'Kısa ama, tabu yıkıldı'

Kürtçe yayın Doğu ve Güneydoğu'da ilgiyle izlenirken, yayın süresi az bulundu.

DİYARBAKIR/BATMAN/VAN/ADANA - Kürtçe yayın Doğu ve Güneydoğu'da ilgiyle izlenirken, yayın süresi az bulundu.
Osman Baydemir (Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı): "Bu yayının yarım saat de olsa başlatılması bir tabunun yıkılması anlamına geleceği için bizim için son derece önemlidir. Kürtçe dilinin kendini ifade etmesi ve ihtiyaçlara yanıt olması açısından yarım saat olması yetersizdir. Bazı yerel kanallar Kürtçe yayın konusunda başvurular yaptılar. Bu nedenle kültürel zenginlikleri RTÜK tam manasıyla kendi denetiminde tutmamalı."
Şeyhmus Diken (yazar): "Yayının süresine takılmıyoruz. Bizim için önemli olan böylesi bir adımın atılmasıdır. Elbette TRT kendi yayın ilkelerinin dışına çıkmayacaktır. Ancak düşüncelerinden dolayı halen cezaevinde olan insanlar var."
Hasan Güven (Van Özel Kürt Dili Kursu Müdürü): "Bu yayın bizim gerçek dilimizi ve kültürümüzü yansıtmıyor. Bu, AB'nin dayatmasıdır ve yasa güdüktür."
Aydın Üneşi (Batman Kürtçe dil kursu yetkilisi): "Neredeyse programın ortasından kalkıp gidecektim ama programın bir ilk olması nedeniyle sonunu merak edip bekledim. İlk program, dostlar alışverişte görsün diye hazırlanmış. Her şey oldubittiye getirilmiş x, q, w harfleri kullanılmamaya özen gösterilmiş. Bu nezaket dışı bir şey.
'Kurmanci'ye ısrarla 'Kırmanci' denilmesi çok ayıp bir şey."
Ömer Kurt (Şanlıurfa'daki Kürtçe kursu müdürü): "Kürtçe yayın yapmak Kürtçeyi kabullenmek demektir. Sadece yayın saatlerini beğenmiyoruz. Yıllar sonra böyle bir uygulama güzel ama çok yetersiz. Nüfusa bakıldığında bu yayın saati çok az. TRT bizlere gelip böyle proje yapacağız sizler de katkıda bulunun diyebilirlerdi ama bunu yapmadı."
Kerem Uğur (DEHAP Adana İl Başkanı): "Yapılan yayın tabii ki önemli bir adım. 80 yıldır inkâr edilen bir halkı kabul etmek anlamına geliyor. Ancak, Kürtlerin TRT'nin bu yayınına ihtiyacı yok. Güncel olmayan haberler ile haberi okuyanın görünmediği haber yayını Kürtler ile dalga geçmekten başka bir şey değil."
Şefik Beyaz (İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı): Yarım saatlik yayınlar dışarının baskısıyla yapılan göstermelik uygulamalar olarak tarihe geçecektir. Teknik imkânsızlık deniyor ama Kürtçe program yapacak yüzlerce insan var.