Kına tweetleri, 'duygudaş olamayanlar'a

Kına tweetleri, 'duygudaş olamayanlar'a
Kına tweetleri, 'duygudaş olamayanlar'a
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul'un 2020 olimpiyatlarına ev sahipliği yapma hakkını kaybetmesine ilişkin düzenlediği toplantıda 'kına yaksınla' şeklindeki Twitter mesajlarına da açıklık getirdi.

Radikal.com.tr - Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul'un 2020 olimpiyatlarına ev sahipliği yapma hakkını kaybetmesinin ardından sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Kılıç doping ile mücadele konusunda da sert açıklamalarda bulundu ve " Türkiye ’ye girişini erişimini kolaylaştıran herkes bunun bedelini ödeyecek" dedi..

Bakan Kılıç'ın Ankara 'da yaptığı konuşmasından satırbaşları şöyle;

- Hükümetimizin vermiş olduğu destek, İstanbul vizyonuna sahip çıkmasından dolayı 61. Türkiye Cumhuriyeti hükümetine yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. 2020 Olimpiyatları’na dilekçe verirken ifade ettiğimiz bir cümle vardı. Sadece beş halka için yola çıkmadık, sadece 700’e yakın büyük spor organizasyonu gerçekleştirdik. Gerçekleştirmediğimiz olimpiyatlar kaldı, bunları da Türkiye’de gerçekleştirelim gibi kısır bir hedefle çıkmadık. Çok geniş bir projeyle çıktık. 2023’ün en büyük vizyon projelerinden biri nazarıyla çıktık.

- Olimpiyat adaylığımız dün itibariyle geride kalmıştır. Ama olimpiyat vizyonunu güçlendirmeye devam edecektir. Ama Türkiye’nin bir spor ülkesi olmasına yönelik vizyonundan hiç bir şey eksilmeyecek, bu vizyon güçlenerek yol almaya devam edecektir. Halen yapımına devam etmiş olduğumuz 776 adet büyük spor tesisi bulunmaktadır. Sporda büyük hamlelerimize devam edeceğiz. 

Uğur Vardan yazdı. "Eyyy 'Kınalı kuzular...' "

- Önümüzdeki aylarda gerekirse yasalar çıkararak, dopingle ilgili herkesi cezalandırma yönüne gideceğiz. Türkiye’ye girişini erişimini kolaylaştıran herkes bunun bedelini ödeyecek. Geçiş kolaylığı sağlayan herkes bunun bedelini ödeyecek. Bizim için spor her şeyden evvel sağlıklı milyonların yetişmesine yönelik bir köprüdür.

- Eksik bir adım sergilemedik. Daha iyi ne yapabiliriz? Neyse yaptık. Eksik kalan bir şey var mı, varsa tamamladık. Kadromuza dahil etmemiz gereken birileri var mı, varsa aramıza aldık. Seyahatleri projeleri buna göre planladık. Ulaşım planlarını buna göre yaptık. Bütün hazırlıklarımızı İstanbul’da mükemmel bir olimpiyat için inşa ettik. Eğer kazanan İstanbul olsaydı tarihin en etkileyici olimpiyat oyunlarını icra ediyor olacaktık. Ancak kısmet değilmiş. Yanımızda duran herkese teşekkür ederim.

- İstanbul tarihinde ilk kez finalde yarıştı. Olimpik hareket İstanbul’un ikinci tura çıkmasına 49 oyla destek vermiştir. Bu herkesin iftihar etmesi gereken bir başarıydı. Finalde aldığımız 36 oy, ayrıca İstanbul’a verilen önemin değerin kapasite değerinin apaçık bir ifadesidir. Üzülmüş olabiliriz, elbette üzüleceğiz. Üzülmüş olmamıza rağmen bize canla başla destek veren oy veren, inancını sergileyen olimpik harekete, Ankara’dan da bir kez daha teşekkür ediyorum.

- Başından beri olimpik hareketin başında olan, bu inançla hem ekonomik olarak hem de bireysel performans bağlamında destekler sağlayan sponsor kuruluşlarımıza ve sahiplerine bir kere daha teşekkürlerimi ifade ediyorum. Türkiye spor yolunda, olimpik hareket yolunda canla başla çalışmaya devam edecek. Dün olimpiyatlara bugün olimpiyatlarda başarıya adayız.

SORU-CEVAP'TA MEDYAYA YÜKLENDİ
Soru: Olimpizm ruhuyla baktığınız zaman, ırkçı söylemleri olan bir sporcuya bayrak taşıttık. Doping olayları, Gezi olayları ve Suriye olayları. Olimpik ruha aykırı şeylerden mi kaybettik?
- Japonya ve İspanya medyası kendi adaylıklarına sahip çıktılar. Kendi yaşadıkları olumsuzluklara başkalarından önce abartmadılar. Elbette ki kazanamamamın nedenleri vardır. Herhangi bir neden gösterilemez. Değişik nedenler kazanmama üzerinde tesir icra etmiş olabilir. Doping meselesinin bu kadar önemi olduğuna inanamıyorum. Doping Türkiye’nin değil dünyanın da meselesi. Türk medyası olayı bu yönüyle görmedi. Bayrak taşıtma vesaire olayla ilgili yabancı basında tek bir haber çıkmadı. Sporcuların üzerine yüklenen isimler oldu. Bunların da kim olduğunu siz daha iyi biliyorsunuz. Yeni bir olimpiyat adaylığı konusunda o bugünün meselesi değil. 2015 yılının ikinci yarısı olacaktır. Kendimizi ya da yöneticileri bağlamaya gerek yok. 2020 olimpiyatlara aday olduğumuzdan dolayı, aynı yıl başka bir spor organizasyonuna ev sahibi olma imkanımız yoktu.
Kına tweetleri, 'duygudaş olamayanlar'a

Soru: Sizin Arjantin’den attığınız tweetler... Kına stokları tükenmiş ve iki ayrı tweetiniz. Tam olarak ne anlatmaya çalıştınız?
- Bir ülkenin milli hedefi olur. Oyunuzu hangi partiye atarsanız atın. Bu ülkede yaşayan herkesin tek bir devleti var. Bazı konularda duygudaş olabilmesi lazım. Olimpiyat oylaması yapılıncaya kadar, aleyhte yazıp çizenler, içerden bir takım fikirler geliştirenler, sağa sola elektronik posta gönderenleri o güne kadar önemsemedik. Olimpiyat alamadığımız gün sevinmelerini, mutlu olmalarını, bu ekibe liderlik yapan biri olarak hazmetmemiz mümkün değil. Keşke bu tepkileri siz koysaydınız. Cumhuriyet ne kadar ortak değerimizse, vatan o kadar ortak değerimiz. Bu ortak değerin heyecanlarını yükseltecek bir takım etkinlikler vardır. Altıncı kez aday oluyoruz.

İyi günde kötü günde iyi olmak diye bir deyim vardır. Gitmeden öne kıvancımıza ortak olmayacağını belirtenler, hüznümüze ortak olmayıp, hüznümüzden sevinç duymaları insanın duygularını tahrip eden bir duygu. Biz böylesine büyük bir birlik hareketine talipken bunu alamamış olmaktan dolayı sevinmek, neyin ifadesidir varın onu siz ifade edin. Sonra bahane üretecekler. Dönsünler o zaman bu kesimler kendilerine baksınlar. Aynı duygulardan kenetlenememiş olmaktan da alamamış olabilir miyiz?

Türkiye’nin imajını bozacak bir takım olayları, fotoğrafları servis etmelerinden dolayı alamamış olabilir miyiz? Bunun nedenini herhangi bir kesime yüklemeyi düşünmüyoruz. Böyle bir zayıflığı düşünmüyoruz. Almamızın da alamamızın da bir çok nedeni olacaktı. Birinci turdan ikinci tura çıkarken oy sayımız 49, ikincisi 36. Üye sayısı 96. 96 kişinin 49’u, bu saydığınız her şeye rağmen İstanbul’un finalde yarışması gerektiğine karar vermiştir. Bu ülkenin gücüne vizyonuna siz de inanın. Herkes inansın. Bu ülkenin gücüne vizyonuna inanmak için herkesin AK Partili olması şart değil. bize oy vermesi, çok sevmesi şart değil.