KKTC Başbakanı İrsen Küçük Erdoğan ile görüşecek

KKTC Başbakanı İrsen Küçük Erdoğan ile görüşecek
KKTC Başbakanı İrsen Küçük Erdoğan ile görüşecek
KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine bugün saat 13.00 de Ercan'dan İstanbul'a geldi

İSTANBUL - İrsen Küçük Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde bir soru üzerine Güney Kıbrıs’ın ekonomik kriz sonucu çökme noktasına gelmesi üzerine AB Bakanı Egemen Bağış’ın " Maddi manevi yardım için bir talepleri olursa KKTC’ye başvurup bize iletebilirler" teklifi sonrası, bugüne kadar Rum tarafından kendilerine bir yanıt gelmediğini söyledi.

KKTC Başbakanı Küçük, şöyle konuştu:

"Sayın egemen Bağış’ın Türk yönetimi adına yaptığı açıklamalar var. Gelişen ve büyüyen Türk yönetimi, ekonomik olarak sıkışan ve yardım talebinde bulunan birçok Akdeniz ülkesine bugün yardım etmektedir. Özellikle Afrika ve Arap ülkelerine ve Akdeniz bölgesindeki birçok ülkeye yardım edebilecek bir konumdadır.

Sayın Bağış’ın çağrısı önemli bir çağrıdır. Eğer bize bir yardım talebinde bulunurlarsa bunu Ankara yönetimine bildirebileceğimizi ortaya koymuşlardır. Bu yönde bir talepleri olursa bunu Türkiye Cumhuriyeti’ne çok rahat bir şekilde iletebileceğimizi söyledim. Basın yoluyla böyle bir çağrı yaptım. Şu ana kadar bir cevap gelmedi, gelirse bunu Ankara’ya ileteceğim. "

2012 DEĞERLENDİRMELERİ

İrsen Küçük gazetecilerin KKTC olarak 2012 yılı değerlendirmeleri konusundaki bir sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Yeni ekonomik programla 2013, 2014 ve 2015 yılları içerisinde hayata geçirilecek yatırımlar yer almaktadır. Bu programın 3 yıllık karşılığı 3 milyar 300 milyon liradır. Yeni yılda KKTC’nin alt yapısının yüzde 90 oranında tamamlanmasını hedefledik. Bu çalışmaları, Anavatandaki yetkililerle uyum içerisinde sürdürüyoruz. 2012’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la birkaç kez bir araya gelme imkanı bulduk. Görüşmelerimizde ekonomik konuları, su projelerini ve tabiki gündeme aldığımız elektrik projesi ki bugün kü görüşmemizin ağırlık noktasını bu teşkil edecek."

İKİ BÜYÜK PROJE

İrsen Küçük en önemli iki büyük projenin de adımlarını attıklarını belirterek, "Anavatan’dan Anamurdan KKTC’ye su projesi ile Ercan havalimanı’nın yeni terminal binası ihalesi çok önemli projelerdir" dedi.

KKTC Başbakanı İrsen Küçük ile Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme saat 17.00 de Erdoğan’ın Dolmabahçe Sarayı’ndaki ofisinde yapılacak. İrsen Küçük’ün temaslarını tamamlamasının ardından bu akşam saat 21.30’da İstanbul’dan KKTC’ye dönmesi bekleniyor.(dha/Faik Kaptan)