "DÜNYANIN ÖNEMLİ BİR GÜCÜ, ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLMA İDDİASINDAYIZ"

Kemal Kılıçdaroğlu, sadece projenin öngördükleri yeniden bir proje olmadığını ifade ederek, "Tanıtım filminde izlediniz, 3 dev proje zaten dünyada hayata geçmek üzere. Düğmeye basılmış ve üzerinde çalışılıyor. Latin Amerika'da, Güney Amerika Bölgesel alt yapıları birleştirme projesi. Devasa bir proje. İkincisi; Güney Doğu Asya'da tüm tren yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan demiryolu projesi. Üçüncüsü; 2013'de Çinliler açıkladılar, İpek Yolu Ekonomik Kuşak Gelişimi ve 21. yüzyıl deniz İpek Yolu Projesi. Biz 4. projeyi, küresel dördüncü projeyi Türkiye'de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Dünyanın önemli bir gücü, önemli bir parçası olma iddiasındayız. Bu coğrafi üstünlüğümüzü, genç nüfusumuzun bize verdiği avantajı değerlendirmek istiyoruz" diye konuştu.

 

İŞTE MERKEZ TÜRKİYE PROJESİ

Merkez Türkiye adı verilen proje için 6 dakikalık tanıtım filmi de gösterildi. Tanıtım videosundaki bilgilere göre, dünyada ticaret yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan üç proje yer alıyor. Merkez Türkiye dördüncüsü olacak.Tanıtım filminde projeyle ilgili şu bilgelere  yer verildi: "Türkiye’yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtaracak. Sadece yolları birbirine bağlamıyoruz; ülkeleri, kültürleri yaşamları birbirine bağlıyoruz. Bürokrasi sıfırlanacak, 2020’de faaliyete geçecek ve büyüyecek 2035 yılına gelindiğinde tamamlanacak. Yeni bir şehir, küresel bir proje. Akdeniz ve Karadeniz limanları üzerinden dünyaya bağlanan bir merkez. 3 milyon nüfuslu yaşanacak bir cazibe merkezi olacak. Otoyol ve demiryolu ağlarının tam ortasında yer alan bir şehir. AR-GE, tekno park şehri. Bölgenin en fazla yeşil alana sahip şehri olacak. 1 milyon 633 bin kişiye çevresine ile 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacak. 2035’de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. İşsizlik yüzde 5’in altına inece büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. Tüm yakın coğrafyaya barış mutluluk ve refah gelecek."

 

MALİYETLERDE YÜZDE 15-20'LİK AVANTAJ

Biz küresel dördüncü projeyi Türkiye’de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Bu proje ile biz 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşıyoruz.  1,5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. Hiçbir ülkeye nasip olmayacak bir avantaj. Devasa bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz .

Demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme Türkiye entegre olacaktır.  Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz biz. Mükemmel alt yapısı ile bir Anadolu’da mega kent oluşturuyoruz. Buradan ürünler dünyaya ulaşacak. O nedenle 21. yüzyılın projesi ve Merkez Türkiye Projesi dedik.  Bu proje bölgemize ne kazandıracak? Bölgemize barışı, zenginleşmeyi getirecek. Bölgeyi kendi içinde entegre edecek. Şangay’dan yüklenen mal Bakü’ye gidecekse 55 gün geçiyor. Bu proje hayata geçtiğinde o mal 15 gün içinde Bakü’de olacak. Maliyetlerde yüzde 15-20’lik avantaj sağlanacak.

YAPIMI NE KADAR SÜRECEK?

Projenin yapımı ne kadar sürecek? Projeyi gerçekleştirirken pek çok fondan yararlanacağız. İşe demir yollarını yeniden ele alarak düzeltme ile başlayacağız. Samsun ve Trabzon’u mega kent ile buluşturacağız. Mersin ve İskenderun’u mega kent ile buluşturacağız. Ulaştırma, iletişim, enerji alt yapısını yeniden düzenleyerek işe başlayacağız.

BÜROKRASİ SIFIRA İNECEK

Mega kent’in yönetimi nasıl olacak? Özel bir yasa ile kurulacak. Bürokrasinin sıfıra indiği özel bir yasa ile. Vali atanacak, yönetimi sivil toplum örgütlerinden oluşacak. Aynı zamanda bilim üssü olacak. Yönetimde Odalar Borsalar Birliği, Nakliyeciler Derneği, Turizm Yatırımcıları Derneği gibi pek çok kuruluş burada görev alacak.

MALİYETİ: 20 YILDA 200 MİLYAR DOLAR

Maliyeti ne olacak? 200 milyar dolar olacak 20 yılda tamamlanacak. 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek.  Dünyanın bütün önemli kuruluşları mega kentte yer almak için yarışacak.

2 MİLYON 200 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Bu proje tamamlandığında ekonomiye 147 milyar dolarlık katma değer yaratacak.  Dünyanın bütün yollarını birbirine bağlayan görkemli projelerden bir tanesi. Bu proje sadece Türkiye’ye kazandırmayacak dünyaya kazandıracak. 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. 

ANADOLU'DA KURULACAK

Mega kent Anadolu’da kurulacak. Sadece ticaret ve üretim merkezi mi olacak. Hayır. Kültür, sanat ve fuarlar merkezi olacak. Buradan çıkacak her şey bütün dünya tarafından konuşulsun istiyoruz. Kendi güneş enerjisini kullanacak. Akıllı bir kent yapacağız.

NEDEN 2035

Neden 2035? 2035’in Türkiye için çok önemli bir anlamı var. Genç nüfusumuzun olduğunu söyledik. Yaşlı nüfus az, genç nüfus fazla. Bunu da üstünlük olarak kabul ediyoruz. 2035 tarihinde Türkiye yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler sınıfına girecek. O yüzden önümüzdeki yolları çok iyi kullanmamız gerekiyor. Bu avantajı kullanamazsak Türkiye kan kaybeder.

Kurulan mega kent diğer kentlerin rakibi mi olacak? Tam tersi... Bu kentin Anadolu’nun bütün kentlerine büyük katkıları olacak.  Türkiye’nin en temel sorunu orta gelir tuzağından çıkmak. Sadece orta gelir tuzağı değil, bizim aynı zamanda orta teknoloji tuzağından da çıkmamız gerekiyor. Bu merkez iki alanda da bize güç verecek.

KENT İÇİN ÖZEL YASA ÇIKARILACAK

Kişi başı gelir 33 bin 300 dolara çıkacak. Kent için özel yasa çıkacak. Bunun temel nedeni burayı bir dünya markası haline getirmektir. Bu kent için özel teşvikler getireceğiz. Sesi olan ürünleri ile dünyaya ses veren bir kent haline getireceğiz. Anadolu ses verecek.

TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN BUNA İHTİYACI VAR

Kamuoyu böyle bir projeyi beklemiyordu. Ama Türkiye’nin ve dünyanın buna ihtiyacı var. Denizi olmayan ülkeler için Türkiye’yi küresel liman haline dönüştürüyoruz. Ürünlerini getirecekler, burada imal edecekler, burada paketleyecekler. 21 trilyon gelire buradan ulaşacaklar. Bölgesel dengesizlikleri de gidermiş olacağız. Nasıl biz asgari ücreti 1500 lira yapacağız diyorsak, Bakü’ye Çinlilerin 15 günde mallarını satmalarına imkan sağlayacağız. Güney Amerika’nın ürünlerinin daha düşük maliyetle Orta Asya’ya gitmesini sağlayacağız.

15 BİN ÜNİVERSİTE MEZUNUNU YURT DIŞINA DOKTORA YAPMAYA GÖNDERECEĞİZ

Her yıl 15 bin üniversite mezununu yurt dışına doktora yapmaya göndereceğiz. 50 bin doktora yapmış insanımızın çalışması demektir. Türkiye bugüne kadar bu kadar süre içinde 50 bin kişi yetiştirmedi. Bu proje diğer bütün projelerle bütünlük içinde.  Lafla peynir gemisi yürümüyor. Bu projeyi hazırlarken uzmanlarla tartıştık. Büyüme hızından tutun, kişi başı gelire kadar, hangi demir, kara yollarını bu kenti getireceğimize kadar. Özel yasa çıkartıncaya kadar her şeyi düşündük.  Anadolu ve Trakya’yı öksüz bırakamayız. 

YA BÜYÜYECEĞİZ YA BU TRENİ KAÇIRACAĞIZ

Biz bunu yapmaya kararlıyız ama yetkiyi bize millet verecek. Ya büyüyeceğiz ya bu treni kaçıracağız. Bu güzel ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. İç kavgalarımızdan uzak olmalıyız. Yüzyılın projesini hep beraber hayata geçirelim.

 


  http://www.radikal.com.tr/1362523136252316

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Süper Mega - user511404

  Bizim ekonominin birinci problemi üretimi için gerekli ileri ve orta teknoloji ürünü yatırım ve ara mallarını yapmayıp ithal etmek zorunda olması. Bu projede, sanayi üretici gücünü bunu yapar hale getirme niyeti filan yok. Yine montaj ve lojistik. "Görkemli" bir hizmet projesi. İleri ülkelerin ürünlerinin transit geçişi için antrepo hizmeti. Elbet bu da katma değer yaratır da, örneğin o akıllı megakent için ithal edilecek olan, milyarlarca elektronik donanım, milyarlarca sensör be robot, mühendislik hizmetleri vb. girdileri ödeyebilir mi şüpheli. Hem sormuşlar mı Çin, Rusya, ABD, Almanya, G. Kore gibi ülkelerin de gözleri kamaşmış bir halde böyle bir "megakent" için sıraya girmişler mi(!) Programında -mealen- sanayimizi ara malı üretecek güce ulaştıracağını vaadeden bir parti niye hizmet projesiyle uğraşır? Bu projeyi, DB'nın ekonomik tetikçileri yazdırmış sanki.

  KALİTELİ ÖĞRETİM OLMADAN GELİŞME OLAMAZ.....HAYALLER GERÇEKLEŞEMEZ .... - Sebodil

  Hayal çok güzel...Hayal kurmaya başlamak , geleceği tasarlama isteği duymak çok güzel bir başlangıç. Gelecek ile ilgili tasarımların tamamı ancak ve ancak beyin gücüyle gerçekleştirilebilir. Bu beyin gücü nasıl yaratılacak? 12 yılık öğretim sonunda termometreyi okuma becerisi kazandıramayan öğretim sistemine nasıl güvenilebildiğini anlamak mümkün değil...Beyin gücü yeterli olmadan ''en büyük ülke bizim ülke'' söylemleriyle yola çıkanların ulaştıkları durum ortada... '' KÖY KENT '' ve ''FATİH '' projelerinde ulaşılan sonuçlardan ders çıkaramayanlar hayal satabilirler, şayet müşteri bulabilirlerse...Algı mühendisliği gönençli yarınlar için yeterli olamaz. Ders kitaplarındaki anlatım yetersizliğini ve yanlışları fark edemeyen kadrolarla büyük başarılara imza atılamaz.

  İyidir, - user781727

  10 milyondan fazla işsizi olan ülkede, daha fazla çocuk yapıp, daha fazla işsiz, yoksul yaratmaktan iyidir, tünel, kanal yapmaktan daha mantıklı ve daha faydalıdır. Emekliye, çalışana 500 lira zam yapamayacak kadar kasası boş olan ülkede, dünyanın en büyük 10 ncu ekonomisi olacağız demekten daha gerçekçidir, daha ümit veren bir projedir, 10 yıl sonra, istanbul a 30 milyon nüfusu tıkmaktan kurtarabilecek bir fikirdir. Daha önemlisi, yatmaktan iyidir.

  başarılı - user924107

  Her ne kadar uzun vadeli projeleri seçim kampanyasında kullanmak tuhaf olsa da bu proje bi hayli işe yarar görünüyor. Chp den alışık olmadığımız şeyler bunlar bu seçimde gereken her şeyi yaptıklarını düşünüyorum ki önceki seçimleri kaybetmesi kendi hatalarıydı ama bu sefer kaybederlerse üzüleceğim.

  user993864 ya cevap - necipguven

  Sayın user993864. Elbette lojistik üretim ve tüketim açısından çok önemli. Ancak sadece lojistik ile kalkınma ve zenginleşme sağlanamaz. Öncelik üretime , sanayiye verilmeli. Bu proje belli ki AKP nin vizyonunuz nerede eleştirisine karşı bir cevap verme güdüsüyle ve propaganda danışmanlarının önerileriyle ortaya çıkarılan bir projedir. CHP nin de milyonlarca kişi ve milyarlarca dolar içeren sunumlar yapabildiğini göstermeye yöneliktir. Keşke bu tür projeleri gerçekten fizibıl bir proje olarak oluşturup, iktidar olamasalar bile iktidarla işbirliği yaparak hayata geçirebilecek takibi yapabilen bir muhalefet olsaydı CHP. Göreceksiniz bu proje seçimden sonra unutulup gidecek. Başarılı muhalefet iktidar ile iletişim ve işbirliği kanallarını açık tutup kendi istediklerini de iktidara destek pazarlıkları sayesinde yaptırabilen muhalefettir. Bundan ülke de kazanır. Ancak CHP geçtiğimiz 10 yıl boyunca hiçbir işbirliğine yanaşmamıştır maalesef.

  HAYAL - Equalizer001

  Kılıçdaroğlu 'yüzyılın projesi' olarak nitelediği projeyi açıkladı: ?Anadolu'da yeni bir mega kent?Harika bir proje! Kim veya kimler tasarlamissa tebrik ediyorum. Benim merak ettigim; tasarimci veya tasarimcilar guclu AKP yerine iktidar olmasi hemen hemen imkansiz olan CHP?ye neden gittikleridir. Isin en ilginc tarafi Kilicdaroglunun hayal gucunu asan Merkez Turkiye projesi CHP iktidar oldugunda hayata gecirilecek olmasi. Ayirimclikta sinir tanimayan, Marxsist ve commi-sosyalist ilkeleri benimsemis CHP, proje icin gereken sermayenin 160 Milliar dolarini hangi ozel sektorden elde edecek? Istanbul sermayesi uyeleri Yurdisinda sakladiklari paralarini Turkiye?ye getirse, hatta Bogaz?da yasadiklari muhtesem Yalilarini satip apartment?lere tasinsalar bile bu paranin yarisini cikaramazlar. Dolayisiyle bu proje AKP tarfindan yeniden tasralanana ve gereken fund bulunana kadar hayal muzesinde beklemeye devam edecektir. "Hayali kuvvetli olan; ama parasi ve bilgisi olmayan kimsenin kanatlari vardır, fakat ayaklari yoktur."__Joseph Joubert

  Zavallı cahiller... - oselimg

  Bilimsel ve endüstriyel alt yapısı olmayan, tükenmiş Osmalının devamı Türkiye Cumhuriyeti sanayisini nasıl kuracaktı acaba? Gökten zembille bilimsel buluşlar mı inecekti? Güney Kore , Malezya'nın nasıl kalkındığını düsünüyor acaba yukarıdki "Ce-ha-pe zihniyeti" saplantısına tutulmuş şahıs. Saydığım bütün bu ülkeler Japon, Avrupa ve Amerika şirketlerinin montaj üssü olarak işe başladılar. 90'larda Türkiye'ye de ithal edilen arabaların %100 Kore, Malezya malı mı olduğunu mu düşünüyor bu şahıs? Bu arabaların tümü bildigimiz, çok büyük markaların yeniden paketlenmiş 2-3 dönem öncesinin modelleriydi ve montajdı. Aradaki fark; onlar egitime cok önem vererek kendi bilimsel altyapılarını oluşturdular ve çok büyük devlet teşvikleri uyguladılar. Ama küçük kasaba ba zihniyetli hükümetimiz iktidarı boyunca boş bulduğu her alana beton döküp, rant ekonomisi yaratıp ekonomiyi şişirdi adına da ekonomik gelişme diyerek halka sattı. Cünkü kapasiteri ve bilgileri ancak buna yetiyor. Satılan bizim 30 yıllık gelecegimizdi. Sonuç olarak her alanda bu ülkelerin gerisine düştük ve diğerleri ile aramızdaki fark iyice arttı. Şu anda Türkiye niteliksiz ucuz işçi ekonomisi haline getirildi ve tabiki bu kitleyi sürekli daha çok fakirlikle tehtid eden AKP bunu kendine mahkum oy kitlesi yaratmak için bilerek oluşturdu. Bu mega proje bile yetmez aradaki farkı kapatmaya ama hiç olmazsa biraz küçültür. Türkiye ancak bir eğitim ve ar-ge seferberligine girişirse belki 30 yıl sonra yakalar Kore'yi. Cehalette bu kadar ısrar eden baska bir millet varmıdır acaba?