Kılıçdaroğlu'ndan Soner Yalçın'a destek

Kılıçdaroğlu'ndan Soner Yalçın'a destek
Kılıçdaroğlu'ndan Soner Yalçın'a destek
Soner Yalçın'ın 'Menekşe'den Önce' belgeselini izleyen CHP lider Kılıçdaroğlu 'Soner Yalçın'a minnettarız. Bu toplum için, insanlık için, yüreği yanan gerçek bir aydının sorumluluğunun ne olması gerektiğini hepimize gösterdi' dedi.

Özkan ARSLAN

İSTANBUL - OdaTV davasında tutuklu yargılanan gazeteci Soner Yalçın’ın, cezaevine girmeden önce çekimlerini ve kurgusunu bitirdiği, müziklerini Fazıl Say’ın yaptığı, Sivas katliamını anlatan "Menekşe’den Önce’ adlı belgesel, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gösterildi.

Gösterimden önce, tutuklu yargılandığı OdaTV davasından 18 Haziran 2012’de tahliye edilen Müesser Yıldız, Soner Yalçın’ın yazdığı mektubu okudu.

SONER YALÇIN’A MİNNETTARIZ
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gösterimden önce yaptığı konuşmada, belgeselin bir döneme tanıklık ettiğini belirterek, "Bu belgeselin yönetmeni Soner Yalçın 17 aydır hapiste. Suçu gazetecilik. Müziklerini yapan dünyaca ünlü müzisyenimiz Fazıl Say, hapis cezası ile yargılanıyor. Suçu düşüncelerini açıklamak. Soner Yalçın’a minnettarız. Bu toplum için, insanlık için, yüreği yanan gerçek bir aydının sorumluluğunun ne olması gerektiğini hepimize gösterdi. Soner Yalçın ve onun gibi aydınlar hapiste iken, bu ülkenin vicdanı da hapiste demektir. Bu belgesel onun eseri. Bir aydının tutsak edilmesinin bir ülke için ne kadar maliyetli olduğunu bu belgesel gösteriyor. Soner Yalçın hapse atıldığı için bu belgeseli tamamlayamadı. Fakat dostları, arkadaşları onun eksikliğinin topluma ödettiği maliyeti azalmak için insan üssü bir çaba göstererek bu belgeseli tamamladılar" dedi.

UMUTSUZLUĞA ASLA KAPILMAYACAĞIZ
Kılıçdaroğlu, Soner Yalçın’ın mektubunu dinledikten sonra umutsuzluğa azla kapılmaması gerektiğini gördüğünü belirterek, "Umutsuzluk ulusal kurtuluş savaşı vermiş bir topluma asla yakışmaz. Her zaman her yerde cesaretimizi göstermekten, aydın sorumluluğu içinde bedel ödemekten korkmayacağız. Az önce Müeser Yıldız’ı dinledim. Oda aydın sorumluğu içinde. Bedel ödedi, ama yılmadı, teslim olmadı. Aydının sorumluluğu budur, aydın korkmam olmamalıdır. Aydın, elinde meşaleyle topluma örnek olmak demektir. Aydın, toplumun en umutsuz koşulları yaşadığı dönemde, toplumun sesi ve sözü olmak zorundadır.’ dedi.

CHP olarak devrimci bir gelenekten geldiklerini belirten Kılıçdaroğlu, ‘Aydınlanmacı bir ruhumuz var bizim. En karanlık dönemlerde bile mücadele etmeyi görev sayıyoruz. Bir bedel ödenecekse, başta ben bütün CHP’liler ödemeye her zaman hazırdır.’ dedi. (dha)