@sarikayaercan

Kılıçdaroğlu'nu bekleyen büyük tehlike

Kılıçdaroğlu'nu bekleyen büyük tehlike
Kılıçdaroğlu'nu bekleyen büyük tehlike
Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kazandı ama, İnce'nin aldığı oy oranı Kılıçdaroğlu için büyük tehlikenin işareti. Asıl mücadele bugün yapılacak parti meclisi seçimlerinde yaşanacak. Sonuçlar, CHP liderinin istediği ekibi çıkaramayacağının işareti olarak görülüyor. Delegelerin çarşaf listede CHP liderinin yakınındaki bazı isimleri çizebileceği konuşuluyor.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

CHP 'nin 18. Olağanüstü Kurultay'ında genel başkan seçimi tamamlandı. Seçimde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 740 oy alırken, muhalefetin adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise 415 oy aldı. Seçim sonucunda Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildi ama muhalefet de hedefine ulaştı. Kurultay öncesi CHP kulislerinde muhalefetin 400 civarında oy alması halinde asıl kaybedenin Kılıçdaroğlu olacağı belirtiliyordu. Sonucun açıklanmasıyla birlikte bu öngörü tutmuş oldu. 

İMZA, KILIÇDAROLĞU'NA OY İNCE'YE

Kılıçdaroğlu'nun ilk kez karşısında bir rakip vardı. 2010 yılında 1189 oyla seçilen Kılıçdaroğlu, ikinci seçimini 1164 oyla kazanmıştı. Bu kurultayda Kılıçdaroğlu'nun 740 oy alması kendi deyimiyle 'anlamlı oy kaybı' olarak nitelendiriliyor. Özellikle Kılıçdaroğlu'nun aday olması için imza veren  944 delegenin 240'nın Muharrem İnce'ye oy vermesi de CHP kulislerinde seçim sonrası en çok konuşulacak konulardan biri olacak. 

CHP'de kurultay: Hedef 2015 seçimi


KILIÇDAROĞLU YAKIN İSİMLERİNİ KAYBEDEBİLİR
Şimdi muhalefet gözünü bugün  yapılacak partim meclisi seçimlerine çevirdi. Çarşaf listeyle yapılacak ve 52 kişinin seçileceği PM için 600'ün üstünde aday başvurdu. Şimdi anahtar listeler ( liderin çalışmak istediği ekibin ismi) devreye girecek. Muhalefetin aldığı oy oranı Kılıçdaroğlu'nun listesini büyük oranda delineceğini gösteriyor. Çünkü genel başkanı destekleyen ancak yönetimin değişmesini isteyen başka gruplarda var. İnce'ye çıkan oy sayısı göz önüne alındığında Kılıçdaroğlu'nun yakınındaki bazı isimleri kaybetme ve parti meclisinde istediği değişikliği yapamama riski ortaya çıktı.


2015 İÇİN MUHALEFETİN ELİ GÜÇLENDİ

İnce’nin aldığı oy oranı kulislerde CHP liderine önemli bir ihtar olarak yorumlanıyor. Bu durum 2015 seçimlerinde olası bir başarısızlıkta parti içi muhalefetin elinin güçlendirmiş oldu. 2015 seçimlerinde anlamlı bir oy artışı olmadığı sürece (muhalefet yüzde 30 barajının aşılmasını gösteriyor) Kılıçdaroğlu için sıkıntılı bir süreç başlayabilir.

İNCE ARTIK BİR AKTÖR

İnce'nin aldığı oy oranı CHP kulislerinde Baykal, Sav, İnce denkleminin tuttuğu olarak yorumlanıyor. Sonuçlar parti içinde muhalefetin temsilcisi olarak Muharrem İnce’yi bir aktör olarak ortaya attı.