Kim kimdir? İşadamı, gazeteci, profesör, emekli komutan

Kim kimdir? İşadamı, gazeteci, profesör, emekli komutan
Kim kimdir? İşadamı, gazeteci, profesör, emekli komutan

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün?ü gözaltına aldıktan sonra makam odasında arama yapan polisler çok sayıda dokümana el koydu. Polisler Sinan Aygün?ün kullandığı bilgisayarları da incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğü?ne götürdü.

Ergenekon operasyonunun dünkü ayağında ilk kez emekli iki orgeneral de gözaltına alındı. Gözaltına alınan 21 kişi arasında örgütün bir numaralı ismi olduğu ileri sürülen emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un yanı sıra işadamı, akademisyen, gazeteci ve yazarlar var

ANKARA/İSTANBUL - Ergenekon operasyonunda gözaltına alınanların önemli bir bölümü kamuoyunun yakından tanıdığı isimler.

ADD Genel Başkanı
Emekli Orgeneral Şener Eruygur:
1996 yılında Korgeneralliğe terfi ederek sırasıyla; 5’inci Kolordu Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerini yürüten Eruygur, 2000 şûrasında Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevine atanmıştı. 2002 Yüksek Askeri Şûra toplantısında Jandarma Genel Komutanlığı görevine getirilmişti. Emekli olduktan sonra sivil toplum kuruluşları üzerinden siyasi muhalefete başlayan Eruygur, Atatürkçü Düşünce Derneği başkanlığına getirilmişti. Eruygur, Tolon gibi Oramiral Örnek’e ait olduğu iddia edilen günlüklerde anlatılan ‘Sarıkız’ darbe planının liderlerinden biri olarak yansıtılmıştı. Eruygur, Ayışığı kodlu darbe planının da katılımcılarından biri olarak gösteriliyordu. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun ekibinden olduğu bilinen Eruygur Jandarma Genel Komutanı iken Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ile birlikte hareket ederek Kıvrıkoğlu’ndan sonraki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e muhalif bir çizgi izlemişti.

Eski Jandarma komutanı
Emekli Orgeneral Hurşit Tolon:
Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği, Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve 7. Kolordu Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 1997 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 15. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2001 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordu Komutanlığı’na atandı. Buradan 1. Ordu Komutanlığı’na atandı ve emekli oldu. Tolon’un ismi, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’in günlükleriyle ortaya çıkan ‘Ayışığı’ ve ‘Sarıkız’ kod adlı darbe planlarını yaptığı ileri sürülen komutanlarla birlikte sayılıyordu. Tolon aynı zamanda Ergenekon’un 1. numaralı ismi olmakla da itham edilmişti. Emekli olduktan sonra Orgeneral Şener Eruygur ile birlikte sivil toplum içinde çalışmalar yürütmeye başlayan Tolon, Müdafai Hukuk Derneği ve ardından Müdafai Hukuk Hareketi ile anılır olmuştu. Tolon’un Ankara’da katıldığı bir toplantıda Müdafai Hukuk Partisi’nin temellerinin atıldığı ileri sürülmüş, ancak söz konusu harekette emekli asker olmayacağı, askerlerin dışarıdan destek vereceği ifade edilmişti. İstanbul’da 1. Ordu Komutanlığı görevindeyken toplantısına katıldığı Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği’nin bazı üyeleri de Ergenekon operasyonu çerçevesinde gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

‘Telefon dinletti’ iddiası
Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz:
2003’te Jandarma İstihbarat Başkanlığı yaptığı dönemde Orgeneral Eruygur ile yakın bir çalışma yürütmüştü. Aynı tarihte Urfa Jandarma Alay Komutanlığı yapan emekli Albay Erdal Sarızeybek, Ersöz’ü, yasalara aykırı olarak üçü “yüksek gizlilik dereceli” dokuz telefonun teknik takibinin yapılması emrini vermekle suçlamıştı. Ersöz, Sarızeybek’e “Ben böyle bir emir vermedim” demişti.

Denktaş’a destek verdi
Emekli Tümamirall İlker Güven:
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Boğaz komutanıydı. Deniz Kuvvetleri Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı’nın, ihalelerdeki kimi yolsuzluk iddialara ilişkin 2003’te yürüttüğü soruşturma sırasında, koramirallik beklerken emekli edildi. Emekli olunca Yeniden Müdafa-i Hukuk Hareketi Derneği’ne katıldı. Yine 2003’teki Kıbrıs seçimleri sırasında “Rauf Denktaş’ın arkasındayız” yazılı bildiriyle Denktaş’a destek verenler arasındaydı.

Telekulak uzmanı asker
Emekli Albay Hasan Atilla Uğur:
2003’te jandarma genel komutanlığı istihbarat başkanlığı teknik takip daire başkanıydı. Eruygur’un komutanlığı döneminde çalıştı. Aynı dönemde, “üst düzey gizlilik dereceli” bazı telefonların teknik takibinin yapılması konusunda Tuğgeneral Ersöz ile birlikte çalıştığı ileri sürülmüştü. PKK konusundaki bilgileriyle bilinen Atilla Uğur, Abdullah Öcalan’ı yakalandıktan sonra sorgulayan ekipte de önemli rol oynamıştı.

Ulusalcı kitapların yayıncısı
ATO Başkanı Sinan Aygün:
1959 Gümüşhane Kelkit doğumlu. 1998’de Ankara Ticaret Odası Başkanı seçilen Aygün, üç dönemdir bu görevini sürdürüyor.  İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Aygün, milliyetçi-Ulusalcı söylemleriyle biliniyor. 22 Temmuz seçimleri öncesinde DYP’ye katılan Aygün, merkez sağda birleşme olmadığı için ayrılıp görevine devam etmişti. Ulusalcı kitapları bastırıp dağıtmasıyla, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı Ankara’da ağırlamalarıyla da sık sık gündeme gelen Aygün, siyaset dünyasının her kanadıyla iyi ilişkilere sahip.

Baykal’ın karşısına çıktı, sadece altı oy aldı
Birol Başaran:
Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) Genel Sekreteri ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kadıköy Şubesi eski başkanı. ADD’nin 4-13 Şubat’ta Marmara Üniversitesi’nde düzenlediği ‘Hukuk ve Siyaset Okulu’ konferansında, hukukun bazen askıya alınabileceğini savunup şöyle demişti: “Hukuk dışına çıkılacağı günler geliyor diye düşünüyorum. Bazı durumlarda hukuk askıya alınabilir. ‘Orduyu çağıralım, ordu darbe yapsın’ falan. Şu anda zamanı değil. Niye değil? Beş yıl boyunca AKP’nin bütün vatan hainliğini ve ülke satmasını gördükten sonra ülkeyi şu anda elimize alırsak krizi elimizde buluruz. Böyle bir problem var. Türk ordusu biraz kenarda dursun, o ne yaptığını bilir.” Başaran, 2001 yılındaki CHP’nin 29. Olağan Genel Kurulu’nda Deniz Baykal ve diğer aday Ertuğrul Günay’ın karşısında CHP Genel Başkanlığı için aday olmuş, sadece altı oy alabilmişti.

Paşalara yakın gazeteci
Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay:
1989’dan beri Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda görev alan ve 1993’den beri Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara temsilciliği görevini yapan Balbay, emekli orgeneraller Aytaç Yalman, Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’la görevde oldukları dönemde en iyi ilişkisi olan gazetecilerden biriydi. Balbay, söz konusu ekip görevdeyken, ABD ile asker pazarlığı gibi konularda çarpıcı haberlere imza atmıştı.

Linçin alkışlayıcısı
Ufuk Büyükçelebi:
Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni. Mesleğine 1976’da Günaydın gazetesinde başladıktan sonra Politika, Tercüman, Yeni Asır, Sabah, Akşam, Meydan ve Gözcü gazetelerinde yönetici olarak çalıştı. ‘İhanet Yorgunu Denktaş’ adlı bir kitabı bulunan Büyükçelebi, bir söyleşisinde, “Türküm diyemeyenler bu ülkeden s.. gitsin” demişti. Büyükçelebi’nin yönettiği milliyetçi Tercüman, Hrant Dink’in katili Ogün Samast yakalanınca ‘Katil Ermeni’ manşetiyle çıkmıştı. Sakarya’da bir düğün salonunda toplanan DTP’lilere yönelik linç girişimini ‘Helal sana Sakaryalı’ manşetiyle selamlamıştı. Bir grup liselinin kanlarıyla yapıp Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’a gönderdikleri bayrağı okurlarına promosyon olarak dağıtırken, kandan bayrağa itiraz eden gazeteci yazar Ece Temelkuran ve Perihan Mağden’i, fotoğraflarını basarak, “Bu kadınlar yollarını şaşırmış” diye hedef göstermişti.

Her türlü sabıkası var
Osman Gürbüz:
Antalya’da gözaltına alınan Gürbüz, çevresine emlakçılık yaptığını söylüyordu. İki cinayet, iki Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet, silahlı yağma, kadın kaçırma ve adam yaralama suçlarından sabıkası var.

‘Kuvva-i Milliye ruhu’ yaratmak isteyen yazar
Neriman Aydın:
Atatürk’ün “Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır” sözlerini slogan yapan ‘Toplumsal Haber’ isimli internet sitesinin yazarları arasında. Yazılarında, Türkiye’nin ikinci bağımsızlık savaşında olduğu görüşünü savunuyor. Milliyetçi, Ulusalcı ve Türkiye’nin bağımsızlığını isteyenlerin, dernek, birlik, hatta siyasi parti çatısı altında toplanmasını istiyor. Bu konuda, ulusalcı yazarlara “Türk milletinin gönlünde, kafasında bir Kuvva-i Milliye ruhu yaratmayı” ,  “Türk yurduna 11 Kasım 1938’de kaybettiği bağımsızlığı yeniden kazandırmayı” telkin ediyor. Bir yazısında “Konu acildir ve de çok önemlidir. Bu nedenle bizim de planlar ve programlar hazırlayarak, Türk halkının bu konudaki duyarlılığını en üst seviyeye çıkararak, bu kutsal mücadeleyi bir an önce başlatmamız ve hemen ardından da icraata geçirmemiz, acil bir vaka olarak önümüzde durmaktadır. Türkiye Cumuhuriyeti Devleti’nden intikam alan, yerli işbirlikçi ve yabancı işgalcilere hadlerini bildirmenin zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyorum” ifadelerini kullanıyor.

KTÜ’nün eski yöneticisi
Prof. Dr. Ercüment Ovalı:
Ati Teknoloji Özel Sağlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Şirketi’nin genel müdürlüğünü yapan Prof. Dr. Ovalı, daha önce de Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanlığı yapmıştı.

İP’nin faal ismi
Adnan Türkkan:
İşçi Partisi’ne (İP) yakın Türkiye Gençlik Birliği’nin kurucu başkanı.

İşçi Partisi’nde yönetici
Tunç Akkoç:
İP Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı.

‘Komplo Teorileri’nin yazarı

Erol Mütercimler: İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nü bitirdi. Deniz Kuvvetleri’nde Fizik öğretim üyeliği, Beşiktaş Deniz Müzesi Müdürlüğü yaptı, TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici oldu, belgeseller hazırladı, gazetelerde yazılar yazdı. En son Yeditepe, İstanbul Ticaret ve Doğuş üniversitelerinde ‘Strateji ve Devrim Tarihi’ dersleri veriyordu. Mütercimler’in komplo teorilerine, staratejiye, Türk tarihine ve denizciliğe ilişkin 10’u aşkın kitabı var. Mütercimler’i, ‘resmi biyografisi’ dışında ünlü kılan bir diğer konu da Ergenekon’du. Mütercimler, bu örgütün varlığını ilk öğrenenlerden biriydi ve bunu 12 Mart 1971’in işkenceci paşalarından emekli Tuğgeneral Memduh Ünlütürk’ten duymuştu: “Ünlütürk Paşa kendisinin de Ergenekon’un içinde olduğunu söyledi ve dedi ki, ‘Ergenekon Genelkurmay’ın da, hükümetlerin de, bürokrasinin de herkesin üstünde bir örgüt. Yasayla falan kurulmuş değil. 27 Mayıs darbesinden sonra CIA, Pentagon tarafından kurdurtulmuş. Bunun içindeki insanlar da buraya hizmet eden insanlar. Ama bunlar vatana ihanet olsun diye hizmet etmez. ‘Biz vatanı kurtarıyoruz’ düşüncesiyle örgütün içinde yer almışlardır. Ben daha başka insanlardan Ergenekon’u araştırdığımda şunu gördüm. İçinde subaylar var, emniyetçiler var, profesörler var, gazeteciler var, işadamları var, sıradan insanlar var. Bugün çeteler dediğimiz bu küçük birimler var ya, işte bu birimler Ergenekon’un içinde birer bölüm, birer parça.”

Bir zamanlar  Erdoğan’ın en yakınındaki kişiydi

Eski AKP milletvekili Turan Çömez (Aranıyor): 22. Dönem AKP Balıkesir milletvekili olarak Meclis’e giren Çömez, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın özel kalem müdürüyken milletvekili seçilmişti. Partisinin grubunda yaptığı bir konuşmada Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile değerli taşlarda sıfırlanan gümrük vergisini eleştirince gündeme gelmişti. Daha sonra AKP içindeki ‘çatlak’ seslerden biri olan Çömez, kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi ve partiden atıldı. Çömez, Vakıf
Gureba Hastanesi’ndeki görevine geri dönmek istemiş ancak dönememişti. Ulusalcı çıkışlarıyla da öne çıkmaya başlayan Çömez’in son dönemde CHP ile temasta olduğu iddiaları CHP tarafından yalanlanmıştı.

Daha önce 49 kişi tutuklandı

Ergenekon operasyonunda halen tutuklu bulunan 49 isim şöyle: Oktay Yıldırım (emekli astsubay), Muzaffer Tekin (emekli yüzbaşı), Mahmut Öztürk (emekli astsubay), Fikret Emek (emekli binbaşı), Zekeriya Öztürk (emekli binbaşı)?Gazi Güder (emekli yüzbaşı), Mehmet Demirtaş (el bombalarının ele geçtiği gecekondunun sahibi), Muzaffer Şenocak, Ali Kutlu, Aydın Yüksek, Kuddusi Okkır (işadamı), Bekir Öztürk (Kuvva-i Milliye Derneği Genel Başkanı), Nusret Senem (İP Genel Sekreteri), İsmail Yıldız, Ergün Poyraz (yazar), Asuman Özdemir, Mete Yalazangil, Muhammet Yüce (eski uzman çavuş), Kahraman Şahin, Erol Ölmez, Erkut Ersoy, Veli Küçük (emekli tuğgeneral), Mehmet Fikri Karadağ (emekli kurmay albay), Kemal Kerinçsiz (avukat), Sami Hoştan (Susurluk davası hükümlüsü), Hüseyin Görüm (Kuvay-i Milliye Teşkilat Başkanı), Oğuz Alpaslan Abdülkadir, Hüseyin Gazi Oğuz (Kuvay-i Milliye Şube Başkanı), Sevgi Erenerol ( Türk Ortadosk Patrikhanesi basın sözcüsü), Abdullah Arapoğlu, Hikmet Çiçek, Ümit Oğuztan, Vatan Bölükbaşı, Ümit Sayın (İstanbul Üniversitesi  öğretim üyesi Doç. Dr.), Emin Gürses (Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr.), Orhan Tunç (Balıkesir Üniversitesi emekli öğretim üyesi), Hayrettin Ertekin (kuyumcu), Vedat Yenerer (Gazeteci), Muammer Karabulut, Abdulmuttalip Tongar, Selim Akkurt, Doğu Perinçek (İP Genel Başkanı), Ferit İlsever (Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni), Adnan Akfırat (Gazeteci), Serhan bolluk (Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Hayati Özcan (Ulusal Kanal İzmir temsilcisi), Behiç Gürcihan (Açık İstihbarat sitesi sahibi), Rasim Görüm, Murat Çağlar.