Kılıçdaroğlu'dan 'Oslo belgeleri' çıkışı

Kılıçdaroğlu'dan 'Oslo belgeleri' çıkışı
Kılıçdaroğlu'dan 'Oslo belgeleri' çıkışı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Oslo belgeleri' ile ilgili AKP'ye seslenip "Oslo belgelerini açıklayamamalarından; halka hesabını veremeyecekleri vaatler olduğu anlaşılıyor. Özgüvenleri varsa bütün tutanakları açıklasınlar" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam Best FM'de "Ufuk Karcı ile Seçim Özel" programına katıldı. Bugün ise Malatya'da konuştu. Radyo programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'kuzu kuzu gelecekler' sözlerine atıfta bulunarak "Hiç meraklanmasın kendisi bize kuzu kuzu görev verecek" dedi. Malatya'da ise yaptığı konuşmada "Etnik kimlik üzerinden siyaset yapmıyoruz. Yapanları da kınıyoruz. Din üzerinden siyaset yapmıyoruz. Yapanları da kınıyoruz. İbadet, siyaset için yapılmaz. İbadet, Allah için yapılır" diye konuştu.

"SEÇİM BİLDİRGELERİMİZİ KOPYALADILAR"

Kılıçdaroğlu, radyo  programında şunlara vurgu yaptı:

Hükümet, asgari ücretin 949 TL olduğunu benden öğrendi. 1 Kasım'da halk bize yetki verirsen net 1.500 TL yapacağız. Polislerden bir şey istiyorum, iktidarın değil,halkın polisi olsunlar. Polisler, çalışırken aldıkları ücretle aynı emekli maaşını alacaklar. Tabi bana oy vermeleri gerekiyor ki iktidara gelip bu vaatleri yerine getirebilelim. Emekliler de çok önemli, bizim minnet duymamız gereken bir kitle. Ama şimdi emekliler aldıkları para ile geçinemiyorlar, maaşlarını artırmak bu koşullarda şu anda söz konusu değil ama en azından Ramazan ve Kurban bayramında ikramiye vererek onları sevindirmek isteriz, torununa bayram harçlığı verebilsin. Ben Ecevit geleneğinden geliyorum. Ecevit derdi ki; 'ne ezen ne ezilen, insanca, hakça bir düzen' Eğer hakça bir düzen gerçekleştireceksek, emekliye hak ettiğini vermeliyiz. Başta bu vaatlerimize karşı çıktılar ama sonra seçim bildirgelerimizi kopyaladılar.

BEYAZ TOROS  ÇIKIŞI

Şu anda hükümette bir otorite boşluğu var, devleti yönetme erkine sahip değiller. Başbakan görev verildiği halde hükümeti kuramadı. Başbakan iradesini saraya ipotek etmiş durumda. Faili meçhulle olmasın diye bize oy verin demek, açıkça halka şantajdır Türkiye'yi kaosa süreklerim demek... Biz geçen yasama döneminde 24 kez faili meçhullerin araştırılması ile ilgili önerge verdik. Tamamına AKP hayır dedi. Şimdi hangi Beyaz Toroslardan bahsediyorlar.. 12 Eylül darbe hukukuna AKP sahip çıkıyor, sonra darbeye karşıyım diyor, bu trajikomik… 

"ÖZGÜVENLERİ VARSA BÜTÜN TUTANAKLARI AÇIKLASINLAR"
O belgelerin bir çoğunu 1 yıl önce Sayın Haluk Koç basın toplantısı ile açıkladı. AKP Oslo'da, İmralı'da yaptığı görüşmelerde, ne vaatlerde bulunduğunu açıklaması lazım. Açıklayamamalarından; halka hesabını veremeyecekleri vaatler olduğu anlaşılıyor. Özgüvenleri varsa bütün tutanakları açıklasınlar. 2012 yılında ben terör sorunumuz ile ilgili Erdoğan'a 3 sayfalık bir yol haritası verdim; samimi ve dürüst olacaksınız, gizli kişisel bir ajandanız olmayacak, halka hesabını veremeyeceğiniz vaatlerde bulunmayacaksınız. Bunların hiçbirini yapmadılar, tökezlediler. 2002'de iktidar olduklarında terör yoktu, şimdi var üstelik sadece PKK değil bir de IŞİD terörü çıktı. Sorumlusu hükümettir. Defalarca uyardık, Türkiye'yi Ortadoğu bataklığına sürüklemeyin, oradaki terörü ülkemize taşımayın dedik. IŞİD ülkemizde eylem yapmaya başladı. Bizim Suriye ile ne alıp veremediğimiz var, Mısırla, Libya'yla ne sorunumuz vardı. Sen o ülkelerin içişlerine karışırsan, oradaki terörü taşırsın. Siz PKK terör örgütü değil derseniz, teröre prim vermiş olursunuz. AKP'nin içinde ve havuz medyasında bunu seslendiren çok kişi var. Bütün partiler, teröre karşı ortak bir tutum ve duruş sergilemeliyiz, tavır almalıyız. Bu şekilde daha net sonuca gideriz.

"BAHÇELİ BUNU TERCİH ETMEDİ, SAYGI DUYUYORUM"

MHP'nin 7 Haziran sonrasında her şeye hayır diyen bir tutumu var, doğrusunu bunu doğru bulmuyorum. Siyasi partiler zaman zaman bir araya gelmeli; terör, milli menfaat, dış politika gibi konularda görüşlerini sergileyebilmeliler. Ama Bahçeli bunu tercih etmedi, saygı duyuyorum. 'Muhalefetiz biz ne yapabiliriz' demek, muhalefetin önemini kavrayamamış olmak demektir. Demokratik ülkelerde muhalefet çok önemlidir. Dünyada her ülkede iktidar vardır ama sadece demokrasilerde muhalefet vardır. Her şeye hayır diyerek yola çıkarsak, demokrasiye olan inancı zayıflatırız.

"BİRLİKTE ÇÖZÜMLER ÜRETELİM DEDİK"

Bize bize koalisyon için geldiklerini söylediler, biz 4 yıllık bir hükümet kurulacaksa için tabi ki bir araya gelebiliriz. Birlikte çözümler üretelim dedik; Ekonomi , işsizlik, eğitim, dış politika ve toplumsal barış, hukukun üstünlüğü konularında anlaşabilirsek bir araya gelelim dedik. Önce tamam dediler, sonra saray devreye girdi ve Davutoğlu çarketti. Biz 3 aylık bir seçim hükümeti kurmak istiyoruz. 3 aylık bir seçim hükümeti nasıl bir reform hükümeti olurmuş. Biz milli iradeye saygılıyız. Milli iradeye ters düşen bir yapıda yer almayız. Ben yüzde 60'lık blok bir araya gelip hükümet kurabiliriz dedim ama MHP reddetti.

"BİZE KUZU KUZU GÖREV VERECEK"
Suruç ile ilgili Türkiye'de terörün araştırılması ile ilgili bir önerge verdik; AKP ve MHP reddetti. Ben muhalefet partilerinin kendi aralarında tartışmalarını doğru bulmuyorum. Özel tartışma platformları yaratmalılar. Daha önce de söyledim; yasalar gereği ya da olağanüstü bir durum varsa giderim. Onun dışında gitmek istemem. Ben de şunu söylüyorum hiç meraklanmasın kendisi bize kuzu kuzu görev verecek" ifadeleriyle yanıt verdi.

"HALKIN CEZALANDIRMASI LAZIM, YETKİ VERMEMESİ GEREKİR"

Hükümeti kuramayan kişinin tekrar hükümet kurma şansı yoktur. Neden çünkü bağımsız bir iradesi yoktur. Toplumu tekrar seçime sürüklenmesinin sebebi “Bana 400 milletvekili vermezseniz ben de ülkeyi teröre sürüklerim' gibi yanlış bir mantık yürütmektir. Hükümeti kuramayanları halkın cezalandırması lazım, yetki vermemesi gerekir.

YAĞMUR ALTINDA KONUŞTU

Seçim gezileri kapsamında gittiği Malatya'da yağmur altında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Havanın miting için uygun olmadığını biliyorum; ama gönüllerimiz beraber. Yüreklerimiz beraber. Size sözüm söz bu ülkeye huzuru getireceğim. Her ile huzur, her sofraya bereket getireceğim. Hiç kimseyi ötekileştirmeden 78 milyon yurttaşımı kucaklayacağım. Yeni bir siyaset anlayışı, halkçı bir siyaset anlayışı, ülkesini sevenlerin yola çıktığı bir siyaset anlayışını bu ülkeye getireceğim. Sözüm söz; bu ülkeye barışı, bu ülkeye huzuru ve kardeşliği getireceğim" diye konuştu.

"NEDEN BİRDEN BİRE TERÖR HORTLADI?"
Ülkede 7 Haziran'dan önce terör olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, terörün hangi gerekçeyle ortaya çıktığını sorarak "7 Haziran'da sandığa gittik. Şimdi 1 Kasım'da bir daha gideceğiz. Vatandaşımız haklı olarak soruyor. '7 Haziran'da sandığa gittik, oyumuzu kullandık. Niye bir daha bizi sandığa gönderiyorsunuz?'. Bunu düşünün. Bu sorunun cevabını vicdanınıza sorun. 7 Haziran'dan önce bu ülkede terör yoktu. Neden birden bire terör hortladı? Hangi gerekçeyle hortladı? Fidan gibi evlatlarımız, şehit olarak geliyorlar. Size sözüm söz, terörü bitireceğim bu ülkede. Hiçbir gencimizi annesi askere gönderirken gözü arkada kalmayacak. Onlar beceremediler. İnşallah biz yapacağız" ifadelerini kullandı.

"ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPANLARI KINIYORUZ"
Din üzerinden siyaset yapanları kınadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Etnik kimlik üzerinden siyaset yapmıyoruz. Yapanları da kınıyoruz. Din üzerinden siyaset yapmıyoruz. Yapanları da kınıyoruz. İbadet, siyaset için yapılmaz. İbadet, Allah için yapılır. Herkesin bunu böyle bilmesini isterim. 1 Kasım'da sandığa gideceğiz. Düşünerek gideceğiz. Türkiye'nin daha iyi yönetilmesi lazım. Biz, Türkiye'yi adaletle yöneteceğiz. Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. 78 milyon yurttaşı oy versin, vermesin kucaklayacağız" şeklinde konuştu.

A HABERE HABER GÖNDERDİM

Eğer görev verilen bir kişi hükümet verme görevini kullanamıyorsa bu kişi Türkiye’yi yönetemez. Eğer bir kişi, iradesini saraya ipotek etmişse o kişi asla Türkiye’yi yönetemez. 13 yıldır Türkiye’yi yönetiyorlar, sabah- akşam konuşuyorlar. ’Memlekette işsizlik var böyle çözeceğiz’ diyorlar mı? Niye işsizlik var 13 yıldır? Onların çocuklarının hepsinin işi gücü var. Ama sizinkiler hep işsiz.Onların bir havuz medyası var; A Haber diye. Haber gönderdim, ’Karşıma çıkacak gazetecileri siz belirleyin, ne kadar aleyhimde yazan varsa gelsin’ dedim. Ancak cesaret edemediler. Çünkü onların bütün yalanlarını çıkaracağımı biliyorlar. Bakın hiçbir Allah’ın kulu ’Kılıçdaroğlu kul hakkı yedi’ diyemez. Türkiye’yi huzur içinde yaşanan bir ülke haline getirmek istiyoruz. Elimizi vicdanımıza koyarak sandığa gitmeliyiz. Bunlar 13 yılda 12 defa Mili Eğitim politikasını değiştirdi. Anneler çocuklarını artık hangi okula göndereceklerini, öğrenciler hangi dersi alacağını şaşırdı. Bu nasıl anlayış anlamak mümkün değil. Milli Eğitim Bakanlığı gayri Milli Eğitim Bakanlığı haline geldi. Yol sizin oylarınızdan ve seçimizden geçiyor. Benim görevim sizlere doğruyu anlatmak.

"BAŞBAKAN OLARAK GELECEĞİM"

Buranın elması bir markadır. Çiftçi para, üretici alın terinin karşılığını alamıyor. Çiftçi alamayınca da esnafımız para kazanamıyor. Size söz veriyorum, sizin, halkım için çalışacağım. Emekli geçinemiyor, gencecik fidan gibi çocuklarımız işsizse bunun hesabının sorulması lazım. 13 yıldır iktidardalar ’Çiftçiyi rahat ettireceğiz, emekliyi rahat ettireceğiz’ diyorlar mı? Onlar kendilerine sarayı, vatandaşına gecekonduyu bile layık görmüyor. Sayın Ecevit’in geleneğinden geliyorum. Benim siyasetten bir beklentim yok, kul hakkı yemedim Allah bundan sonra da yedirmesin. Ben isterim ki her evde tencere kaynasın her evde huzur bereket olsun. Eğer bunu yapamasak o zaman siyaseti niye yapıyoruz. Siyasetin amacı halka yalan söylemek değildir. Din üzerinden siyaset yapmak değildir siyasetin amacı. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmaz. Anneler önümüzdeki günlerde eğer Başbakan olursam çocuğunuza beslenme çantası koymayacaksınız. Bu çocuğum ne yiyecek düşünmeyeceksiniz, çocuklarımız öğrencilerimizi öğretmenleriyle beraber okulda bedava yiyecekler. Şimdi burada parayı nerden bulacaksın diyeceksin. Sen kaçak saraya para buluyorsun da ben ekmek parasını mı bulamayacağım.

"KAVGACI SİYASETİ BIRAKIYORUM"

Sakın bir şeyi daha unutmayın ben sizden birisiyim. Bu bölgede kuş uçmaz kervan geçmez bir köyde doğdum. 7 kardeşten üniversite okuyan tek benim. Okudum, çalıştım devletin en önemli yerlerinde görev yaptım. Bütün bunları Gazi Mustafa Kemal’in sayesinde yaptım. Türkiye’nin huzur için barış için çalışacağım. Kavgacı siyaseti bırakıyorum, Mührü altı okun böğrüne basın basarken şunu söyleyin. İşsizliği bitirmek, çiftçi, esnafın rahatı için kardeş kavgasına son vermek için oyunuzu altı okun altına basın. Anneler açlığın fakirliğin ne olduğunu biliyorum. Asgari ücreti 1500 liraya çıkacaracağım hepinize inanıyorum güveniyorum.

DHA