Kılıçdaroğlu'ndan tarafsızlık mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan tarafsızlık mesajı
Kılıçdaroğlu'ndan tarafsızlık mesajı
Kritik İstanbul kongresinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kürsüye iki adayla çıktı ve konuşmasının sonunda adayların ellerini tutup havaya kaldırdı

Genel Merkezin desteklediği Başkan Oğuz Kaan Salıcı ile örgütün desteklediği eski il başkanlarından Ali Özcan ile Prof. Dr. Semih Eryıldız yarışacağı CHP İstanbul İl Kongresi'ne Kılıçdaroğlu'nun tarafsızlık mesajı damgasını vurdu. Saat 13.00'de kongre salonuna gelen CHP lideri, Kılıçdaroğlu yaklaşık 50 dakika konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının sonundaki, “Ben yumuşak huyluyum. Beni eleştirebilirsiniz ama partiye zarar verenlere taviz vermem. Bu yola beraber çıktık beraber yürüyeceğiz” sözleri ayakta alkışlandı.

KORKU TOPLUMUNA DİRENEN TEK PARTİYİZ

Kılıçdaroğlu konuşmasında özetle şunları söyledi: "Yeni sosyal demokrat bir pencereden dünyaya bakacağız ama küreselleşmenin getirdiği adaletsizler karşısında dimdik durağız. Sosyal demokratların yeni bir anlayışı bir zihniyet devrimine ihtiyacı var. Aşama aşama, anlata anlata, çalışa çalışa bunu yapacağız. Ufkumuzu genişleteceğiz. Bulunduğumuz mahalleye değil dünyaya bakacağız. Sosyal demokratlar ufku geniş bir perspektifle dünyaya bakmak zorundadır. CHP’lilerin umutsuz olması kabul edilemez. Biz toplumun geleceğe umutlu bakmasını isteyen bir partiyiz. İnancımız, irademiz güçlü. Tek bir CHP’li kalsa bile bu ülkenin sorunlarını çözmeye muktedirdir. Anadolu son on yılda ciddi şekilde kan kaybetti. Ciddi bir dengesizlik var. İstanbul tek başına Anadolu’yu çekip çeviren bir kent haline geldi. Doğu ve güneydoğuda özelleştirmelere tümüyle son vereceğiz. Devlet gidecek fabrika kuracak orada. Buradan Diyarbakırlı kardeşlerime sesleniyorum. Size yeni hapishane sözü veren Başbakan’a gidip oy verdiniz. Korku toplumuna direnen tek parti var o da CHP’dir. Büyük balık küçük balığı yutar diye bir söz var. Yeni çağda şöyle deniyor. Hızlı balık yavaş balığı yutar. Büyük olmak yetmiyor. Hızlı karar alıp uygulamak lazım. Dış politikayı biliyorsunuz. Bu politika bizim savunduğumuz politika değil. Biz dış politikada kararlarımızı kendi özgür irademizle alırız. “CHP ne yaptı?” diyorlar. Malatya Kürecik’teki radar üssüne karşı eylem yapan parti CHP. Taksi kamyon şoförlerinin sorunlarıyla ilgilenen parti de CGP. Gittik yine gideceğiz. Bu ülkenin cezaevlerinde yaşananları CHP kamuoyunun gündemine getrdi.


SİLİVRİ VE TUTUKLU GAZETECİYER


Nerede halkın vicdanını rahatsız eden bir olay var orada CHP var. Brüksel’e ilk gittiğimde 35 gazeteci hapisteydi. Şimdi 92 gazeteci hapiste. Tutuklu gazetecileri Avrupa’da gündeme getiren ilk parti CHP’dir. Bu konu Türkiye’nin demokrasi tarihinde kara bir leke olacaktır.
Silivri toplama kampında yaşanan dramları kamuoyunun gündemine getiren bunları sadece Türkiye’de değil bütün dünyada anlatan parti CHP. 4+4+4 ucubesi geçti parlamentodan. Bu yasaya karşı çıkan parti hangisiydi. Milletvekilleri tekmelenen CHP’ydi.
Bize soruyorlar ne yapıyorsunuz diye. Biz onlara günaydın diyeceğiz. Uludere’de 34 vatandaşımız öldürüldü. Defalarca sorduk bu istihbaratı nereden aldınız diye. Bunu soran başka parti gördünüz mü? Meclis’te sesimizi kesmek istediler. Zaten 10 dakika konuşuyorsun ona bile tahammül edemediler. Milletin vekilleri milletin kürsüsüne çıktılar. Değiştirtmediler iç tüzüğü. İnsaf yahu insaf biraz. Vicdan yahu vicdan biraz.


ELLERİNİ HAVAYA KALDIRDI

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda seçimin iki adayı Özcan ve Salıcı’nın ellerini havaya kaldırdı. Protokolde oturan başta Gürsel Tekin olmak üzere katılımcıların ellerini sıkarak Ankara’ya gitmek üzere salondan ayrıldı. Kılıçdaroğlu, “tarafsızlık” gerekçesiyle delege olmasına rağmen seçimde oy ullanmadı.

Kongre Divan Başkanı seçilen Engin Altay, “CHP’nin bayrağını surlara dikeceğiz” dedi. Altay, laiklikle oynayanlar karşı devrimcilerdir. Bunlar eskiden de vardı. O zaman başlarında fes vardı şimdi kravat var ama zihniyet aynıdır” diye konuştu. Altay, " AKP Recep Tayyip Erdoğan ’la birlikte kaybolacak ama CHP ilelebet kalacaktır. CHP kimsenin malı değil örgütün malıdır” dedi. Bu konuşmanın ardından tribünlerden “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları yükseldi.