Kırdığı bardak Hasip Kaplan'ı koltuktan etti

Kırdığı bardak Hasip Kaplan'ı koltuktan etti
Kırdığı bardak Hasip Kaplan'ı koltuktan etti
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - BDP ’li Hasip Kaplan’ın sosyal medyada izlenme rekoru kıran, TBMM Genel Kurulu’nda kendisine laf atan AK Parti ’lilere kızarak, kürsüdeki bardağı kırması başına dert oldu. BDP’nin Mardin kampında kadın milletvekili ve parti yöneticisi kadınlar Kaplan’ı “agresif” olmakla eleşterdi ve görevi bırakmasını istedi. Kampta yapılan seçimde yeni yasama yılında Kaplan’ın yerine Bingöl Milletvekili İdris Baluken yeni grup başkanvekili olması benimsendi.
BDP’nin Mardin’de üç günlük kapmında önemli tartışmalar yaşandı. Partililer, Kaplan’ı eleştiri yağmuruna tuttu. Kaplan’ı hedef tahtasına koyan kadın milletvekilleri Kaplan’ın “agresif ve disiplinsiz” olduğunu, “kavgacı ve bireysel davrandığını” söyleyerek grup başkanvekilliği görevini başka bir milletvekilinin üstlenmesi gerekitiğini savundu. Kaplan ise bu eleştiriler karşısında sessiz kalmadı. Kaplan, “Ben istifa etmeden nasıl grup başkanvekili arıyorsunuz. Seçime gidiyorsunuz” diyerek tepkisini dile getirdi. Baluken’in Grup Başkanvekilliği’ne aday olması üzerine seçim yapıldı ve Baluken yeni grup başkanvekili seçildi. 

Sakık’a eleştiri
Tartışmalar bununla da sınırlı kalmadı. Meclis İdare Amiri Sırrı Sakık’ın görevi bırakmasını isteyen bazı milletvekilleri, Sakık’ın iki dönemdir bu gövrevi sürdürmesini “saltanata” benzetti. Bunun üzerine Sakık, “Bu görevi sürdürmenin bana bir getirisi yok. Daha iyi yaparın diyen varsa gelsin o yapsın” dedi. Göreve Ağrı Milletvekil Halil Aksoy talip oldu. Ancak 5 oy alınca geri çekildi.
Toplantıda Kürt milletvekilleri ile sosyalist milletvekiller de tartıştı. İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, Mesut Barzani’ye yönelik eleştirileri, BDP’li Kürt milletvekillerini kızdırdı.