Komisyonda Atatürk kavgası

Komisyonda Atatürk kavgası
Komisyonda Atatürk kavgası
Büyükşehir belediyelerine ilişkin tasarının TBMM İçişleri Komisyonu görüşmelerinde Sırrı Süreyya Önder'in konuşması Atatürk tartışması çıkardı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Büyükşehir Belediyelerinin sayısını artıran, çok sayıda belde belediyesinin ve köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılmasını öngören muhalefetin karşı çıktığı “Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı”nın TBMM İçişleri Komisyonu’ndaki görüşmelerinde Atatürk tartışması çıktı.

Alt Komisyon’da bazı küçük değişikliklerin yapıldığı Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı’nın TBMM İçişleri Komisyonu’ndaki görüşmeleri sert geçti. Alt Komisyon Başkanı AK Partili Mehmet Ersoy, yapılan çalışmada düzenlemenin ana unsurlarına dokunulmadığını belirterek, Yatırımları İzleme ve Koordinasyon Merkezi’nin İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir başkanlığa dönüştürüldüğünü, 24 yeni ilçe sayısının 23’e indirildiğini, Altınoluk’un ilçe olmasından vazgeçildiğini söyledi.


“TASARI OSLO ÜRÜNÜ”


Tasarının geneli üzerine muhalefet partilerine birer saat süre verildi. İlk söz alan MHP ’li Nevzat Korkmaz, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in komisyonda mecburen oturduğunu belirterek, “Bu konuya, gerçekten bildiğimiz insansa, İdris Naim Şahin böyle mi davranır? Ülkedeki bölücü terörün nihai hedefini bilmiyorlar mı? Siyasi kaygı, beklentiler ve parti disiplini nedeniyle susuyorlar” diye konuştu. Korkmaz, Sevr’in rövanşını isteyen yerli işbirlikçilerin bilinçli şekilde önceden planlanmış rotalarında ilerlediğini savunarak, “MHP devletin üniter yapısını bozacak, PKK’nın siyasi hedefi olan, Oslo ürünü bu tasarıya karşıdır” dedi.


“BUNUN ADI FEDERALİZM”

CHP ’li Birgül Ayman Güler ise tasarının idari federalizmin yolunu açacağını belirterek, federalizmi savunan tek partinin KEDAP olduğunu savundu. Tasarının, AKP ’nin başkanlık sistemi projesi olduğunu kaydeden Güler, tasarıyı “hukuksal elbise giydirilmiş büyük bir yalan” olarak adlandırdı. Nüfusu 2 binden küçük 559 belde belediyesinin kaldırılacağını anımsatan Güler, “Hereke halı, Çinliler tarafından kullanılıyor. Hiçbir hükümet, kendi içinde doğduğu zenginliği bu kadar hoyratça ezemez, eğer eziyorsa kendi varoluş sebebinde bizim kabul edemeyeceğimiz dinamikler var demektir” dedi.


“KÜRDÜN HEREKE HALISI KADAR DEĞERİ YOK MU?”

BDP’li Sırrı Süreyya Önder ise sözlerine, “Dar partici bir görüşüm olsa, ‘Evet bu düzenleme Oslo mutabakatına uygundur’ derdim ve herkes karşı çıkardı. Bu tasarı insan fıtratına, ortak iyilik kavramına uygun değil. Diğer partilerin tasarıya karşı çıkması için ‘Kürtler bundan fayda görecek’ demek lazım. Bu nasıl diken batmasıdır, Kürdün bu ülkede Hereke halısı kadar kıymeti yok mudur?” dedi. Önder’in bu sözleri tartışmanın kıvılcımını ateşledi. Bakan Şahin’in, “Daha sakin konuşun” sözü üzerine Önder, “Benim sizden ders almaya hiç ihtiyacım yok. Sizin Başbakanınız ’öfke de bir belagat sanatıdır’ diyor. Git, yiğitsen ona söyle” karşılığını verdi. Önder ile Bakan Şahin’in karşılıklı tartışması üzerine CHP’li Güler, “Kişisel konuları bitirin” diye çıkıştı. Bunun üzerine Önder, “Siz okulda değilsiniz. Benim nasıl konuşacağıma ne karışırsınız. Hocalık sendromunu bitirin. Ben de vekilim neyi bitirip başlayacağıma ben karar veririm” diye tepki gösterdi.


“VATAN BÖLÜNSÜN İSTEMİYORUM”

Önder, “Kürdü katmadan hiçbir siyasi tavır alınmıyor. Ben MHP, CHP ve AKP’yi anlamaya çalışırım. Bu vatanın bölünmesini istemiyorum. Cumhuriyet dediğin eşitlerin rejimidir. Cumhuriyet’in hür ve eşit yurttaşları olur. Sizin anladığınız ve anlattığınız, Cumhuriyet’in özde ve sözde yurttaşlarıdır. Bölücülük ise vallahi billahi tallahi bu anlayışınız ülkeyi bölecektir. PKK’ya da gerek yoktur. Bunda ısrar ederseniz ülke ikiye değil, 40 bin parçaya bölünecektir” dedi.


“SİZDE KİBİR VAR”

Bu yasa eleştirilirken iki yanlışa düşüldüğünü söyleyen Önder, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun AB’nin yerel yönetim şartını kabul edeceğine ilişkin sözlerini anımsatarak, “Demokratik özerklik, yerel yönetim şartını insan düzeyine indirmedir. Bu şart tıkanan neoliberal sistemin eğitim ve sağlığı üzerinden atma projesidir. Bunu savunmak ve insan çekirdeğine indirgememek işini iyi yapmamak demektir” dedi. CHP’li Güler’in, ”Benim söylemediğim şeyleri söylüyorsunuz” diye itiraz etmesi üzerine Önder, “Siz sabahtan beri Kürtleri yok sayıyorsunuz, ben müdahale ediyor muyum? Sosyal demokrat vekilsiniz, 1 saat konuştunuz, ‘Kürtler de insandır, kendilerini temsil hakkı vardır, yerel yönetimler reform kapısı olabilir’ dediniz mi? İki muhalefet partisi de Kürtlerin işine yarar diyor” dedi.


“KÜRTLER NEDEN ABİNİZ DEĞİL?”

İçişleri Bakanı Şahin’in ”Kürtler bizim kardeşimiz” sözüne karşı Önder, “Bu ‘Kürtler bizim kardeşimiz’ lafı kibrin en vücut bulmuş halidir. Hele bir kere de ki bizim abimizdir” karşılığını verdi. Şahin ise Önder’e, ‘Abimizdir. Kardeş; küçüğü de büyüğü de kapsar” dedi. Önder, dünyadaki en büyük savaşların kardeşler arasında olduğunu belirterek, “Tarihi dinleyeceksin Sayın İçişleri Bakanı. İslam ahlak ve fazileti zaten yok, tarih şuurun olsaydı böyle konuşacaktın. Demokrasi bunun için güzeldir. Adıyamanlı biri gelmiş İçişleri Bakanı’na demokrasi dersi veriyor” dedi.


ATATÜRK KAVGASI

Konuşmasının devamında Önder, “Birinci Lozan’a gidildiğinde Misak-ı Milli resmi savunma tezi olarak masadaydı, Meclis’te iki grup vardı. İkinci Lozan’a gidildiğinde ikinci grup tasviye edilmişti, barışı hedefleyen bir yapılanma olmuştu ve gittiler Musul’dan vazgeçtiler. Yurtta Sulh Cihan’da sulh sözü bir Türk izolasyonudur. Bizim eski bakiyemizle ilgilenmeyeceğimizin Atatürkçe ifadesidir. İzmir İktisat Kongresi’nde denmiştir. Fiyakalı bir söz değildir, arkasında tarihsel gerçeklikler bulunabilir. Çünkü bir zorunlulukla ve imkanlar meselesinin ortaya çıkardığı sorulara verilmniş adıdır” dedi.
CHP’li Ali Haydar Öner’in itirazı üzerine Önder, “Tarihsel bilgiyle bir yanıt ver göreyim. Ne yani Atatürk durdu durdu ne diyeyim. Yurt’ta ne, sulh, cihanda da bişey olsan, hah sulh... öyle mi dedi. Emin Oktay’da kalmışsın” dedi. Bu sırada bir CHP’li vekilin “Lütfen UNESCO’nun aldığı kararı okuyun” demesi üzerine Önder, Atatürk’ün, ”Yüzyılın gördüğü en büyük dehalardan biri, en kıymetli insanlardan biri” olduğunu söyledi. Bakan Şahin’in “Çevir kazı yanmasın” üzerine Önder, “Benim adım İdris Naim mi? Çevir kazı yanmasın ise Emniyet Müdürü’ne sahip çıksaydın. Bak iki günde nasıl başınız bir tarafa, bedeniniz bir tarafa gitti. Atatürk’ü sevmek, onu doğru yere oturtmaktır” dedi.


TAN VEKİLLERİ KIZDIRDI

Bu sırada BDP’li Altan Tan’ın ”Kimse sevmek zorunda da değil. Sever sever, sevmez sevmez” demesine MHP’li milletvekilleri, ”Sayın Başkan müdahale edin, Atatürk’e hakaret ediyor. Atatürk’ü sevmiyorsa çıkacak dışarı” diyerek tepki gösterdi. MHP’li Korkmaz ise “Eliniz kanlı, diliniz kanlı, sen Atatürk’e laf söyleyecek adam mısın?” diye bağırdı. Önder, kimsenin Atatürk’e hakaret etmediğini, kimsenin kendilerine terbiye dersi veremeyeceğini belirterek, “Sevdalık iki baştan olur. Falancayı seveceksin, filancaya söveceksin, böyle bir şey yok” dedi. Bunun üzerine Korkmaz, Önder’e “Aynı şeyi sen de yapıyorsun. Sen bu millete saygılıysan, bu milletin değerlerine de saygı göstereceksin. Sana daha ne laf söylenecek. Bana bu kadar laf söylense burada bir dakika oturmam” dedi. Önder ise “İyi o zaman ben sana bir laf söyleyeyim bir dakka oturacak mısın? Ben, ‘Marx insanlığın en yüce değeridir. Bunu idrak etmeyenin burada durmaya hakkı yoktur’ desem ne kadar ciddiye alınırsa ben de o kadar ciddiye alırım” dedi. MHP’liler bu söze, “Marks ile Atatürk’ü karşılaştırıyor” diye itiraz etti. Önder ise “İkisi de bir fanidir. İnsandır” dedi. Bu sözler üzerine Korkmaz salonu terketti.


O BAKANA SAYGI GÖSTERMEM

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ın, ”Devletin bakanına da saygılı ol” demesine Önder, ”İnsana dolap beygiri diyen birine daha fazla saygı beklemeyin. Bakansa bakanlığını bilsin. Kimse bize parmak sallayamaz” dedi. Bu sırada Bakan Şahin, Önder’e, ”Parmak da salların el de sallarım. Gürültüyle bu memlekete hizmet ettiğini mi sanıyorsun” diye yanıt verdi. Önder de MHP’li Şandır’a dönüp, “Al işte neresi saygıdeğer bunun” diye seslendi. Tartışmanın uzaması üzerine Komisyon Başkanı ara verdi.


TARTIŞMA ARADA SÜRDÜ

Verilen arada Önder salondan ayrılırken, MHP’li milletvekilleri İçişleri Bakanı Şahin’e bağırarak, “Bunları sen şımartıyorsun. Sizin yüzünüzden bu hale geldi” diye bağırdılar. Bakan Şahin ile MHP’liler arasında bir süre tartışma yaşanırken, daha sonra MHP’li Lütfü Türkkan CHP’lilere, “Neden itiraz etmiyorsun” diyerek çıkıştı. Bakan Şahin’in, “Ne yapıyoruz ki?” demesi üzerine MHP’liler, “Böyle düzenlemeler getiriyorsunuz. Ne verseniz daha fazlasını istiyorlar” yanıtı verdi. Tartışma CHP ve MHP’liler arasında sürdü. MHP’li vekiller CHP’lilere, “Peki sizin niye sesiniz çıkmıyor” demesi üzerine CHP’liler karşılık verdi. Aranın ardından konuşmasını sürdüren Önder, ”İncittiğim vekiller olduysa özür dilerim” dedi.