Komisyonda ilk çatlak ses

Avrupa Komisyonu'nda Türkiye'deki reform süreciyle ilgili olumlu hava, ilk kez bir çatlak sesle bozuldu.

BRÜKSEL - Avrupa Komisyonu'nda Türkiye'deki reform süreciyle ilgili olumlu hava, ilk kez bir çatlak sesle bozuldu. Komisyonun iç pazar gümrük birliğinden sorumlu Hollandalı üyesi Frits Bolkestein, Irak, Suriye ve İran'dan uzak kalmak için Türkiye'nin AB dışında kalması gerektiğini savundu. Avrupa Komisyonu ise derhal açıklama yaptı: Bu görüşü paylaşmıyoruz.
Komisyon'un 20 üyesi arasında Türkiye'ye şüpheli yaklaşımıyla tanınan Bolkestein, AB'nin geleceğine dair görüşlerini yansıttığı yeni kitabı 'Avrupa'nın Sınırları'nda, "Doğuda Rusya ile AB arasında jeopolitik bir tampon bölgeye ihtiyaç vardır" ifadelerini kullandı. Rusya ile 'tampon bölge' olarak Moldovya, Beyaz Rusya ve Ukrayna'yı sayan AB yetkilisi, benzeri bir 'tampon bölgenin' Irak, Suriye ve İran için gerektiğini belirtti. Yetkililer Bolkenstein'ın bu noktada Türkiye'ye atıf yaptığını doğruladı. Bolkenstein, ayrıca kitapta AB Türkiye'yi üye olarak kabul ederse, 'Türkiye'den daha Avrupalı' Ukrayna'nın üyelik talebini reddetmesinin zorlaşacağını vurguladı.
Bolkenstein'ın görüşlerinin sadece kendisini bağlayacağını belirten komisyon sözcüleri ise komisyonda genel görüşün, 'Türkiye kriterleri tamamlarsa müzakereler için yeşil ışık yakılacaktır' olduğunu vurguladı.
'Kitapçı dükkânı değiliz'
Bolkenstein'ın 'Türkiye'nin katılımına karşı olan bazı parlamenterlerin görüşlerinden söz ettiği' kaydedilirken, Bolkestein'ın sözcüsü Johnatan Todd devreye girdi ve "Kısacası, Bolkestein Türkiye'nin katılımına karşı olduğunu söylemedi" dedi. Financial Times muhabiri Bolkestein'ın söylediklerinin kopyasının komisyon tarafından basına dağıtılmasını isteyince, "Kitapçı dükkânı değiliz" yanıtıyla karşılaştı.
(Financial Times, aa)