Kimse suçu sadece taraftara atmasın

Kimse suçu sadece taraftara atmasın
Kimse suçu sadece taraftara atmasın

Fotoğraf: CEM ÖZDEL/AA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün de derbi sonrası olayları eleştirdi: "Kimse sadece taraftarları suçlayarak bu sorumluluğu üzerinden atamaz."

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Fenerbahçe- Galatasaray derbisi sonrası çıkan olaylara dair eleştirilerini dün de sürdürdü. Erdoğan, “Seyirciye kapalı, hanım ve çocuklara açık bir maçta bile bayanların nasıl küfrettiklerini görünce şahsen nevrim dönüyor. Yarabbi nedir bu hal? Lütfen bu çirkin alışkanlıklardan bir defa kendinizi arındırın” dedi.
Partisinin dünkü grup toplantısında konuşan Erdoğan şu mesajları verdi:
* “Özellikle son haftalarda saha, tribün ve stat dışında hiç arzulamadığımız, görmek istemediğimiz ve asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı. Sadece taraftarı suçlayıp, sorumluluğu taraftara atıp kimse tabii ki bu sorumluluktan sıyrılamaz. 

* Dünyada olduğu gibi ne yazık ki bizim içimize de holiganlar sirayet etmiş. Bu holiganlar ne yazık ki buraları adeta terör alanına çeviriyorlar. ‘Şu kulüpte, bu kulüpte var’ demiyorum, ne yazık ki büyük bir çoğunluğunda var. Hanım dediğim zaman farklı bakarım. Ama seyirciye kapalı, hanım ve çocuklara açık bir maçta bile bayanların nasıl küfrettiklerini görünce şahsen nevrim dönüyor. Bayanların futbolda özellikle tribünlere teşviki bile erkekleri yola getirsin, onların kötü tezahüratını önlesin diye yapıldı. Ama sadece bayanların olduğu futbol maçında ben bayanların o küfürlerini görünce hicap duydum. Yarabbi nedir bu hal? Böyle bir şey olabilir mi, böyle bir şey kabullenilebilir mi? Onun için ülkemin bu noktada hanımlarına sesleniyorum; lütfen bu çirkin alışkanlıklardan bir defa kendinizi arındırın. 

GS’yi alkışlayacaksın
* Futbolda ve diğer kolektif yarışmalarda galibiyet, beraberlik ve mağlubiyet olarak üç neticesi vardır. Bunun üçüne da katlanacaksın. Ben bir Fenerbahçe taraftarıyım, hatta kongre üyesiyim. Şimdi kendi stadımızda Galatasaray berabere kalmak suretiyle şampiyon oldu. Sen şimdi bunu alkışlayacaksın, tebrik edeceksin. Şampiyon oluyor kupasını soyunma odasında vermek, böyle saçmalık olur mu? Işıkların söndürülmesi böyle bir saçmalık olur mu? Bu işin hepsinin stadın ortasında mertçe, dürüst olarak yapılması gerekir. 

* Fanatizme varan her hareket, her tarafgirlik büyük sorunlar üretir. Birliği değil bölünmeyi, kardeşliği değil düşmanlığı besler. Fanatizm her alanda büyük felaketler doğurur, telafisi mümkün olmayan sorunlar üretir. Sporda şiddetin, tahammülsüzlüğün temeli fanatizmdir. Sporseverlerden ricam; toplumsal dokuyu sarsacak, birlik ve kardeşliğimizi zedeleyecek eğilimlere geçit vermemeleridir. 

* Yüreğinde insanlık ve merhamet olan, insaf sahibi herkes Suriye meselesine mezhep gözlüğüyle değil, insan gözlüğüyle, kalp ve vicdan gözlüğüyle bakmalıdır. Bunu bölgedeki tüm ülkeler için aynı zamanda Türkiye’den Suriye’ye bakanlar için söylüyorum. Meseleleri mezhep ve etnik köken veya ideoloji penceresinden görenler, ona göre tavır takınanlar, çok büyük bir yanlış yaparlar. Böyle bir bakış açısı, yangına körükle gitmektir ve Allah korusun bölgedeki kıvılcımı da tahribatı da çok büyük bir yangına çevirir. Yüreğinde Kerbela’nın acısından zerre kadar ateş olan herkes bu meseleye kardeşlik hukuku penceresinden bakmak zorundadır. 

* Suriye konusunda CHP Genel Başkanı içinden geçeni söyleyemiyor. Krizin etrafında dolanmayı tercih ediyor. Bir kere buradan CHP Genel Başkanı’na açık açık söylüyorum; Suriye konusunda dilinizin altındaki baklayı çıkarın. Hiç korkmayın, hiç çekinmeyin, burası özgür bir ülke. Çıkın mertçe Suriye konusunda ne demek istediğinizi açık açık söyleyin. Suriye yönetimine neden sempati duyduğunuzu, bu yönetimin zulümlerine niçin gözünüzü yumduğunuzu ima etmeden, üstünü örtmeden, kıvırmadan, çark etmeden cesaretle söyleyin.

Kılıçdaroğlu ’na süt cevabı
Başbakan Erdoğan, konuşmasında süt tartışmalarına da değindi. Erdoğan, şunları söyledi: “Televizyonlarda senin ifadeleri duyduk, dinledik. Diyorum ya boşuna ‘çarkçı Kemal’ demiyor bu millet. Zihinleri bulandırmak için, çocukların süt içmesini engellemek için ne gerekiyorsa yapıyor.“ (RADİKAL)