Kılıçdaroğlu'nun istifasını isteyen muhaliflere CHP'den sert tepki

Kılıçdaroğlu'nun istifasını isteyen muhaliflere CHP'den sert tepki
Kılıçdaroğlu'nun istifasını isteyen muhaliflere CHP'den sert tepki
1 Kasım seçiminde isteği oranda oy alamayan CHP'de kurultay kazanı kaynamaya başladı. Kılıçdaroğlu'nun istifa etmesini isteyen muhalifler peş peşe açıklamalar yapmaya başladı. Muhaliflere CHP'li vekillerden sert tepki geldi. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da "Dürüstlükse dürüstlük, liderlikse liderlik, emekse emek. Kılıçdaroğlu'nu nereden vuracaksınız? Nesi eksik?" dedi.

CHP'de 2 Kasım sabahı yükselen muhalif seslere bazı milletvekilleri sert çıktı. Seçim sonucuyla yüzü gülmeyen CHP’de 2 Kasım sabahı eleştiriler, muhalif çıkışlar başladı. Eski Mersin Milletvekili Umut Oran, genel başkan adaylığını açıklarken, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da adaylığa yeşil ışık yaktı.

Umut Oran olağanüstü kurultay çağrısı yaptı

NE EKSİK?

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise daha Yüksek Seçim Kurulu kesin sonuçları bile açıklamadan parti içindeki bu çıkışları hayretle izlediğini belirterek, şunları söyledi: “Siyasi hayatım boyunca sekiz genel başkan gördüm ama böyle koşturanını, çalışanını görmedim. Dürüstlükse dürüstlük, liderlikse liderlik, emekse emek. Kılıçdaroğlu’nu nereden vuracaksınız? Nesi eksik? CHP’de bir şeyler gözden geçirilmeli ama buna genel başkanının dışındakilerden başlamak lazım. CHP vitrini değişmeli. Halkın içindeki insanlar vitrinde olmalı ya da vitrindekiler halkın içinde olmalı. İstifayı istemeyi şık bulmuyorum. Belki başarı değil ama herşeye rağmen milletvekili sayısını ve oyunu artırdı. Örgütler de kendini sorgulamalı. Tunceli’de ilk kez milletvekili çıkardık. Tunceli kökenli bir adam gitti ve seçildi. Milletvekili olmak isteyenlerin kontenjandan gelmek yerine örgütten çıkıp seçilmesi lazım. Çok kısa vadede çok emek vermeden belli noktalara ulaşmaya çalışıyoruz. Siyaset planlama ve çalışma işi. Diğer siyasi partilerin ekip çalışmasında sorunu olmuyor ama bizde her seçimde ekip içinden birileri daha büyük hırsla bu tarz çıkışlar yapıyorlar.”

Balbay genel başkan adaylığı için yeşil ışık yaktı

‘BUNLAR UCUZ ÇIKIŞLAR’

CHP İzmir eski Milletvekili Alaattin Yüksel de parti içinde “Genel başkan istifa etsin” yönündeki taleplerin “Ucuz çıkış” olduğunu öne sürerek şöyle konuştu: “Yenilenme aşağıdan yukarıya olur. Delegeler seçilir, ardından ilçe ve il yöneticileri sonunda kurultay delegeleriyle parti seçimini yapar. Bunlar ucuz çıkışlar. ‘Partinin genel başkanı değişsin’ demek ucuz çıkıştır. Milletvekili düzeyindeki arkadaşlarımız daha çok partinin gelecek seçimde nasıl iktidar olacağına kafa patlatmalı. Genel başkanı değiştirdin A’yı aldın B’yi getirdin. Parti iktidar mı olacak? CHP’yi Türkiye’nin partisine dönüştürmek gerekiyor. Kıyılara sıkışan bir parti nasıl iktidar olabilir? Biz eskiden olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yeniden oy almalıyız. Kürt sorununu çözeceğim iddasıyla yola çıkmamız lazım ve nasıl çözeceğimizi de açık bir şekilde topluma sunmalıyız. Karadeniz’de, İç Anadolu’da, Doğu’da yoksunuz. O zaman nasıl iktidar olacağız? Türkiye’nin dörte birine sıkışırsanız dörtte bir oy alırsınız.”

DHA