Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül'e yeşil ışık

Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül'e yeşil ışık
Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül'e yeşil ışık
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Genel başkanlığımla beraber geçmişteki kırgınlıkları kapatmak istiyoruz. Sarıgül partimize gelmek isterse bizim itirazımız olmaz" diye konuştu

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CNN TÜrk'te katıldığı Ayşenur Aslan'ın 'Medya Mahallesi' programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Kılıçdaroğlu, "Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül CHP'ye dönecek mi?" sorusuna "Sayın Sarıgül partimizin üyesi değil. O yüzden yorum yapmak şık olmaz. Benim genel başkanlığımla beraber geçmişteki kırgınlıkları kapatmak istiyoruz. Sarıgül partimize gelmek isterse bizim itirazımız olmaz" yanıtını verdi.

EVET HZ. ALİ İSLAM DÜŞÜNÜRÜDÜR"

Kılçdaroğlu, geçen salı günü TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada Hz. Ali için "İslam düşünürü" dediği hatırlatılınca da şunları söyledi: "Evet, Hz. Ali önemli bir İslam düşünürüdür. Kitapları vardır. Siz onu nasıl olur görmezsiniz? ’Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ diye düşünen bir insanı nasıl düşünür olarak görmezsiniz de sadece elindeki kılıç ile onu anarsınız. Onun yüreğinde önce insan sevgisi vardır. Önce insanı sever o. Kılıç en son akla gelen şeydir. Dolaysıyla benim bunu dillendirmem bazı çevreler ’bilgi yetersizliği’ olarak yorumlayabilirler. Ama ben onu önemli bir İslam düşünürü olarak görürüm. Benim din argümanını kullandığım bir alan vardır, o da şudur; İnsanın yoksulluğunun teşhir edilmemesi gerektiğine inanan bir insanım. Bu hem insan onuru ile bağdaşmaz."


TUTUKLU GAZETECİ VE VEKİLLER


Tutuklu bulunan milletvekilleri ve gazetecilerle ilgili olarak Kılıçdaroğlu, "Hiçbir demokrasi bu kadar tutuklu gazeteciyi kaldıramaz. Hiçbir medya da bu kadar tutuklu gazeteci varken sessiz kalamaz. Tek mücadelesini veren parti biziz. Tutuklu milletvekilleri mahkum değil, sanıktır. Daha bunlarla ilgili bir yargı kararı çıkmış değil. Bunların milletvekili olmalarında bin engel var mı? Hayır" dedi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 6’sı BDP’li 8 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekeleri değerlendiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Fezlekeleri değerlendiren Anayasa Komisyonu Burhan Kuzu’nun başkanlığında toplanıyorlar. Eğer onlar uygun görürse dokunulmazlıkların kaldırılması için dosyayı hazırlayıp Genel Kurul’a indirebilirler. Biz, siyasal düşüncesi dolaysıyla ve düşünce özgürlüğü dolaysıyla insanların yargılanmalarını ve mahkum edilmelerini öteden beri karşı olan bir siyasi anlayışa sahibiz. İdamlara da baştan karşıydık. Düşünce özgürlüğünün de her ortamda savunulması gerektiğine inanıyoruz. Düşüncelerin kısıtlandığı demokrasiye sağlıklı demokrasi denilemez. Herkes düşüncelerini özgürce dile getirebilmeli. Düşüncelerinden ötürü insanlar yargılanmamalı. KCK operasyonu eğer bir olay bir terör olayı ise elbette o çerçevede değerlendirilir. Ama bunu değerlendirecek olan mekanizma yargıdır. Yargı olayı nasıl görüyor? Deliller nelerdir onları bilmeden yorum yapmak doğru değil."


"BAŞBAKAN’DAN RANDEVU İSTEDİM"


"Kürt sorununun çözümüne yönelik bir yol haritası hazırladık" diyen Kılıçdaroğlu sözlerini söyle tamamladı:
"Yol haritasında herhangi bir öneri söz konusu değil. Sadece usule yönelik bir yol haritası bu. İçeriğini bağımsızlık bıraktık. ’Bu sorun nasıl çözülür’ diye oraya katılan insanlar özgürce tartışsın. 30-35 yıldır devam eden bir sorun var. Hükümet programında terörle ilgili tek satır bile cümle yok. Sorunun önündeki en büyük engel siyaset kurumudur. Çözüm üretmedi. Biz üstümüze düşeni yaptık. Parlamentoda nasıl Anayasa Uzlaşma komisyonu kuruyorsak, oraya bu işin uzmanlarını getirip, milletvekillerini getirip ’Türkiye’nin çağdaş bir anayasaya sahip olmalıdır’ diye düşünüyorlarsa benzer bir olay bu sorunu da ele alıp çözecek bir yol olabilir diye düşündük. Bu sorunun çözümüne katkı verecek birikimli insanlarımız var. Çözüm için Meclis içi ve dışı iki ayrı komisyon oluşturulmalı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İç Tüzük’te yer almayan ama geleneksel olarak bu tür uzlaşma komisyonlarını burada da kurabileceğini ifade etti. Bu nedenle ben Başbakan Erdoğan’dan randevu talep ettim. Dün bu talebimizi Başbakanlığa ilettik. Önümüzdeki gündemde uygun bir ortamda umarım buluşuruz."