Kılıçdaroğlu'ndan Yunanistan açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan Yunanistan açıklaması
Kılıçdaroğlu'ndan Yunanistan açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da 'ruhani liderler'lerle biraraya geldi. Toplantının ardından soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Yunanistan'da sol partinin iktidara gelmesiyle ilgili olarak, "Aynı dünya görüşünü paylaşan iki siyasal parti olarak ifade edeyim, Yunanistan'da başarı kazanması elbette ki güzel" dedi.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Ermeni Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Süryani Katolik Patrikvekili Yusuf Sağ, Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin ve Türkiye Museviler Hahambaşı İzak Haleva ile Sait Halim Paşa Yalısı’nda öğle yemeğinde bir araya geldi.

Yemek sonrasında Kılıçdaroğlu basın mensuplarının sorularını cevapladı.

İşte Kılıçdaroğlu’nun sözlerindne satır başları:

“Ruhani liderlerle bir araya geldik. Büyük ölçüde onların sorunlarını dinledik. Sorunların bir kısmının yasalardan bir kısmının uygulamalardan kaynaklandığını ifade ettiler. CHP olarak hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmemeyi, etnik kimliği inancıyla sorgulamamayı temel ilke edindiğimizi, huzur ve barış içinde yaşamak istediğimizi ifade ettik. Aktardığımız sorunların bazıları önümüzdeki günlerde milletvekili arkadaşlarımız tarafından parlamentoda gündeme getirilecek.

"PERiNÇEK’İN YARGILANMASI DOĞRU DEĞİL"

Sayın Perinçek’in açıkladığı bir düşünce dolayısıyla yargılanmasını doğru bulmuyoruz. Düşünce özgürlüğünün arkasında durmak zorundayız. Bu bağlamda görüşülecek olan davanın da olumlu sonuçlanacağı kanısındayım.

Pek çok sorun var aslında dile getirilen. Günlük yaşamda karşılaşılan sorunlar, kullanılan dilde yaşanan sorunlar var. Aslında baktığınız zaman aydın olan insanların, yüreğinde insan sevgisi olan insanların duyarlı olması gerekiyor. Aslında medyanın da bu konuda duyarlılığı var. Toplumun değişik kesimlerince sergilenmesi gerekiyor.

Yunanistan’daki seçimler bize göre son derece güzel. Aynı dünya görüşünü paylaşan iki siyasal parti olarak ifade edeyim, Yunanistan’da başarı kazanması elbette ki güzel.

KADIKÖY'DEKİ UYGULAMA

Kadıköy belediyesinin uygulamasından herhangi bir bilgim yok. Onu gidince bende merak ediyorum, hangi gerekçeyle yayınlanmış bakmamız gerekiyor.

7 Haziran’dan sonra umuyorum demokrasimizi güçlendirecek önümüzdeki sorunları aşabilecek yeni bir yönetim gelir. CHP olarak bu konuda kararlılıkla çalışıyoruz. Dün pazardı. Biz MYK üyeleri olarak çalışmalarımızı sürdürdük. Güzel projelerimizle halkın önüne çıkacağız. Tek istediğimiz şu, bizi kutuplaştıran, ötekileştiren, birilerinin yaşam tarzına müdahale eden, sorgulayan yargılayan bir siyaset anlayışına yer vermeyelim. 77 milyon yurttaşın asıl üzerinde durması gereken nokta bu. İşsizlik sorunu var, ne söyleyeceklerse onu masaya yatırsınlar. Kimsenin inancını kimsenin etnik kimliğini siyasete malzeme etmesinler. Buradan seslenmek istiyorum, sizin inancınızı kimliğinizi siyasete malzeme eden siyasi parti bilin ki bu ülkeye ihanet eden partidir.

Kutuplaştırıcı siyaset toplumu geriyor. Birbirimizi düşman olarak görmeye başladık. Bunu yapan siyasetçiye güven vermeyin, oy vermeyin, cezalandırın oylarınızla. Beraber yaşamak istiyorsanız, işsizliği defetmek istiyorsanız yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacımız var. sosyal demokrasidir, halkın partisidir. Biz toplumun her kesimini kucaklamak istiyoruz. Hiçbir kesime sert bir üslup kullanmamaya özen gösteriyoruz. Siyaset kişisel çıkar alanı olmamalı.”
DHA-Gülseli KENARLI/Taner YENE

CHP: Syriza'yı örnek alacağız


  http://www.radikal.com.tr/128031912803193

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PARDON?? - user462095

  Aynı görüş mü :) Aleksis Tsipras duysa hakaret sayar herhalde. Daha iki gün önce kraldan çok kralcı takılanların furyasına kapılıp Kral Abdullah'a taziye mektubunu yollayan biri mi söylüyor bunu ?Amaç ne ? Muhafazakarlara sempatik görünme çabası ile oy kaygısı mı ? Mektupta utanmadan şu ifadeye yer veriliyor: ''Suudluların refahı için hayatını vakfetmiş değerli ağabeyiniz''. Sen bu ifadeyi musluğundan tuvaletine altın olan sarayında haremiyle zevki sefa içinde yaşayan ama halkı arasında gelir uçurumu olan-kadın haklarının hiçe sayıldığı-ateist olanın terörist sayıldığı ve yasalarınca da onandığı bir ülkenin kralı için mi söylüyorsun ? Sözüm ona solcu ama meydanlarda bozkurt işareti yapan, solda ittifakı tehlikeli ve halka açıklanmaz görüp ama sağ ile yapılan ve hüsranla sonuçlanan bir ittifakı içine sindiren bir sol(!) parti lideri mi Syrıza ile aynı görüşü paylaşıyor ? Solculuğu-sosyalizmi her dalda gezerek yapamazsınız.Adam gibi önce kendi içinizde uygulayıp sonra insanlara bıkmadan usanmadan ve bunu yaparken de karşındakine saygı duyarak anlatmalısınız. Ayrıca düşünceye saygı diyerek kendi ilkelerini unutmayacaksın bunun aksi bukalemunluğu beraberinde getirir. Kısaca ya adam gibi sol olun ya da soluz demekten vazgeçin.

  Aynı Dünya Görüşü mü??? - blueknife

  CHP ile SYRIZA arasında ne türden bir aynı dünya görüşü paylaşımı var merak konusudur. Alakasız iki dünya görüşüsünüz. SYRIZA sizin tam zıttınızdır...

  .. - user833930

  niye o umutlanıyor ki?! eğer öyle bir eğilim güçlülüğü söz konusu ise bu eğilim kendini hdp içinde görür. yani bu durum hdp için umut verici olabilir