'Kılıçdaroğlu'nu telaşlandıran ne?'

'Kılıçdaroğlu'nu telaşlandıran ne?'
'Kılıçdaroğlu'nu telaşlandıran ne?'
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 28 Şubat soruşturması kapsamında yapılan aramalara ilişkin, "Adaleti intikam duygusuyla arayamazsınız" açıklamasına, "Sayın Kılıçdaroğlu'nu bir çelişki içinde görüyorum. Burada Sayın Kılıçdaroğlu'nu telaşlandıran nedir?" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM’de bazı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bozdağ, bir basın mensubunun, “ CHP Genel Başkanı, ‘Adaleti intikam duygusuyla arayamazsınız’ dedi, ne diyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi: 

“Sayın Kılıçdaroğlu ’nu bir çelişki içinde görüyorum. İşin doğrusu hem kendisi hem de grup başkanvekilleri parlamentoda pek çok CHP’li arkadaşımız 28 Şubat süreciyle ilgili yargılama ve soruşturma konusunda sözleri var, açıklamaları var. Şimdi böyle bir süreci Cumhuriyet savcıları başlatınca savcılara intikam duygusuyla hareket ettikleri anlamı daha doğrusu ithamı içeren bir yaklaşımı işin doğrusu doğru görmüyoruz. Yargılama süreçleri ve soruşturma süreçleri anayasa ve kanunlar çerçevesinde yapılan süreçlerdir. Eğer bunları yapanları siz intikam duygusuyla hareket ediyor diye bakarsanız o zaman hiçbir adli süreci işletme imkanı bulamazsınız. 

Burada Sayın Kılıçdaroğlu’nu telaşlandıran nedir, onu bilemiyorum. Daha henüz ortaya çıkan bir şey yok. İşin doğrusu esasına müessir bir şey de yok. Şu anda yeni başlamış bir süreç var, biz de detaylı bilemiyoruz basından öğrendiğimiz kadar ama öyle gözüküyor ki CHP’nin Genel Başkanı çok büyük bir telaş içine düşmüş gözüküyor hemen yargıyı intikamcılıkla itham edebilecek bir noktaya gelmiş gösteriyor yani ben fevkalade yanlış bir yaklaşım olarak görüyorum. Yargı süreçleri intikam süreçleri olarak değerlendirilemez. Hukukun işleyen bir sürecidir bu. Böyle yaklaşmak fevkalede yanlış olur. Bir yandan parlamentoda 28 Şubat darbe sürecinin araştırılmasını ‘evet’ deyip öte yandan adli sürece gelince buna intikam demek büyük bir çelişkidir.” 

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, “Sayın Kılıçdaroğlu, 28 Şubat sürecine yönelik operasyonlardan sıkıntı duymaktadır. Kendisi genel başkan değildi. O zamanki genel başkan Sayın Deniz Baykal, o süreci en çok alkışlayanlardan biriydi. CHP, 28 Şubat sürecinde, Refah-Yol hükümetinin devrilmesini temin eden Milli Güvenlik Kurulu ve Türk silahlı Kuvvetleri etkisine her zaman minnettar olmuştur” dedi. (AA-ANKA)