Kocaoğlundan 'kentsel dönüşüm' uyarısı

Kocaoğlundan 'kentsel dönüşüm' uyarısı
Kocaoğlundan 'kentsel dönüşüm' uyarısı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, başta Bayraklı olmak üzere kentsel dönüşüm kapsamında kalan semt ve bölgelerde yaşayan hak sahiplerine arsa ve binalarını belediye güvencesi olmadan almak isteyen kişilere satmama çağrısı yaptı.

İZMİR - Başkan Aziz Kocaoğlu, kent dönüşümü konusunda bilgisiz hak sahiplerinin arazi ve evlerinin, bazı kişilerce ucuza kapatıldığı yakınmaları üzerine açıklama yaptı. Bayraklı’da 600 dönüm büyüklüğünde bir alanda çalışmalarının sürdüğünü belirten Kocaoğlu, bu bölgede oturanlara "Satmayın. Bugüne kadar beklediniz biraz daha bekleyin. Siz dün yerleşmiş insanlar değilsiniz. Üçüncü kuşak bu bölgede oturuyor. Niye satıyorsunuz? Kendi malınız, kendi kararınızı verirsiniz ancak Büyükşehir Belediyesi kimseyi mağdur etmeden yerinde kentsel dönüşüm yapacak. Bekleyin, parkınız olsun, yollarınız olsun. Hakkınız neyse onu alacaksınız" dedi.

BELEDİYE ADALETİN HAKİMİ OLACAK
Başkan Kocaoğlu, kentsel dönüşüm sürecinde müteahhiti vatandaşa, vatandaşı müteahhite teslim etmeyeceklerini, Büyükşehir Belediyesi’nin hem taahhüt eden hem de kontrol eden kurum işlevini üstleneceğini söyledi. Kocaoğlu, "Dönüşüm arsa ve binaların değeri üzerinden olacak. Yapı ruhsatlı bina ile ruhsatsız binanın değeri farklı hesaplanacak. Kendi arazisinin üzerine bina yapan ile arazisi kendisinin olmayan hak sahibinin hakkı farklı katsayıdan hesaplanacak. Bin konutluk bir yerde, bin konut da aynı kriterlere göre değerlendirilecek. Müteahhit ve hak sahibi arasında adaletin hakimi belediye olacak" dedi.

dha - Utku Bolulu