Kimse kaybetmemiş!

İki kat büyüdüler
DSP lideri Ecevit, "Sonuçlar yeterince tatmin edici değil, ancak, oylarımız göreceli olarak iki misli arttı" dedi. SP Genel Başkanvekili Kutan, "İktidarın baskılarına ve menfi şartlara rağmen oylarımızdaki yüzde 100'lük artış elbette başarı" diye konuştu.
Bir ANAP mahzun
Partisinin merkez sağın adresi olduğunu belirten DYP lideri Ağar, "Tehdit, şantaj ve manipülasyonlara rağmen, Türkiye'nin alternatifsiz olmadığı ortaya çıkıyor" açıklamasını yaptı. ANAP lideri Nas ise "Alınan sonuçlar sürpriz olmadı" demekle yetindi.

Ağar: AKP'nin alternatifi biziz

ANKARA - DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, yerel seçim sonuçlarının merkez sağın adresi olarak DYP'yi gösterdiğini savunarak, ANAP'a 'Adres belli, aramayın' diye seslendi. Merkez sağın ayrı partiler halinde son kez seçime girdiğini öne süren Ağar ayrıca, sonuçların DYP'nin alternatif olduğunu gösterdiğini söyledi.
Ağar, dün DYP merkezinde seçim sonuçlarını değerlendirdi. Seçim sürecinde yoğun baskı, tehdit ve şantajın yaşandığını, olağanüstü boyutlarda maddi imkânlar sarf edildiğini anlatan Ağar, anket kuruluşlarınca da seçimin manipüle edilmeye çalışıldığını öne sürdü. Bunlara rağmen DYP'nin seçimden başarıyla çıktığını ifade eden Ağar, "1991 seçimlerinden beri geçen seçimlerde ilk defa eğri yukarı doğru çıkmıştır ve bu çıkış artarak devam edecektir" dedi. Ağar, ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas'ın sağda birleşme
için 'yeni çatı' önerisine de "Bu yorumu ben yapamam, millet bunu yapmıştır, millet işareti vermiştir. Bütün fikirlere saygı duyarım. Ama demokrasilerde işaret seçimlerle veriliyor. Bunu gözden ırak tutamayız" diye yanıt verdi.
Ağar, CHP'nin aldığı oylara ilişkin bir soruyu yanıtlarken, milletin muhalefet görevini kendilerine verdiğini söyledi. Ağar, şöyle dedi: "DYP, siyasetin temel parametrelerinden birisi olduğunu bu seçimlerde millet eliyle tescil etmiştir. Üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk yoktur. Bugünkü iktidarın alternatifini arayanlar adresi bulmuşlardır. DYP muhalefetin gerçek sözcüsü olarak ve çok güçlü olarak vardır."

Ecevit: Oyumuz artıyor

ANKARA - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yerel seçim sonuçlarının kendileri açısından 'yeterince tatmin edici olmadığını', ancak göreceli de olsa seçimlerde oylarının iki misli arttığını söyledi.
Seçimlerle ilgili değerlendirmesini yazılı açıklamayla duyuran Ecevit, 3 Kasım seçimlerinde olduğu gibi bu seçimlerde de partisinin önünün kesilmek istendiğini anlattı. Ecevit, şöyle dedi: "Hem sahte anketler hem de kasıtlı yayınlarla 'DSP'nin hiçbir şansı yok' propagandası pompalanmıştır. Dolayısıyla sandığa gitmeyen seçmenlerin sayısı bu seçimlerde daha da artmıştır. Ben inanıyorum ki sandığa gitmeyenlerin çoğunun gönlü DSP'dedir.
Seçim sonuçları da göstermiştir ki, ülkemiz 3 Kasım seçimlerine sürüklenmeseydi, DSP şimdikinden daha yüksek oranlara erişmiş olacaktı. DSP engellemelere karşın devam edecektir."

Kutan: Oyları ikiye katladık

ANKARA - SP de seçimden 'zaferle' çıkan partiler arasında. SP Genel Başkanvekili Recai Kutan, oylarının ikiye katlandığını, bunu bir başarı olarak gördüğünü söyledi.
SP Başkanlık Divanı'nın önceki gün yapılan toplantısından sonra sonuçları değerlendiren Kutan, iktidarın seçimler için imkânlarını en yüksek ölçüde kullandığını, çok büyük seçim harcamaları yaptığını anlatarak, "Ayrıca
'iktidara yakın belediye başkanı seçin ki, devletin imkânlarından faydalanın' söylemi etkili oldu" dedi. Kutan, bir gazetecinin seçim sonuçlarını başarı olarak görüp görmediklerini sorması üzerine de,
"Beklentilerimizin altında bir neticedir. Ancak bu kadar menfi şartlara rağmen 3 Kasım seçimlerindeki oy oranının yüzde 100'e yakın oranda artırılmış olmasını elbette bir başarı olarak görüyorum" yanıtını verdi.
Kutan, 'SP'nin kalesi Konya'dan böyle bir sonuç bekliyor muydunuz' sorusuna şu yanıtı verdi: "Hayır. Vatandaş yapılmış olan icraattan, daha çok yapılan propagandalarla, özellikle AKP'nin yapmayı vaat ettiği hususlara göre oy kullandı."

'Seçim zaferini' ilk Baykal ilan etmişti
ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da önceki gün yaptığı basın toplantısında yerel seçim sonuçlarını genel seçim sonuçlarıyla karşılaştırmanın doğru olmadığını savunarak şöyle demişti:
"CHP, 1999'da il genel meclisi seçiminde yüzde 11.8, 28 Mart'ta ise yüzde 18.2 oranında oy aldı. Arada 8 puanlık oy artışı var. Belediye başkanlığı seçiminde ise CHP'nin oyları, aynı dönem için yüzde 13.8'den yüzde 21.7'ye çıkarak, 7.9 puan arttı. CHP'nin belediye başkanlığı 372'den 450'ye çıktı.
İktidardaki, bir buçuk yıllık bir hükümet döneminde bir yerel seçime giriyorsa, yerel seçime özel bir avantajla başlaması demek. Muhalefet olarak giriyorsa, dezavantaj. Bu çerçevede AKP'nin son milletvekili seçimi ile yerel seçimde 7.9'luk artış var. Merkez sağ çöktü ve dengeler bozuldu. Merkez sağ, ağırlığını AKP'ye yaslamış, AKP'nin çizgisi, çıtası yükseldi. Medyada bir buçuk yıldır 'CHP husumetine dayalı' yayınlar yapılması sonuçları etkiledi. CHP Eskişehir'de ve bazı yerlerde seçime katılmadı. Eskişehir ve diğer il genel meclisi oylarını da katın, kayıp olmadığını görürsünüz. Yerel seçim sonuçları CHP'nin yapılacak bir milletvekili seçiminde iddialı bir konumda olduğunun göstergesi. CHP'nin oy tabanında daralma olmadığı ortaya çıkmıştır."