Komisyonda önerge krizi

Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) tasarısının TBMM Adalet Alt Komisyon'daki görüşmelerinin dünkü bölümünde CHP'li milletvekilleri akademisyen üyelerle tartıştı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) tasarısının TBMM Adalet Alt Komisyon'daki görüşmelerinin dünkü bölümünde CHP'li milletvekilleri akademisyen üyelerle tartıştı. Komisyonun hukukçu üyesi İzzet Özgenç'in, AKP ve CHP'nin uzlaştığı bir önergeyi yazmak istememesine tepki gösteren CHP'liler 'Görüşmelere devam etmeyiz' resti çekerken, kriz Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan tarafından büyümeden çözüldü.
Alt komisyon dün, CMUK tasarısının, iki yılın altındaki hapis cezasını gerektiren suçlarda mahkemenin 'hükmün açıklanmasını ertelemesine' olanak tanıyan maddesini ele aldı. Mahkemenin davaları sonuna kadar getirmesini, ancak kararı açıklamamasını ve cezaevine girmekten kurtulacak olan kişiler için sadece 'denetimli serbestlik' uygulanmasını öngören maddeye, Barolar Birliği temsilcisi askeri hâkim Fahrettin Demirağ tepki gösterdi. 'Devrim yasaları'na muhalefet ve askeri disiplin suçlarında cezanın iki yılın altında olduğunu anımsatan Demirağ, "Otoriteyi yok etmek istiyorsunuz" dedi ve bu suçların kapsam dışı bırakılmasını istedi.
Demirağ'ın önerisine CHP'li üyelerle Yargıtay temsilcileri de destek verdi. CHP'li Orhan Eraslan "Bu yasalar Cumhuriyet'i var eden değerlerdir. Eğer, hükmün ertelenmesi gibi bir uygulamaya gidersek uygulama alanları kalmaz" diye konuştu. Alt komisyon başkanı AKP'li Hakkı Köylü de uzun tartışmalardan sonra öneriye destek verdi.
Uzlaşmanın sağlanması üzerine alt komisyonda hukuki uzman olarak görev yapan Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. İzzet Özgenç'ten, önergeyi hazırlaması istendi. Özgenç "Karar doğru değil. Böyle bir önerge yazmam" diyerek karşı çıktı. Özgenç ardından salonu terk etti. Tartışmalar sürerken, Özgenç yanında AKP'li üye Halil Özyolcu ile birlikte tekrar salona girdi ve "Kararınızı sayın milletvekiline de anlatın" dedi. CHP'li Eraslan, Özgenç'e, "Karar mercii siyasi iradedir. Siyasi irade anlaştı. Siz bu cesareti nereden alıyorsunuz" diye seslendi. Eraslan, önerge yazma yetkisinin Özgenç'ten alınmaması durumunda görüşmelerden çekileceklerini söyledi ve salonu terk etti.
İftar için verilen arada Adalet Komisyonu Başkanı AKP'li Köksal Toptan devreye girerek, önergeyi yazmakla komisyon şefi Erdal Erenol'u görevlendirdi. Toptan, tartışmalı maddenin gerekirse metinden çıkarılabileceğini de söyledi. CHP'liler de bunun üzerine görüşmelere devam kararı aldı.
Çapraz sorgu geliyor
TBMM Adalet Alt Komisyonu'nda dün Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu tasarısının kabul edilen bazı maddelerinin öngördüğü yeni düzenlemeler şöyle:

  • Tanık, bilirkişi ifadesi veya sanığın sorgulaması olanaklar elverirse görüntülü ve sesli ileşitim tekniği kullanılarak yapılacak
  • Sanık 18 yaşından küçükse duruşma kapalı yapılacak, hüküm kapalı duruşmada açıklanacak. Kapalı duruşmanın içeriği hiçbir iletişim aracıyla yayımlanamayacak.
  • ABD'de olduğu gibi çapraz sorgulama sistemine geçilecek. Cumhuriyet savcısı ve avukat, sanığa, tanıklara ve bilirkişilere duruşma disiplinine uygun olmak koşuluyla doğrudan soru yöneltebilecek.
  • Sanık da mahkeme başkanı aracılığıyla soru yöneltebilecek. Soruya itiraz edildiğinde kararı mahkeme başkanı verecek.