Kişisel veri tasarısı hazır

Türkiye'nin, AB sürecinde çıkarmayı taahhüt ettiği 'Kişisel verilerin korunması hakkında yasa taslağı' Başbakanlığa sevk edildi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin, AB sürecinde çıkarmayı taahhüt ettiği 'Kişisel verilerin korunması hakkında yasa taslağı' Başbakanlığa sevk edildi. Vatandaşların kişisel verilerinin güvenliği, oluşturulacak 'Koruma Kurulu'na emanet edilecek. Çeşitli alanlarda kullanılmak üzere kişiye ait her türlü bilgiyi işleyen gerçek ve tüzel kişilerin uyacağı esasları düzenleyen taslak şunları getiriyor:

  • Veriler, hukuka uygun elde edilecek ve kullanılacak. Herkes verilerini öğrenebilecek.
  • Irk, siyasi düşünce, inanç, din, mezhep, sağlık ve özel yaşamla ilgili veriler işlenemeyecek.
  • Kamu kurum ve kuruluşları, kamu yararı, sır saklama yükümlülüğü, kişinin meşru menfaati gereği verilerin üçüncü kişilere aktarılmasını reddedebilecek veya sınırlandırabilecek.
  • Verileri başkasına zarar vermek amacıyla işleyenlere altı aydan iki yıla kadar hapis ve 2 milyar-10 milyar arası para cezası verilecek. Verileri zarar vermek amacıyla ifşa edenler, dokuz aydan iki yıla kadar hapis, 3 milyar-12 milyar arası para cezasına mahkûm edilecek. Verilerin muhafazasında ihmalleri görülenler üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ve 1 milyar liradan 5 milyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılacak.