Komisyonda 'Dinçer' kavgası

Başbakanlık Müsteşarı Dinçer'in damgasını vurduğu Kamu Yönetimi Temel Yasası Tasarısı'nın İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmeleri tartışmalı başladı.

Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in damgasını vurduğu Kamu Yönetimi Temel Yasası Tasarısı'nın TBMM İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmeleri tartışmalı başladı.
Tasarıyı görüşmek üzere AKP'li Başkan Ziyaeddin Akbulut başkanlığında toplanan komisyona, görüşmeleri izlemek üzere başta Grup başkanvekilleri Haluk Koç, Kemal Anadol ve Ali Topuz olmak üzere çok sayıda CHP milletvekili geldi. Bazı CHP milletvekillerinin komisyon üyelerine ayrılan yerlere oturmalarına AKP milletvekilleri "Dışardan gelenler oturdu, komisyon üyeleri ayakta kaldı" gerekçesiyle tepki gösterince tartışma yaşanmaya başladı. CHP Sivas Milletvekili Nurettin Sözen bu sözlere, "Komisyon Başkanı tedbir almak zorunda. İsteyen milletvekili görüşmeleri izler, dışardan gelenler ne demek" diye karşılık verdi. CHP İzmir Milletvekili Ali Rıza Bodur da "Bu sözleri hakaret kabul ediyorum, ben dışardan değilim, milletvekiliyim" deyince tartışma büyüdü. CHP'liler ve AKP birbirlerine bağırmaya başlayınca Komisyon Başkanı Akbulut'un CHP'lilere yönelik "Siz buraya olay çıkartmaya geldiniz" dediği duyuldu.
CHP Grup Başkanvekili Koç, Akbulut'a "Ne demek olay çıkartmak?" diye tepki gösterirken CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da "Ülkeye sahip çıkmaya geldik" diye bağırdı.

TASARIYA ELEŞTİRİ

Komisyon Başkanı Akbulut, tartışmalar sürerken toplantıyı henüz açamadığını ifade ederek, milletvekillerinden sakin olmaları istedi. Akbulut'un toplantıyı açmasından sonra CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü usul hakkında söz istedi. Ülkü'nün Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in makalesini göstererek yaptığı konuşmada tasarının 'Cumhuriyet'in temel değerlerini ayaklar altına aldığı'nı söylemesi üzerine Akbulut, "Bu konuşma usul hakkında değil. Sözünüzü kesiyorum" diyerek müdahale etti. AKP Bursa Milletvekili Şevket Orhan'ın "Siz buraya talimatla geldiniz" sözlerine CHP'li Koç, "Bu sözlerinize derin demokrasi kavramı içinde boğulacaksınız, diye karşılık veriyorum" dedi. AKP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan da elindeki CHP Programı'nı sallayarak "Tasarıdaki düzenlemeler parti programınızda var" deyince CHP'liler "Parti programımızda bölücülük yok, şeriatçılık yok, ülkeyi parçalamak yok, üniter yapıyı bozmak yok" diye karşılık verdi.
Komisyon Başkanı Akbulut, tartışmalar büyüyünce yerinden ayrılarak aynı salondaki makam masasına geçti. Akbulut, telefonla bir görüşme yaptıktan sonra salondan ayrıldı. Bu arada güvenlik görevlilerinin kameraman ve foto muhabirlerini salondan çıkartmak istemeleri üzerine CHP'lilerle AK Partililer arasında yeni bir tartışma yaşandı.
Akbulut'un salondan ayrılmasının ardından AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin komisyona geldi. Bu sırada AKP Çorum Milletvekili Yüksel Kavuştu, kameralara dönerek, "CHP tahripkar demek, CHP yıkıcı demek, CHP bölücü demek" diye bağırmaya başlayınca tartışma daha da büyüdü. CHP Grup Başkanvekili Koç, "Siz aslınızı inkar ediyorsunuz" diye bağırırken, CHP Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay da Kavuştu'ya "Siz Türkiye'yi kuran CHP'ye tahripçi diyemezsiniz. Bölücü de yıkıcı da sensin. Siz şeriatçısınız" diye karşılık verdi. AKP Grup Başkanvekili Ergin, milletvekillerinden salondan çıkmalarını isterken, AKP'li Kavuştu da arkadaşlarının kolları arasında komisyondan çıkarıldı.
Bu sırada Komisyon'da bekleyişlerini sürdüren CHP'li üyeler, Komisyon Başkanı Akbulut'un toplantıdan ayrılmasına tepki gösterdi. CHP'li Oya Araslı, "Komisyon Başkanı kaçtı" derken, diğer üyeler ise toplantıya ara verilmediğini, bu nedenle salondan ayrılmayacaklarını ifade etti. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra Komisyon Başkanı ve AKP'li üyelerin salona gelmemesi üzerine CHP'liler basına bir açıklama yaptı. CHP Denizli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, çağrı üzerine toplantıya geldiklerini, İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü'nün usul hakkında konuşmak isterken engellendiğini söyledi. Komisyon Başkanı Akbulut'un toplantıya 5 dakika ara verdiğini, ancak 20 dakikadan fazla süre geçmesine karşılık geri gelmediğini anlatan Kesimoğlu, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun da toplantıyı terkettiğini öne sürdü.
Bu sırada salona gelen Komisyon Başkanı Akbulut, toplantıya 14.30'da devam edeceklerini bildirdi. CHP'li üyeler salondan ayrılarak, aynı tasarının görüşüleceği Plan ve Bütçe Komisyonu'na gitti.