Kışanak: Damacana su satan asker babasını anlıyoruz

Kışanak: Damacana su satan asker babasını anlıyoruz
Kışanak: Damacana su satan asker babasını anlıyoruz
BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, "Kadın vekilin yerinde olsam ben de dağa çıkardım" diyen Bülent Arınç'a, 'KCK tutukluları ile de empati kur' dedi. Kışanak, BDP'li Binici ve Altan Tan açıklamayı önemsediklerini söylediler.

ANKARA - BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, "Sayın Arınç sadece benimle değil, KCK tutukluları, köyleri boşaltılanlar ve cezaevlerinde mağdur edilenlerle de empati kurmalı" dedi... Kışanak, "Hikayesini bilmediğimiz adını bilmediğimiz, binlerce insan aynı travmatik süreçleri yaşadı" dedi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, KCK/TM kapsamında son günlerde yapılan operasyonlar sonucu tutuklamaları değerlendirmek üzere Batman Milletvekilleri Ayla Akat ve Bengi Yıldız ile birlikte Mardin'e geldi. Kışanak, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kendisi ile ilgili sözlerini değerlendirirken, aslında o açıklamaları Arınç'ın değerlendirmesi gerektiğini savundu. Kışanak, "Arınç’ın açıklamaları sonuçta, kendisinin değerlendirmesi gereken açıklamalardır. Kamuoyundaki yankısı, yansıması ne olacaktır? Bunu anlamak lazım. Sayın Arınç, bir empati yapma ihtiyacı duyuyorsa, bunun önemeli olduğunu ifade etmek istiyorum. Kürt sorunu biraz da herkesin yaşadığı sorunun kendisi ile sınırlandırdığı mercide hep ilerlediği için kimse kimseyi anlamadığı için çözmek de kolay olmuyor" dedi.

"EVİ KÖYÜ BAŞINA YIKILAN 5 MİLYON KİŞİ İLE DE EMPATİ KURMAK LAZIM"


Kışanak, Arınç’ın yaptığı empatiye karşılık, kendilerinin de empati yapması gerekliliğini belirterek, "Diyarbakır Cezaevi'ndeki yaşananlarla yüzleşmek ve buna dair, bir empati kurmak, içerisinde olmak önemli. Ancak 90’lı yıllarda yaşananlarla ilgili de bir empati yapmak lazım. Bir gece yarısı köyünün jandarmalarla basılıp, evinden ayakkabısını bile giymeye fırsat bulmadan canını kurtarmaya çalışan, 5 milyon insan evini, barkını terk etmek zorunda kaldı. Evi başına yıkıldı, köyü yakıldı. Bununla da empati yapmak lazım. Her sabah okula gidip 'varlığımı, Türk varlığıma armağan ediyorum' diyen çocuklarla da empati kurmak lazım. Pozantı Cezaevi'nde insanlık dışı uygulamalara maruz kalan çocuklarla da empati kurmak lazım. Kameraların karşısında, kolu kırılan Kürt çocukla da empati kurmak lazım. Sosyal medyaya düştüğü kadarı ile kendisinin gerillaya katıldığını öğrendik. Onunla da empati yapmak lazım. Cezaevindeki 10 bin tutsakla da empati yapmak lazım. Açıkça iradesini ortaya koyarak, gidip oyunu verip temsilcisini seçen ancak bu temsilcileri cezaevinde olan ve onlara 3 milyon oy veren insanla da empati kurmak lazım. Bunlar önemli" dedi. 

"BU EMPATİ, KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE ETKİLİ OLABİLİR"

Arınç'ın yaptığı empatinin Kürt sorunun çözümünde önemli bir rol oynayacağını düşündüğünü anlatan Kışanak, "Gerçekten bütünlüklü bakılırsa, yaklaşılırsa empatinin Kürt sorununun çözümünde önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum. Tek tek hikayeler tabii ki çarpıcı olabilir, üzerine tabii ki haber yapılabilir. Ancak adını bilmediğimiz, binlerce hikaye var. Önemli olan bu binlerce insanın derdine derman olacak çözüm arayışı içinde olmaktır. Bunu sağlamak gerekir. Evet bizim açımızdan da biz de empati yapıyoruz. Gerçekten de yokluk, yoksulluk içerisinde damacana su satarak, tek çocuğunu büyüterek askere gönderen, sonra onun cezasını karşılayan babayla da empati yapıyoruz, yapılması gerekir. Ancak dediğimiz gibi, biraz daha bütünlüklü bakmak gerekiyor. Tamamına dair, bildiğimiz, bilmediğimiz bütün hikayelere dair bir empati yaklaşımı olursa belki sorunun çözümüne katkı sağlar diye düşünüyorum." 

BDP'Lİ BİNİCİ: HAKLIYA HAKLI, HAKSIZA HAKSIZ DEMEK DURUMUNDAYIZ

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ise Arınç'ın, sözlerine ilişkin, “Bu açıklamayı önemsiyorum” dedi.

Binici, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, BDP Bursa il örgütünün açlık grevleri sırasında AK Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı'na siyah çelenk bırakmak istemesiyle gelişen olayları hatırlattı.

BDP'nin tek başına düzenlediği ya da bileşeni olarak yer aldığı her etkinlikte senaryonun hiç değişmediğini öne süren Binici, “Bursa'da Kürtlere ve partimize karşı başlatılan ırkçı ve faşist saldırıların bununla sınırlı kalmayacağı anlaşılmaktadır” dedi.

Bursa'da çıkan bu olaylarla bağlantılı BDP PM Üyesi Ayla Yıldırım, Bursa İl Başkanı Mehmet Dilek, il yöneticisi Halil Bozbey ve Yıldırım İlçe Başkanı Nuri Baygındır'ın bir kaç gün önce emniyete çağrıldığını aktaran Binici, “İnandıkları doğrularla siyaset yapmaya çalışan yönetici arkadaşlarımızın bu olay nedeniyle ve üzerinden geçen bunca zamana rağmen emniyete çağrılmalarını oldukça manidar buluyorum. Bu kişilerin suçlanırcasına emniyete çağrılmasını, partimize uygulanan siyasi operasyonların bir parçası olarak görüyoruz” diye konuştu.
Binici, bir gazetecinin sorusu üzerine, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın, bir BDP'li kadın milletvekiline atfen “Diyarbakır Cezaevi'nde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki, o kadar kendisini zorlamışlar ki ben de aklıma gelse dağa çıkardım” sözlerine ilişkin, “Bu açıklamayı önemsiyorum. Biz, haklıya haklı, haksıza haksız demek durumundayız” diye konuştu.

ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Arınç, TOBB'un “Yeni Yüzyılda Medya ve İletişim Arama Konferansı” toplantısında, daha önce sert sözlerle eleştirdiği BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ı ima ederek, “Ben bir BDP’li kadın milletvekiline çok kızıyordum, çok beddua ediyordum. Ama onunla ilgili bir hatırayı dinledim, şimdi artık kızmıyorum. Çünkü 17 yaşındaki bir genç kızken Diyarbakır Cezaevi’nde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki o kadar kendisini zorlamışlar ki ben de aklıma gelse dağa çıkardım” demişti.

 

 

BDP'Lİ TAN: ÖZRÜ, KABAHATİNDEN BÜYÜK 

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, “ben de aklıma gelse dağa çıkardım” sözlerine ilişkin, “40 senedir politika yapıyorsun, haberin yok muydu bunlardan? Özrü kabahatinden büyük” dedi.

Tan, düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Zazaca ve Kurmanci'nin lehçe ya da farklı diller olup olmadığını bakmaksızın bunlarla ilgili taleplerin karşılamak durumunda olduğunu kaydetti.

Bunlar üzerinden bir tartışma başlatarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın “üstünü vazife olmayan işlere karıştığını” savunan Tan, 'Önce işleri doğru dürüst yapsınlar” diye konuştu.

Tan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, bir BDP'li kadın milletvekiline atfen “ben de aklıma gelse dağa çıkardım” sözlerine ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi: “Sayın Arınç 'karakolda doğru söyler mahkemede şaşar' tipine uygun birisi. Benim halamın oğlu var, geceleri alkol kullanıyor, gece birçok şey söylüyor gama sabah 'benim gece söylediklerim geçerli değil, gündüz söylersem ciddiye alın' diyor. Sayın Arınç da bir gün 'Kürtçe medeniyet dili midir?' diyor, öbür gün 'dağa çıkarım' diyor. Şunu tavsiye ediyorum, Bursa'da çok kaplıca var, gidin adam akıllı dinlenin. Kafanızı ellerinizin arasına alın. Soru soracağınız kimseler varsa sorun, bu meseleyle ilgili netleşin.

Biri öyle biri böyle diyor. Sürekli Kürtlere havuç göstereceksiniz, öbür taraftan da sopa. Kürtler tavşan mı ikide bir havuç gösteriyorsun? Bak senin etrafında bir sürü tavşan var hatta o tavşanlara havuç göstermene gerek yok, havucun resmini koy zıplıyorlar.

'Bu baskılar olsaydı ben de dağa çıkardım...' Peki sen 40 senedir politika yapıyorsun, haberin yok muydu bunlardan? Özrü kabahatinden büyük. Uludere'de olanlar Diyarbakır'da olanlardan farklı mı? Çık bir şey söyle. İnsanlar hala dağa çıkıyor.”

Adnan Menderes'in itibarının iadesiyle ilgili TBMM'de başlatılan süreçle ilgili bir soru üzerine Tan, “Bizim gönlümüzde bu insanlar en şerefli yerdedir. Devlet geçmişte bütün kesimlerden insanlara haksızlık yapmıştır. Hiçbir ayrım yapılmaksızın hepsinden özür dilenmelidir” dedi. 

ARAŞTIRMA ÖNERGESİ    

Öte yandan Tan, milletvekili arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergede, “27 Nisan e-muhtırası nedeniyle Yaşar Büyükanıt'ın ülkeyi uğrattığı zararın ve Başbakan Erdoğan'ın Büyükanıt hakkında hiçbir işlem yapmamasının nedenlerinin araştırılmasını” istedi.

Tan, ayrıca, Elazığ'ın Palu ve Kovancılar ilçelerinin birleştirilmesi için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi verdi. (AA)