Kılıçdaroğlu'ndan Maliye Bakanı'na: Sen ayda 15 bin lira alırken...

Kılıçdaroğlu'ndan Maliye Bakanı'na: Sen ayda 15 bin lira alırken...
Kılıçdaroğlu'ndan Maliye Bakanı'na: Sen ayda 15 bin lira alırken...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne'de düzenlenen CHP mitinginde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Maliye Bakanı diyor ki "asgari ücretin 1500 lira olması işçiye zülüm" Sen ayda 15 bin lira alırken bu devlete yük olmuyor mu" dedi.

RADİKAL - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Edirne'deki mitinginde önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu son dönemdeki kaynak tartışmalarına istinaden, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i hedef aldı.

Kılıçdaroğlu, "12 yılda kredi kartı borçları olanlar bankalara 128 milyar dolar faiz ödedi. Bu borçların yüzde 80 faizini sileceğiz. Silemezsin demiyorlar, nasıl sileceksin kaynağı nereden bulacaksın diyorlar. 128 milyar doları alırken nasıl aldım diye sormuyorsun? Ben ne yapacağım, varlık yönetim şirketlerini kaldıracağım, bankalara diyeceğim sen 19 milyarı 2 milyara almıyor musun, gel kardeşim ben faizin yüzde 80’nini sileceğim. Birisi çıksın bu doğru değil desin, tüm örneklerini gösteririm. Böylece 5 milyon vatandaşımı rahatlatacağım.  Bir başka konu da taşeron işçiler. 800 bin kişi taşeronda çalışıyor. Dedik ki bunların tamamını kadroya alacağım. Zaten devlet için çalışıyorlar. Ben aradaki köle tüccarını kaldıracağım. Devlete yük bu taşeron.  Maliye Bakanı diyor ki asgari ücretin 1500 lira olması işçiyi zülüm. Sen ayda 15 bin lira alırken bu devlete yük olmuyor mu?" şeklinde konuştu.

Konuşmadan diğer satır başları:

"Bizim sözümüz sözdür, biz sözümüzde dururuz, biz söz verdik  mi arkasında kapı gibi dururuz. 2015’in , 21. Yüzyılın Türkiye’si nasıl bir Türkiyedir, bunu sizin önünüze net bir şekilde sunmak istiyorum. 13 yıl önce yolsuzlukla mücadele edeceğiz dediler, 6 milyon 200 bin işsiz, onların çocuklarının hiçbiri işsiz değil, kahvedeki Mehmet efendinin oğlu işsiz. Sosyal güvenlikten mahrum edilmiş yüzbinlerce işsiz, merdiven altlarında çalışıyor. Korkmuş ürkmüş bir iş dünyası, korkutulmuş bir medya. Bu manzara 2015'in Türkiyesine yakışmıyor.

"MAZOTU 1,5 LİRA YAPACAĞIZ"

Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğim, Almanya’da Fransa’da ne varsa, onu getireceğim, yine söylüyorum herkes duysun, hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmeyeceğiz hiç kimsenin inancını sorgulamayacağız, insan Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır ve bizim başımızın üstünde yeri vardır.  İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor. Sözüm söz, Edirne’de Trakya’da Van Hakkari de sözüm söz. Çiftçi için mazotu 1,5 lira yapacağız, sözüm söz.

"ELMASTA VERGİYİ SIFIRLIYORSUN. BEN DE..."

Sen elmasta, yatta vergiyi sıfırlıyorsun, ben köylünün mazotunda sıfırlayacağım, ne farkı var? Emin olun sevgili Edirneliler, maliye nedir, ekonomi nedir, para nasıl toplanır bunu Türkiye’de on kişi biliyorsa, bunu bilenlerden biri benim. Ben bunu bilirim, köylüye mazotu 1,5 liraya veririm. Türkiye ile Hollanda’yı kıyaslayacağız. Hollanda Konya’dan küçük: yıllık tarım ürünü ihracatı 150 milyar dolardan fazla. Türkiye’nin tarım ihracatı 12 milyar dolardan az. Neyimiz eksik, hava mı biz de daha fazla, toprak mı bizde daha fazla eksik olan namuslu siyaset. İlk 100 günde yapacağım şey siyaseti kirlilikten arındırmak, bunu yapacağız.

17 milyon yoksulumuz var. 12 yılda yoksulluğu sıfırlamadılar, yoksul sayısını artırdılar. 4 yılda yoksul sayısını sıfıra indireceğiz. Her ailenin asgari 720 lira maaşı olacak. Diğer gelişmiş ülkelerde hangi kurallar varsa onu Türkiye’ye getireceğiz. Her evde huzur her evde bereket olacak. 2015’in Türkiye’sinde hiçbir çocuk yatağa aç gitmeyecek.

"HİÇ KİMSENİN AÇ KALMADIĞI BİR TÜRKİYE YARATACAĞIM"

2015’te yaşanak bir Türkiye, barış içinde bir Türkiye, hiç kimsenin aylık gelirim 720 liranın altındadır diyemediği, gelirin hakça bölüşüldüğü, hiç kimsenin etnik kimliğinin sorgulanmadığı, barışı ve kardeşliği hak etmiş bir Türkiye, diktatör bozuntularının olmadığı, demokrasinin görkemli olduğu bir Türkiye.

Çiftçinin kazandığı, emeklinin kazandığı bir Türkiye, ben bunu 4 yılda yapacağım, 12 yılda yapamadılar ben bunu 4 yılda yapacağım, benim sözüm namus sözüdür.

Cumhuriyete bağlıyım, Anadolu'nun kuş uçmaz, kervan geçmez kesminde doğdum bir tek ben üniversitede okudum. En zor sınavları verdim, devletin en yüksek kesimlerinde görev yaptım. Bu benim bireysel başarım bunu tüm türkiyeye yaymamız lazım, hep birlikte yaşanacak Türkiye'yi ortaya çıkarmamız lazım.

Edirne için ne söyledik, 3 3 3. Edirne'den 3 milletvekili istiyorum. Görkemli Edirne işallah bu sözünü tutacak ve birlikte yaşanacak bir Türkiye yaratacağız. Daha göreceksiniz demokrasiyi güçlendireceğiz. Hepinize yürekten selamlar sunuyorum."

 


  http://www.radikal.com.tr/134420313442032

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HDP NİN BARAJINA SU TAŞIMAK - bizeke

  Sayın Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek bazı kanallarda CHP yi çok sert bir şekilde tenkit eden görüntülü beyanlarda bulunduğunu izliyoruz. Bu konuda da hayli iyi hazırlandığını ve gerçekten de CHP yi zora soktuğunu kabul etmekteyiz. Ancak bu yazıyı okuyanların dikkatine sunacağım bir husus var. HDP nin baraj altında kalmasıAKP nin en büyük arzusu. Zira HDP barajı aşarsa çok sayıda milletvekiliklerini AKP den çalmış olacak. Yani CHP ne kadar fire verirse HDP ye de o kadar oy eklenecek. Zira HDP nin alacağı oyların çok önemli bir kısmı CHP den gelecek.Peki sayın Gökçek CHPyi ekranlarda yıpratarak oy kaybına uğramasına çalışmak AKP nin daha az milletvekili çıkarmasına neden olacağını bilmiyor mu? Biliyorsa acaba AKP yi zor durumda bırakmak mı? istiyor. Zira Sayın Bülent Arınçla kavagasında AKP nin ileri gelenleri ile ki başta Sayın Erdoğan'dan azar işittiğini bilmememiz mümkün değil. Sayın Gökçek CHP nin daha az oy almasını sağlaması konusunda gösterdiği katkı HDP nin barajı daha rahat geçmesine neden olacak.

  Bu milleti sen de kandırabilirsin Kılıçdaroğlu.. - ARAGORA

  Onlar nasıl kandırdıysa sen de kandırabilirsin..Hiç merak etme bu millet saftır cahildir çabuk kanar..Borcu da silecem de..Mazotu çifçiye bedava verecem de..Maaşlar 10 bin olacak de..De babam de ..Biz safız sana da kanarız..Bütün özel hastaneler bedava olacak deyip seçimi kazanmadılar mı ?Hani nerede bedava özel hastaneler ? Nerde? Enflasyon %4 e düşecekti bu sene ..Hani nerde ?DİE ,%8 diyor..İnanmıyorum..En az %30 enflasyon var bu ülkede..Şeffaf değiller ki inanalım.Beyenmedikleri adamları ,kararları değiştiriyorlar.Merkez özerk olmasa onlar faizleri de indirecekler ama işte onu yapamadılar diye bizimki çıldırmadı mı ?Her şey söylenir bu millete ..Sen de söyle..Belki kazanırsın..