Komisyon olarak devreye girebiliriz

Komisyon olarak devreye girebiliriz
Komisyon olarak devreye girebiliriz
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

Cezaevlerinde PKK ve KCK hükümlü ile tutuklularının kritik eşiğe gelen açlık grevleri Meclis’in de gündemine geldi. Ölüm oruçları, açlık grevleriyle herhangi bir meselenin çözümünün mümkün olmadığının söyleyen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, “Ailelerle, kendileriyle, cezaevi idaresiyle görüşülebiliriz” dedi. Radikal’in sorularını yanıtlayan Üstün, adımı sadece hükümetten beklemenin iyi niyetle bağdaşmayabileceğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:
Türkiye ’de artık her şey konuşulabiliyor. Olumlu mesajların da verildiği bir dönemde kötü sonuçları ortaya çıkabilecek adım atmak sürece katkı sağlamaz. Aksine süreci baltalayabilir. Allah göstermesin orda bir ölüm olursa o zaman süreç sıkıntıya girebileceği gibi, bunun sorumluluğu da o insanları açlık grevine başlatanların üzerinde kalır.
Ama bu insani bir meseledir. Kesinlikle bırakın ölmesini bir gün bile aç geçirmelerini arzu etmeyiz. Zaten mevzuata göre bu insanların vücutlarında hayati bir durum ortaya çıkar, kritik bir süreç yaşanırsa tıbbi müdahale edilir.
Açlık grevleri cezaevi şartlarından kaynaklanmıyor ama biz o insanların hayati tehlike yaşamamaları için, birtakım başka kritik sonuçlarla karşılaşmamaları için her zaman meselenin içinde oluruz.”