Kışanak: Adalet bakanı istifa etsin

Kışanak: Adalet bakanı istifa etsin
Kışanak: Adalet bakanı istifa etsin
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak yanında partili milletvekilleri ile birlikte 13 kişinin öldüğü Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'ni ziyaret etti

ŞANLIURFA - Gültan Kışanak yaptığı açıklamada, "Burada yaşanan olayların tek sorumlusu cezaevi yönetimi ile Adalet Bakanı’nın biran önce onurlu bir şekilde istifa etmesi lazımdır. Artık bizler cezaevlerinde yaşanan olaylardan bıktık" dedi. Cezaevindeki bu ölümlerin vahşet olduğunu belirten Kışanak, şunları söyledi:

"Yaptığımız incelemelerde ve görüşmelerde ilk etapta cezaevi koşullarına yönelik bir protesto olduğudur. Akşam saatlerinde C-15 koğuşunda yangın çıkartılmış, cezaevi yönetiminin ise zamanında yangına müdahale yapmamıştır. Koğuşlarda duman çıkar çıkmaz mahkumlar, demir kapılarla, mazgallara vurarak yardım istemiştir. Ancak cezaevi yönetimi yangına ne zaman müdahalede bulunduğunun cevabını alamadık. Bu cezaevinde güvenlik sağlanmıyor. Bu cezaevinde adalet sağlanmıyor. Bütün koğuşlarda güvenlik zafiyetti vardır.Bu cezaevinde merkezi izleme sistemi yoktur. Yani çıkan yangına bir çaba olmamıştır."

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yaptığı açıklamaların kamuoyunu tatmin etmediğini söyleyen Kışanak, cezaevi yönetiminin soruşturmanın selameti için görevden alınmaması gerekirken bunun yapılmamasını eleştirdi.

Ölenlerden 3’ünün hükümlü, 10’unun tutuklu olduğunu kaydeden Kışanak, "Biz burada kimseyi suçlu ilan etmiyoruz. Ancak soruşturma için bu görevli yöneticilerin derhal açığa alınmaları lazımdır. Bu yüzden çok kaygı duymaktayız" dedi. Gültan Kışanak, bu cezaevinde tutuklu bulunan BDP Milletvekilimiz İbrahim Ayhan’ın geçen hafta cezaevi koşullarıyla ilgili olarak ilgili yerlere mektup ve faksla sorunlara aktardığını ancak önlem alınmadığını sözlerine ekledi.

 

DEMİRTAŞ: YANGINA GEÇ MÜDAHALE EDİLDİ
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi’nde bir koğuşta çıkan ve 13 tutuklu ile hükümlünün yaşamını yitirdiği yangına, itfaiye ekiplerinin geç müdahale ettiğini öne sürdü.

Partisinin Adana il örgütünün Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda yaptığı Olağandışı İl Kongresi’ne katılan Selahattin Demirtaş, aşırı sıcakta güneş altında yaptığı konuşmada ter döktü. Verilen peçelerle sık sık yüzündeki teri silen Demirtaş, konuşmasına Şanlıurfa’da cezaevindeki yangında hayatını kaybeden 13 mahkuma rahmet, yakınlarına da sabır dileyerek başladı. Demirtaş, yaşamını yitiren 13 kişinin sorumlusunun hükümet olduğunu ileri sürerek "Neredeyse her hafta parlamentoda cezaevleri sorunlarını dile getirdik. ’3 kişilik odalarda 15 kişi kalıyor, nefes alacak yer yok’ dedik. ’Bu yaptığınız zülümdür’ dedik ama dinletemedik. İlk izlenimlere göre, orada 13 tutsak, cezaevlerindeki politikaları, AK Parti’nin zulüm politikalarını protesto etmek amacıyla bir eylem yapmış. O protesto eylemi sonrası çıkan yangın nedeniyle, uzun süre müdahale edilmediği için 13 tutsak yaşamını yitirmiş" iddiasında bulundu.

Demirtaş, Kürkçe’nin seçmeli ders olmasını da eleştirerek "Biz Kürtçe’nin seçmeli ders olmasını istemedik. Ana dilde eğitim istedik. Ama sen istiyorsan sürçmeli ders yap da iki de bir dilin sürçmesin" diyerek hükümet kanadını eleştirdi.

Yaklaşım 10 bin kişinin katıldığı kongrede, sanatçılar da Kürtçe ve Türkçe türkü ve şarkılar seslendirdi.(dha)