'Kızıltepe kapanmasın'

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi CHP'li Hüseyin Güler ile AKP'li Nezir Nasıroğlu, Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın Kızıltepe'de operasyonda öldürülmesiyle ilgili incelemeyi rapora dönüştürdü.

ANKARA - TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi CHP'li Hüseyin Güler ile AKP'li Nezir Nasıroğlu, Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın Kızıltepe'de operasyonda öldürülmesiyle ilgili incelemeyi rapora dönüştürdü. Sorumlularının cezalandırılması istenen rapora son şekli, Almanya'da bulunan Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış dönünce verilecek. CHP'nin bölgede inceleme yapan milletvekili Mesut Değer de, çatışma bulgusu olmadığını söyledi.
Komisyon üyesi CHP'li Güler, Genel Başkanı Deniz Baykal'a ayrı bir rapor sundu. Milletvekili Güler, raporunu şöyle anlattı: "İki nokta var. İlki, bölge idarecilerinin seçimine özen gösterilmesi. Bölgeye yıpranmamış, ehil idareciler gönderilmeli. Kızıltepe Kaymakamı uzun süre bölgede görev yapmış. Operasyondan haberdar edilmediğine ilişkin bilgiler var. Bu nedenle değiştirilmeli. İkincisi, aileye sahip çıkılmalı, sosyal boyut ihmal edilmemeli.
'Çatışma emaresi yok'
Olayın, 'operasyon hatası' olarak nitelenerek kapatılmak istenebileceğine ilişkin girişimler olabilir. Ancak sorumlular cezalandırılmalı. Çünkü olayda çatışma emaresi yok. Çok sayıda soru işareti aydınlatılmalı."
Olayda çatışma bulgusu olmadığına dair bir değerlendirme de ilçede incelemeyle görevli CHP heyetinden Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer'den geldi: "Çıktığı söylenen çatışmada baba ve oğulun yanında bulunduğu belirtilen silahlar ve boş kovanlar, olayın şekline uymuyor. Birkaç metre uzaklıkta bile kişinin elinde silah olupolmadığı, çocuk olupolmadığı görülüyor. Çocuğun sırtına altı kurşun, yukarıdan aşağıya doğru ve aynı hizada bitişik olarak sıkılmış. Çatışma ortamı olsa, çocuğun sırtındaki kurşunlar, çocuk harekette olacağı varsayımıyla altalta olmazdı. Olay, sanki çocuğun yüzüstü yatırılmış halde kurşunlara hedef olduğu izlenimi uyandırıyor."
Duyan: AB karşıtı işi
CHP Mardin Milletvekili Mahmut Duyan ise "Olayın AB'den müzakerelerin başlatılması kararının beklendiği bir dönemde olması düşündürücüdür. AB karşıtlarının bir operasyonudur. Sorumlular cezalandırılıncaya kadar, olayın sonuna kadar takipçisi olacağım" diye tepkisini dile getirdi.
AKP de Kızıltepe'ye üç milletvekili göndererek olayı araştıracağını duyurdu. Bu arada İstanbul'da aralarında yazar Müge İplikçi, gazeteci Celal Başlangıç, müzisyen Şanar Yurdatapan ve karikatürist Tuncay Akgün'ün de bulunduğu 50'yi aşkın aydın, 12 yaşındaki Uğur Kaymaz için imza kampanyası başlattı. Kampanya, yapılan araştırmalara ek olarak sivil toplum örgütlerinin de katıldığı bağımsız bir komisyon oluşturulması ve sorumluların yakalanmasını amaçlıyor. (Radikal, dha)