Kılıçdaroğlu'ndan Tahir Elçi'nin eşine taziye ziyareti

Kılıçdaroğlu'ndan Tahir Elçi'nin eşine taziye ziyareti
Kılıçdaroğlu'ndan Tahir Elçi'nin eşine taziye ziyareti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Sabah saatlerinde beraberindeki bir grup milletvekili ve partiliyle Elçi'nin evine gelen Kılıçdaroğlu eşi Türkan Elçi ve çocuklarına taziyelerini iletti. Türkan Elçi ile bir süre sohbet eden CHP lideri daha sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü' nü ziyaret edip çatışmada şehit olan iki polisle ilgili taziyelerini bildirdi. Müdürlükte Vali Hüseyin Aksoy ile Emniyet Müdürü Adnan Taşdan ile görüşen CHP Liderine Genel Başkan Yardımcıları Selin Sayek Böke, Sezgin Tanrıkulu ve Genel Sekreter Gürsel Tekin eşlik etti. Son olarak Diyarbakır Barosu'nu ziyaret eden CHP lideri burada bir açıklama yaptı.

TAZİYE ZİYARETLERİ SONRASI KONUŞTU

Ziyaretler sonrası CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'ın sıradan bir kent olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Diyarbakır'ın göbeğinde bir faili meçhul olmamalı. Bir baro başkanı katlediliyor. Failleri belli değil. Ortak kanaat; bu olayın aydınlatılması. Failler belirlenmeli, kim olursa olsun. Siyaseten takipçisi olacağız. 21'inci Yüzyıl Türkiyesi'nde bir faili meçhul olmamalı. Tahir Elçi yüreğinde insan sevgisi olan bir insan. Kentini, insanları seviyor, saygın bir hukukçu, insan haklarına önem veriyor, kent kültürüne sahip çıkıyor. Diyarbakır sıradan bir kent değil, tarihin bütün dokularını burada bulabilrsiniz. Kente sahip çıkmak için oraya gidiyor, çatışma kültürünü kabul etmeyen bir insan hukuku ve hukukun üstünlüğünü ömrü boyunca savunmuş böyle bir insanın katledilmesi yüreğimizi acıtıyor. Failler bulunmalı. Ailesi bunu istiyor. Hangi görüşten olursa olsun bütün siyasi partiler bunu istiyor. Hukuk adına insanlık adına istiyoruz. Artık Türkiye'de huzur istiyoruz. CHP olarak bizim üzerimize düşen bir görev varsa biz o görevi yapmaya hazırız. Bu ülkenin huzura ve barışa ihtiyacı var. Ayrışmanın felaket getirdiğini biliyoruz ve görüyoruz."


Kılıçdaroğlu, bu acılara Kulp İlçesi'ndeki Kuran kursu binasında çıkan 6 çocuğun yaşamını yitirmesinin eklendiğini belirterek, "Bu ülkenin bütün insanlarını serviyoruz. Acımızı da mutluluğumuzu da paylaşmak zorundayız. Diyarbakır Barosu'na başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Onlar bu olayın takipçisi olacaklar. Bizler bu olayın aydınlatılmasıyla ilgili olarak sizin yanınızda olacağız" dedi.

'ELÇİ'Yİ SEVİYORSANIZ BARİKATLARI KALDIRIN'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tahir Elçi'nin barıştan yana biri olduğunu vurgularken gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:
"Elçi, yollarda barikat kurulmasının doğru olmadığını sürekli ifade ediyordu. Eğer bu vasiyetse buna herkesin uyması lazım. Barikatlar sorun çözmez sorun yaratır. Diyarbakırlı bunu istemiyor. Diyarbakır kadim bir kentir. Bu Tahir Elçi'nin söylemidir. Bütün kültürlerin izlerini burada bulabilirsiniz. Değişik inançlardan insanların özgürce gezdiği bir kenttir. Eğer siz bu kentin sokaklarını ayırırsanız bu doğru değildir. Barikatları kuran arkadaşlar, siz Tahir Elçi'yi seviyorsanız onun vasiyetinin gereğini yapın, kaldırın onları. Bu cinayet eğer bu ülkede onun beklentilerinin vasiyetinin gereği olarak sorunların çözüleceği tarihse bu başlamalı. Hükümetin ne yaptığını bilmiyoruz. Ama gelinen süreci biliyoruz. Bu süreç sorun yaratan bir süreç dedik defalarca ifade ettik çözüm yerinin parlamento olduğunu defalarca ifade ettik. Sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini biz biliyoruz. Ama onlar daha farklı yöntem izlediler o yöntem Türkiye'yi bu noktaya taşıdı. Biz CHP'yiz. Elde kesin veri olmadan konuşmayız. Bir insan var hayatını kaybetti ve bu insan sıradan bir insan değildir. Ve bu insan bir basın toplantısı sonrasında öldürülmüştür ve biz faillerin bulunmasını isteriz. Ben savcı değilim karar veremem, ben polis de değilim delil toplayamam ama hukukun üstülüğüğe inanan bir devlet delilleri bulur, failleri yakalar adalete teslim eder ve gereğini hep beraber bekleriz. Bütün görüntüleri izledim. Ben siyasetçiyim. O farklı bir alan. Ama ben bu olayın faillerinin yakalanmasını isterim. Faili meçhullerin aydınlatılması ile ilgili olarak CHP genel başkanı olarak arkadaşlarıma söyledim. Tam 24 kez araştırma komisyonu kurulmasını istedik. Ama maalesef çoğunluk AKP'de onların milletvekili oylarıyla reddedildi. Bir insanlık ayıbıdır. Türkiye'nin karnesi bu konuda kırıktır. O nedenle Türkiye'deki demokrasiye 'Hibrit demokrasi' diyorlar. Düşündüğü için öldürülenler var. Parlamento bu konuya el atmayacaksa hangi konuya el atacak. Eğer birileri dosyayı kapatmak istiyorsa üzerine gideceğiz."
Basın açıklamasından sonra baro binası önünde toplanan ve 'Diyarbakır seninle gurur duyuyor', 'Barış istiyoruz' diye slogan atan çocukların yanına giden Kemal Kılıçdaroğlu, onlarla sohbet ettikten sonra havaalanına geçti. Havaalanı VIP Salonu'nda Ak Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu, Kılıçdaroğlu'nun yanına gelerek "Hoşgeldiniz" dedi ve bir süre sohbet etti.

DHA