Kılıçdaroğlu'ndan 'Sivas davası' uyarısı

Kılıçdaroğlu'ndan 'Sivas davası' uyarısı
Kılıçdaroğlu'ndan 'Sivas davası' uyarısı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sivas davası konusunda "İnsanları öldürenler zaman aşımından kurtulurlarsa bu doğru olmaz" dedi.

ANKARA - Kılıçdaroğlu , partisinin kadın kollarınca genel merkezde düzenlenen tiyatro etkinliğine gelişinde, gazetecilerin “Sivas olaylarına ilişkin davanın zaman aşımına uğraması” ile ilgili sorularını yanıtladı.

Sivas davasının siyasal tarihte önemli bir yeri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, hiç kimsenin Sivas'ta yaşamını yitirenlerle ilgili olarak, onların uğradığı haksızlıkların unutulması ve zaman aşımına uğratılmasını beklemediğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:
“Herkesin arzu ettiği adaletin gerçekleşmesidir. Adaletin gerçekleştiği bir toplumda huzur olur, karşılıklı güven olur, adalete saygı olur. Eğer bunlar olmazsa, adalet gerçekleşmezse, haksızlık yapanlar, zulüm yapanlar, insanları öldürenler zaman aşımından kurtulurlarsa bu doğru olmaz. İnsanlık tarihi açısında da doğru olmaz.

Bu açıdan bizim arkadaşlarımızın TBMM Başkanlığına verdikleri bir kanun teklifi var. O kanun teklifinde bu tür olaylarda zaman aşımının olmaması isteniyor. Umarım sayın TBMM Başkanı bu kanun teklifini bir an önce ilgili komisyona aktarır ve zaman aşımı gerçekleşmeden önce bu kanun teklifi yasalaşmış olur ve Türkiye hukuk tarihinde de insan hakları bağlamında da önemli bir adım atmış olur.” (aa)