Komisyonda çatlak ses

AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in olumlu mesajları, müzakerelerin başlamasına karşı çıkan çevreleri de harekete geçirdi.

BRÜKSEL - AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in olumlu mesajları, müzakerelerin başlamasına karşı çıkan çevreleri de harekete geçirdi. Avrupa Komisyonu'nun iç pazardan sorumlu Hollandalı üyesi Frits Bolkestein, Türkiye'nin katılımına izin verenlerin Ukrayna ve Beyaz Rusya'yı da kabul etmesini, bu ülkelerin Türkiye'den daha Avrupalı olduğunu söyledi.
Hollandalı komiser, Türkiye'nin katılımının ardından AB'nin mevcut tarım ve bölgesel politikalarını uygulayamayacağının altını çizerek, "Avrupa patlar" dedi. Bernard Lewis'in Avrupa'nın gelecekte İslam'ın daha hâkimiyet kuracağı bir bölge olacağı yönündeki öngörüsüne ve Viyana Kuşatması'na atıfta bulunan Bolkestein, "Bu doğru çıkarsa, 1683'te Viyana'daki kurtuluş boşa gitmiş olur" diye konuştu.
Ancak sözcüsü Jonathan Todd, Bolkestein'ın sözlerinin yanlış anlaşıldığını öne sürerek, şu açıklamayı yaptı: "Bolkestein, Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı değil. AB'nin son genişlemesinden sonra yeni bir genişleme için zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyor."
Rumlar rahatsız
Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos ise, Kıbrıs sorunuyla Türkiye'nin AB süreci arasında siyasi bir bağ bulunmadığını söyleyen Verheugen'in 'Genişleme komiseri' sıfatıyla konuştuğunu söyledi.
Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Yakovu da, "Adada işgal askeri bulunduran Türkiye, Kıbrıs sorunundan kurtulamaz. AB çok şart koşacak" dedi.