Kızıltepe'ye müfettiş

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Kızıltepe'de Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın, polisin 'Teslim ol' çağrısına silahla karşılık verdikleri için öldürüldüklerini öne sürdü.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Kızıltepe'de Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın, polisin 'Teslim ol' çağrısına silahla karşılık verdikleri için öldürüldüklerini öne sürdü. Aksu, görgü tanıklarının aksi yöndeki ifadeleri anımsatılınca; olay hakkında soruşturma başlattığını belirterek, "Bir mülkiye ve bir polis başmüfettişini Kızıltepe'ye gönderdim. Kim suçluysa cezasını görecektir" dedi.
İçişleri Bakanlığı'nın 2005 bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu'nun dünkü toplantısına Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki 'yargısız infaz'a ilişkin tartışmalar damgasını vurdu.
'Görgü tanıkları var'
CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek Kızıltepe'de yaşanan olayın, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde çok vahim olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi: "Olayın ardından Mardin Valiliği'nin yaptığı çelişkili açıklamalar var. Öldürülen Ahmet Kaymaz'ın komşuları ve Uğur Kaymaz'ın öğretmeninin ifadeleri açıkça gösteriyor ki; polis önce taramış, sonra 5-6 el ateş ederek bu iki vatandaşımızı öldürmüştür. Bu olay insan hakları açısından çok vahimdir. Bir insanlık suçudur Olay nedeniyle ilçede protestolar yaşandı, ancak polis bu protestolara sert müdahalede bulundu. Bazı illerimize AB mevzuatı gelmemiştir. Oralarda bazıları bildiğini okumaktadır."
Özyürek'e yanıt veren İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, kendisine verilen ilk bilgiye göre; Ahmet ve Uğur Kaymaz'ın ölümüyle sonuçlanan operasyonun, PKK/ Kongra Gel'in dağ kadrosundan iki-üç militanın eylem yapmak için Kızıltepe'ye geldiği ve bir evde saklandıkları yönündeki bir istihbaratla başladığını söyledi.
'Teslim olmamışlar'
Örgütün başka yerlerde benzer yöntemle eylemler gerçekleştirdiğini, güvenlik güçlerinin bu nedenle müteyakkız durumda olduğunu ifade eden Aksu, "Evin etrafı çember altına alınıyor. Sabah olunca 'Teslim ol' çağrısı yapılıyor. Silahla karşılık verince de müsademe yaşanıyor" dedi.
Rapor bekleniyor
Bu sırada, Özyürek söze girerek görgü tanıklarının polisin 'Teslim ol' çağrısında bulunmadığını söylediklerini anımsattı. Aksu, Öyürek'in bu hatırlatması üzerine, "Bu iddialar ortaya atılınca derhal talimat verdim. Bir mülkiye ve bir polis başmüfettişini Kızıltepe'ye gönderdim. Rapor gelince gereğini yapacağız. İnsan hakları ihlallerine tahammülümüz yok. Kim suçluysa cezasını görecektir" diye konuştu.
'Bayram yakalanacak'
İçişleri Bakanı Aksu, CHP'lilerin, Van'da uyuşturucu kaçakçısı Hamit Bayram'ın polisin elinden kaçırılmasıyla devletin onurunun kırıldığı yönündeki eleştirilerinin ardından da tekrar söz aldı. Bakan Aksu, Van'da kaçırılan zanlı Hamit Bayram'ın babası eski milletvekili Mustafa Bayram'ı en kısa sürede yakalama sözü verdi.
Aksu, Van'daki olayla ilgili hem kendisinin hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, daha önce "Olay nereye, kime uzanırsa uzansın mutlaka sonuna kadar gidin" talimatı verdiğini de hatırlattı.
Osman Sınav'ı uyarmışlar!
Toplantıda, bazı AKP'liler, TV'lerdeki mafya dizilerinden yakınarak, isim vermeden Kurtlar Vadisi'ni Aksu'ya şikâyet etti. Bir Emniyet yetkilisinin Kurtlar Vadisi'nin yazarı Osman Sınav'la görüştüğünü ve dizi hakkında da RTÜK'e uyarıda bulunulduğunu açıklayan Aksu, Sınav'la görüşmenin eski tarihli olduğunu ve dizi kaleme alınırken daha duyarlı olunmasının istendiğini söyledi.