Kılıçdaroğlu'ndan DavutoğlU'na kritik soru: İki canlı bomba o listede var mıydı, yok muydu?

Kılıçdaroğlu'ndan DavutoğlU'na kritik soru: İki canlı bomba o listede var mıydı, yok muydu?
Kılıçdaroğlu'ndan DavutoğlU'na kritik soru: İki canlı bomba o listede var mıydı, yok muydu?
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNNTürk'te Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , gündemi değerlendirdi. Ankara Tren Garı Meydanı'ndaki patlamada güvenlik açığı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "MİT içinde bir grup görevini yapmıyor sadece iktidar partisine hizmet ediyor. IŞİD ile işbirliği yapan yada IŞİD'in yan kuruluşu olan bir örgüt ismi bana gelmişti bu ismi Başbakan'a verdim. Davutoğlu'na sormak isterim o  2 canlı bomba o listede var mıydı, yok muydu?" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CNN Türk canlı yayınında yayınlanan "Liderler Özel" programında Gazeteci Hande Fırat'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ankara Tren Garı Meydanı'ndaki patlamaya ilişkin Kılıçdaroğlu, "İstanbul'da açılışlarımız ziyaretlerimiz olacaktı. Okan bey aradı. Ankara Garı'nda patlama olduğunu yaralıların olabileceğini söyledi. Diyarbakır'daki patlama benzeri gibi çok fazla sorun yaratmayan belki de birkaç yaralı ile sona erebilecek bir patlama diye düşündüm. Arkasından bir telefon daha geldi. Çok sayıda ölünün olabileceği söylendi. Ürktük tabi. Televizyonu ailece ürkerek izledik. Ölü sayısının arttığını öğrendim. Bireysel olarak sizi veya beni değil Türkiye'yi derinden yaralayan bir olay. Birden fazla soruyu kendimize sormamız gerekiyor. Neden Türkiye? Neden barış isteyenler, Cumhuriyet hedef alınıyor. Kim bunların sorumlusu? Ankara'daki patlamada hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel'in okulunda düzenlenen anma törenini izlediğimde torunumu düşündüm. Evlat acısı çok zor. Saldırı sonrası yaptığım konuşma hayatımdaki en zor konuşmalardan biriydi. Bir baba ağlamayacağım dedi. Bomba atanları sevindirmeyeceğim, dik duracağım diyordu. Bütün annelere seslenmek istiyorum. Bu acıyı bu annelere yaşatanlara lanet olsun. Ölen çocuklar hepimizin çocuğu. Bütün annelere seslenmek istiyorum, bu acıyı sonlandırmak sizin elinizde. Bu kararlılığınızı sürdürün" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'ndan Murat Sancak açıklaması: 'Haklarını savunuyorum tek satır haber yok'

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının önemli satırbaşları şöyle:

"BU İSMİ BAŞBAKAN'A VERDİM"

IŞİD ile işbirliği yapan yada IŞİD'in yan kuruluşu olan bir örgüt ismi bana gelmişti. Ben örgüt ismini  sayın Başbakana verdim. Bize gelen duyum bu diye. Sayın Başbakan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü'nü çağırdı ismi verdi. Bazı açıklamalar oldu, ama paylaşmam mümkün değil. Suruç benzeri ise zaten IŞİD.  Benim merak ettiğim şu: Neden bu dosyalara gizlilik kararı konuyor? Hangi gerekçe ile konuyor?

"IŞİD'E BUNLAR YARAMAZ ÇOCUKLAR DİYENLERİ DE BİLİYORUZ"

IŞİD ise neden telaffuz edemiyoruz. Soruşturma elbette gizli olacak. Yargı sürecinde gizlilik kararı konuyor neden? IŞİD'in nasıl katlettiğini biliyoruz. Onlara bunlar yaramaz çocuklar diyenleri de biliyoruz. Korkmuyoruz. Korkarsak, terörün amaçlarına hizmet etmiş oluruz. Türkiye güçlü bir ülke bir yönetim boşluğu var. Bütün bu olanların büyük bir kısmı yönetim boşluğundan oluyor. 

"ANKARA'DAKİ PATLAMADA ASIL SORUMLU HÜKÜMETTİR"

Asıl sorumlu hükümettir. Türkiye'yi yöneten hükümettir. Sorumlu bürokrat diyemezsiniz. Bürokratı atayan o kişi. Yönetme gücü olanı bırakıp tayin ettiği kişiye neden böyle oldu derseniz olmaz. Sorumlu bakandır. İçişleri Bakanı'dır. Adalet Bakanı'dır görevini bırakması lazım.

"ADALET BAKANI'NIN GÖREVİ BIRAKMASI LAZIM"

Adalet Bakanı'nın görevi bırakması lazım. Birinci neden yüz ifadesi. 97 kişi hayatını kaybetmiş gülerek niye istifa edeyim gibi cümleler kuruyor. İnsanda bir vicdan vardır. 97 kişi...

Erdoğan: Ankara'daki saldırı için DDK'yı görevlendirdim

"O KOLTUKTA OTURAMAZSINIZ"

Güvenlik açığı yoktur dediğiniz andan itibaren o koltukta oturamazsınız. Güvenlik açığı bal gibi var. yoksa 97 kişi nasıl öldü?

" 2 CANLI BOMBA O LİSTEDE VAR MIYDI, YOK MUYDU?"

Sayın başbakana adalet ve içişleri bakanın görevlerinde ayrılmaları gerektiğini ayrılmıyorlarsa azledilmeleri gerektiğini söyledim. Siyaset sorumluluğu dedim. Bu işin siyasi sorumlusu kim?  Onu bulmadan asıl sorumluyu bulamazsınız? Sayın Davutoğlu'na sormak isterim o  2 canlı bomba o listede var mıydı, yok muydu? Bunun yanıtını merak ediyorum. Varsa daha büyük bir felaket var. Canlı bomba ile ilgili gömleklerin bulunduğunu söyledi sayın Başbakan. Kendisi açıkladığı için artık biz de bu bilgiyi paylaşıyoruz. Sorumluluk sahibi olanlar gerekçe üretemez. Ahmet Şık'ın kitabı basılmadan yasak kararı çıkardınız.

"IŞİD'İ TELAFFUZ ETMEYE KORKUYORLAR"

Ortadoğu bir bataklık dedim. Giren çıkamaz dedim. Bugün yaşananların nedeni yüzde 99.9'u bu.  IŞİD'in karargahı nerede? Ortadoğu'da. Suruç'ta, Reyhanlı'da, Ankara'nın göbeğinde eylem yapıyor. IŞİD'i telaffuz etmeye korkuyorlar. Ya yeni eylemler yaparlarsa diye.

"MİT İÇİNDE BİR GRUP İKTİDAR PARTİSİNE HİZMET EDİYOR"

MİT gerçek görevini yapmıyor başka işler mi yapıyor? sorusuna Kılıçdaroğlu, "Bunu çok açık söyleyebilirim. Evet. Bütün MİT'i kast etmiyorum. Bir grup sadece iktidar partisine hizmet ediyor. Bu bizi rahatsız ediyor" diye yanıt verdi.