KKTC'li Altındağlı olacak

KKTC vatandaşları için Türk vatandaşı olmak çok kolaylaştı.

ANKARA - KKTC vatandaşları için Türk vatandaşı olmak çok kolaylaştı. Bunun için yapılacak bir başvuru yeterli sayılacak. Evlenme nedeniyle Türk vatandaşlığının kazanılması ve KKTC vatandaşlarının Türk vatandaşlığını kazanmasına ilişkin esasları belirleyen yönetmelik, dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre süreç şöyle işleyecek:

  • Türk vatandaşlığına geçmek isteyen KKTC vatandaşları, ilgili yere müracaatla Türk vatandaşlığını kazanmış olacak. Yurtdışında dış temsilciliklere, yurtiçinde valiliklere müracaat edilecek.
  • İnceleme sonucunda Türk vatandaşlığını kazanan kişilerle birlikte işlem gören çocuklarının adına ilgili bir form düzenlenecek.
  • Bu formlara dayanılarak Ankara'nın Altındağ İlçesi Nüfus Müdürlüğü'nde tutulan 'Konsolosluklar Kütüğü'ne tescil edilecek. Bu kişiler bir Türk vatandaşıyla evli ise, eşlerinin kayıtlı olduğu yere tescil edilecek.
    Evlenmeyle vatandaşlık
  • Yabancıların evlenme nedeniyle Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri için, en az üç yıldan beri evli olmaları gerekiyor.
  • Bu kişilerin Türk eşleriyle, zorunlu nedenler dışında fiilen bir arada yaşaması, 'fuhuş yapmak, fuhuşa aracılık etmek veya fuhuşa zorlamak, kadın ticareti yapmak gibi herhangi bir faaliyet içinde bulunmamak/kamu düzeni, milli güvenlik ve genel ahlak açısından sakıncalı olmamak' koşullarını da taşıması gerekiyor.
  • Türk vatandaşlığı kazanan-lar, evlilik biterse, samimiyseler bu hakkı koruyacak. Çocuklar her koşulda Türk vatandaşı olacak.