Koalisyon görüşmesi sonrası ilk açıklamayı Davutoğlu yaptı: Olumlu geçti, görüşmeye devam

Koalisyon görüşmesi sonrası ilk açıklamayı Davutoğlu yaptı: Olumlu geçti, görüşmeye devam
Koalisyon görüşmesi sonrası ilk açıklamayı Davutoğlu yaptı: Olumlu geçti, görüşmeye devam
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti kurma görevi verdiği AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ilk koalisyon görüşmesini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptı. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Görüşme sonrası ilk açıklamayı Davutoğlu yaptı. Görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyen Davutoğlu, Cumhurbaşkanı konusunun ise hiç açılmadığın dile getirdi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın hükümeti kurma görevi verdiği AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ilk koalisyon görüşmesi için CHP Genel Merkezi'ne geldi. Davutoğlu'na Ömer Çelik, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz, Ayşenur Bahçekapılı ve Mücahit Aslan eşlik etti.1+4 kişi olarak planlanan görüşme heyetlerinin CHP'nin isteği üzerine 1+5 olarak değiştirildiği öğrenildi. Davutoğlu'nu kapıda CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak karşıladı. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü.Görüşme sonrası ilk açıklamayı Davutoğlu yaptı. Görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyen Davutoğlu, Cumhurbaşkanı konusunun ise hiç açılmadığın dile getirdi.

 

Koalisyonda ilk temas, AKP-CHP görüşmesinden ilk kareler

Davutoğlu, koalisyon turlarına yarın ve öbür gün de devam edecek; Yarın MHP 'yi, Çarşamba günü ise HDP'yi ziyaret edecek.

DAVUTOĞLU ELİ BOŞ GELMEDİ 

Sivil plakalı bir araçla CHP Genel Merkezi'ne gelen Davutoğlu'nu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak karşıladı. Öztrak ile tokalaşan Davutoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeye geçti. Ak Parti heyeti, CHP Genel Merkezi'ne, gümüş tepsi içerisinde Kadir Gecesi nedniyle kandil simidi ve çikolata getirdikleri öğrenildi.Davutoğlu binaya girdikten sonra AK Parti görevlileri Kadir Gecesi nedeniyle gümüş tepside kandil simidi ile tatlı getirdi. 

CHP İSTEDİ 1+5 OLDU

Bu arada AK Parti ile CHP arasında yürütülen koalisyon görüşmelerinde genel başkan ve dört milletvekilinden oluşan ve 1+4 olarak değerlendirilen koalisyon görüşme heyetlerinin, CHP'nin isteği üzerine 1+5 olarak değiştiği öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Siyasi Baş Danışmanı Rasim Bölücek de listeye eklendi. Bunun üzerine AK Parti de Ankara Milletvekili Mücahit Aslan'ı koalisyon görüşme heyetine ekledi.

İŞTE O İSİMLER

AK Parti'nin koalisyon heyetinde yer alan isimler:Ömer Çelik,Numan Kurtulmuş,Cevdet Yılmaz,Ayşenur Bahçekapılı ve Mücahit Aslan

CHP'nin koalisyon heyetinde yer alan isimler:

Haluk Koç,Selin Sayek Böke,Faik Öztrak,Akif Hamzaçebi ve Rasim Bölücek

GÖRÜŞME SONRASI BAŞBAKAN DAVUTOĞLU AÇIKLAMA YAPTI 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP Genel Merkezi'nde  bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu toplantıda şunları dile getirdi:

7 haziran seçimleriyle milletimiz, beklentilerini partilere açık şekilde ortaya koymuştur. Burada çıkan tablo uzlaşma temelli koalisyon oluşması zarureti tablosudur. 7 haziran akşamı burada, balkon konuşmasında da birkaç hususu paylaşmıştım. Birincisi milli iradeye saygı tartışmayız dedim. İkincisi Türkiye’yi bir anda hükümetsiz bırakmamak için her türlü tedbiri alacağız dedim. Üçüncüsü de süreç kendi doğasıyla seyredecektir dedim. Bu kamuoyumuza güven vermemiz dışında, bizim ahlaki değerlerimizin doğal yansımasıdır. İki önemli aşama geçildi. Her pasrti kendi değerlendirmesini yaptı. AK Parti olarak biz özen gösterdik ve ortak bir akıla dayalı bir tutum belirlemek için zemin oluşturduk.

KILIÇDAROĞLU İLE İLKESEL DURUŞLAR, NİYET, İRADE VE BERRAKLIK KONUSUNDA MUTABIK KALDIK"

Yemin töreni, Meclis Başkanı seçiminin yapılması, divanın oluşması ve cumhurbaşkanımızın beni hükümet kurmakla görevlendirmiş olmasıdır. Hem siyasal aşama hem hukuki süreç tamamlandı. Bugün mübarek bir günde üçüncü aşamaya geçmiş bulunuyoruz. Bütün milletimizin kadir gecesini tebrik ediyorum. bugünler herkesin kendi muhasebesini yaptıktan sonra, milletin bütünüyle ilgili beklentilerini ortaya koyma günlerdir. Şahsi çıkarlarımızı ülke çıkarlarının  önüne geçirmemesi gereken günlerdir.Biz de kılıçdaroğlu görüşmemizin öncesinde, bir anlamda millete olan görevimizin gereği olarak çok yoğun bir mutfak çalışmasını yaptık. AK Parti içinde, kendi tabanımızın temayüllerini almak dışında her partiyle ilgili özel komisyonlar kurduk. Partilerin seçim beyannameleri, koalisyon tutumlarıyla ilgili de kendi bakışımızı geliştirdik. Dün bir vesileyle basınla paylaştığım gibi, bizim gördüğümüz tabloda en önemli unsur karşılıklı güvenin ihdas edilmesidir. Ondan sonra muhtevanın detaylarına girmek mümkün olabilir. Bugün Kılıçdaroğlu’na usül çerçevesinde görüşlerimizi paylaştık, yarın Bahçeli ve devamında HDP ile bunlar görüşülecek. Bizim hükümet kurma görevinde, ilk turda, muhataplarımızla genel başkanlarla ilk değerlendirmeler karşılıklı ilkesel duruşlar, güven ortamının sağlanması hedef edilecek ve niyet ve irade konusunda hepimizin berrak bir neticede buluşması temin edilmeye çalışılacak. Daha sonraki aşamada, mutabık kalınırsa, kılıçdaroğlu ile mutabık kalındı. İkinci tur öncesinde, diplomaside kullandığımız istikşafi tarzda, her iki tarafın birbirini anlaması, bir ön görüşme, müzakere öncesi öngörüşme şeklinde her iki tarafın birbirini anlamasını temin edecek ve olabilecek uzlaşı alanlarıyla, resmini çizecek bir çalışma yürütmek. 

GÖRÜŞMEDE NE KONUŞULDU

Aynısını Bahçeli’ye teklif edeceğim. Görüşmede karar vereceğiz. Kılıçdaroğlu ile görüşmemden bahsetmek gerekirse, samimi dosthane bir atmosferde geçti. Çok sıcak bir ortamda, ramazanın havasına uygun şekilde karşılıklı görüşlerimizi paylaştık. Merak edilmesi bağlamında söylüyorum, en son Saraybosna ve Bosna ziyaretlerimdeki intibalarımı da paylaştım. Daha sonra usul çerçevesinde, Kılıçdaroğlu’na ve ekibine, bizim onların zikrettiği 14 ilke, benim vurgulamış olduğum 9 temel ilke, seçimlerden iki hafta önce Diyarbakır’da bir tv konuşmasında zikrettiğim hayata geçireceğimiz atacağımız ilk adımlar çerçevesinde 10 temel adım, seçim beyannamesiyle ilgili detaya girmeden bu çerçevede görüşlerimizin karşılıklı olarak malum olduğunu, bir an önce güçlü hükümetin sağlam temellerde güçlü bir hükümetin kurulmasını arzu ettiğimizi ifade ettim. Kendisi de görüşlerini dile getirdiler. Aynı şekilde güven esasına vurgu yaptılar.

 

İlk olarak bir niyet ve karşılıklı anlayış içinde görüşmelerin devam etmesi konusunda ortak anlayışa ulaştığını görüyorum. Bu nihai bir müzakere aşaması değil, ilk temas sonrasında, özellikle yaklaşımları görme çalışması. Aynı usulü Sayın Bahçeli’ye de teklif edeceğim. Yani bir mutabık kalınmış koalisyon müzakereleri değil bunlar. Bunlar tarafların birbirlerini doğru anlamalarını temin edici ön görüşmeler. Bir yanlış anlaşılma varsa bunun giderilmesi, istikşafi, muhtemel bir müzakere zemini varsa o da ikinci turda ortaya çıkabilecek bir durum. Bu temaslarımız arkadaşlarımız arasında devam edecek. İkinci turda nasıl bir yol alabileceğimizi genel başkanlar olarak değerlendireceğiz. Bu sadece CHP’ye değil, MHP’ye de teklif edeceğimiz usuldür.

CUMHURBAŞKANLIĞI KONUSU AÇILMADI 

Sayın Demirtaş ile de görüşme yapacağız. Oradaki tabloya göre de değerlendirmelerimizi sürdüreceğiz. Milletimize de ifade etmek isterim ki, küresel ve bölgesel alanda çok yoğun gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, bütün siyasilere düşen temel gören, ülkemizin geleceğini ufkunu açacak bir hükümet yapısının bir an önce ortaya çıkmasıdır. Bu konuda bizim samimiyetimiz açıktır. Bu görüşmelerde inşallah karşılıklı zemin oluşması halinde görüşmeler devam eder, milletimize hayırlı haberleri verme imkanına kavuşuruz. Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. bazı farklı düşüncelerimizin de dile getirildiği hususlar vurgulandı. Partilerin bizatihi varlığı farklı görüşlere dayanır, bugün de siyasetin doğası uzlaşma gerektiriyor. Cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili konu görüşmede açılmadı.

Zaten Türkiye demokratik kurumları yerleşmiş bir ülkedir. Cumhurbaşkanlığı makamı bir hükümet ortaklığı görüşmelerinin gündemi olacak husus değildir. Bu çerçevede de bu konu açılmadı. Ama anayasa, yapılacak demokratik reformlar vesaire, bunlar da genel ilkeler olarak konuşuldu. Diğer görüşmelerde ele alınacak hususlar, Türkiye’deki siyasal ekonomik konular ilkesel olarak ele alındı.

CHP lideri ile başbaşa görüşme olmadı ama belli aşamada liderlerle başbaşa görüşme talebi gelirse, buna da olumsuz bakmam. Bu çalışmalar yapıldıktan sonra liderlere sunulan görüşlerin değerlendirilmesi gerekebilir.

CHP İLE GÖRÜŞMEMİZ OLUMLU GEÇTİ 

CHP ile görüşmemiz olumlu geçti ama hem CHP hem MHP ile yakınlığımız ve uzaklığımız aynı. Şu anda da aynı tutumumuzu sürdürüyoruz. CHP ve MHP ile uzaklığımız, veya yakınlığımız diyelim, yakınlığımız aynı. Eminim yarın sayın Bahçeli’yle görüşmemizde aynı sıcak ortamda geçecektir. Bu ülkeye hizmet ederken birbirimize duyduğumuz saygı millete de güven verecektir.

GÖRÜŞMELERİ HEYETLER YAPACAK

Koalisyon kuracağız kararı alınıp görüşmeler değildir bunlar. Biz müzakere, hükümet ortaklığının test edileceği bir ön görüşme süreci başlayacak. Bu arkadaşlarımız tarafından yürütülecek. Bu bilgiler istikametinde ikinci tura… Şunun için planladık. Ben de sayısız diplomatik görüşmelerde bulundum. Ama biz uzlaşı zemini bağlamından, önce karşılıklı güvenin sağlanması, psikolojik bariyerlerin aşılması önemli. Sonra da zemin yoklanması önem taşıyor. Çok çabuk verilecek bir karar, hayal kırıklığına yol açabilir. Ben süreç mantığının bu tür müzakerelerde önem taşıdığı kanaatindeyim. Heyetlerimiz arasında yapılır. Ortak zemin dediğim gibi keşfedilmeye gayret edilir. Bize bilgiler sunulacak. İkinci turda da heyetlerimizin temsilcileri, genel başkanlar değerlendirme yapacağız. Tutanak her parti kendi tutanağını tutar. Ama bir protokol yazım aşamsına geldiğinde noktasına virgülüne kadar her türlü ele alınır. Ben koalisyon protokollerini bizzat inceledim. En sağlıklı hükümet, ortaklık sürecinin ve protokolün oluışması için elimizden geleni yapacağız.