Kışanak, Kürt-Arap çatışmasında Ak Parti'yi suçladı

Kışanak, Kürt-Arap çatışmasında Ak Parti'yi suçladı
Kışanak, Kürt-Arap çatışmasında Ak Parti'yi suçladı
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Suriye'de yaşanan olaylarda Türkiye'nin savaşın tarafı halini aldığını ifade ett.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak,  "Ne yazık ki bu tutumu Suriye’deki halkları değil, bazı grupları desteklemekte. Bazı gruplar yerelde halkı birbirine karşı kışkırtan, çatıştıran bir politika izlenmekte. Bu bir çete faaliyetidir" dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Suriye’de yaşanan gelişmeler üzerine Mardin’in Suriye sınırındaki Kızıltepe İlçesi’nde MYK üyeleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanları ve partililerle bir toplantı düzenledi. Yaklaşık 3 saat süren ve basına kapalı yapılan toplantının ardından açıklamada bulunan Kışanak, " AKP hükümeti sadece moral veya politik destek ile sınırlı kalmayan bir politika izlemekte. Esad rejimine karşı çok çeşitli silahlı gruplar ile doğrudan temas kuran fili destek veren bir politika izlemeye başladı" diye konuştu. Daha önce Hatay’da ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyen Kışanak, şunları söyledi:

"BU BİR ÇETE FAALİYETİDİR"

"Hatay’da sınırın adeta ortadan kalktığı ve Suriye tarafında savaşan güçlerin Hatay’a geldiği, oradan lojistik destek aldığı, eğitim alıp karşıya geçtiği bir süreç yaşandı. Arkasından adım adım daha Doğu’ya doğru ilerlemeye başladı. Kilis Akçakale, Ceylanpınar ve şimdi Kızıltepe ve beldelerinde. Böyle bir politika uyguluyor Türkiye . Son 15 gündür Ceylanpınar’dan çok açık bir şekilde Türkiye’nin bilgisi dahilinde, denetiminde hatta korumasında Ceylanpınar’dan karşıya, Serekaniye’ye geçiyorlar ve orada bir takım çatışmalar yaşanıyor. Bu çok ciddi bir sorundur, Türkiye açıkça savaşan tarafı halini almakta ve ne yazık ki bu tutumu Suriye’deki halkları değil, bazı grupları desteklemekte. Bazı gruplar yerelde halkı birbirine karşı kışkırtan, çatıştıran bir politika izlenmekte. Bu bir çete faaliyetidir, açık açık bazı çeteler Türkiye cumhuriyeti devletinin bilgisi dahilinde, himayesinde güvenlik güçlerinin koruması altında Ceylanpınar’dan karşıya geçirilmiş orada çatışmalar yaşanmış, sivil halka karşı siyasi cinayetler işlenmiştir. Bu savaş hukukuna da uymaz. Türkiye’nin iç hukukuna da uymayan yasadışı bir faaliyettir. Buradan AKP hükümetini bu çeteleri desteklemekten vazgeçmeye çağırıyoruz."

Mehmet Ali DİNLER / DHA