Komisyonlar evlere şenlik

Plan ve Bütçe Komisyonu toplantılarında, 2005 bütçesi dışında her şey konuşuluyor. İşte, toplantılardaki bütçe manzaraları: Bayındırlık Bakanlığı'nın bütçesi görüşülürken, CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu...

ANKARA - Plan ve Bütçe Komisyonu toplantılarında, 2005 bütçesi dışında her şey konuşuluyor. İşte, toplantılardaki bütçe manzaraları: Bayındırlık Bakanlığı'nın bütçesi görüşülürken, CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, Bakan Zeki Ergezen'e, "Muş'a giderken bir müteahhidin uçağına bindiniz. Bu doğru mu?" diye sordu. Ergezen, "Özel uçağa da binerim gemiye de. Sizin bile uçağınıza binerim" yanıtını verdi.
Ergezen: Uçağa da binerim, gemiye de
CHP'liler, "Bizim uçağımıza binmeniz sorun değil. Müteahhidin uçağına binmeyin" diye uyardı. Ergezen yeniden yanıtladı: "Ben işimi yapıyorum. Bir değil, 8-10 defa da binerim. Deprem olmuş, vatandaşa yetişmek için bir müteahhidin özel uçağına el koymuşum. Ben müteahhitlerle Kızılay'da kol kola gezmekten gocunmam. Hodri meydan."
CHP'liler, duble yolların 'bozuk' olmasından da şikâyet etti. Ergezen, "Yollar eskiden de bozuktu. 5 bin km.'de 100 km. bozukmuş, ne önemi var. Biz önce bölünmüş yol yapıp kazaları azaltalım, sonra lüks otoyolları düşünürüz" dedi.
'Kim, kiminle yattı!'
RTÜK bütçesi görüşmelerinde ise yerli diziler tartışıldı. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, magazin programlarından şikâyet etti: "Yayınların çok izlendiği saatlerde, renkli hayatlar, kim kiminle yattı, niye yattı gibi dedikodu programları yayımlanıyor. Gece yarısı yayımlayın, kim kiminle yattı izlesinler. En sevilen yıldızın ağzında sigara, elinde içki. RTÜK içki-sigara üreten firmalardan destek mi alıyor? Bunlar niçin önlenmiyor?"
AKP'li Orhan Terzibaşıoğlu da kullanılan Türkçenin bozukluğundan yakındı. 'Avrupa Yakası' adlı diziye atıfta bulunan Terzibaşıoğlu, "Her üç kelimenin arasında bir 'yahu' ya da 'oha' geçiyor. Senaryolar gözden geçirilmeli. Üstelik oyuncular hemen cart diye sigara yakıyor" diye konuştu.
Çevre ve Orman Bakanlığı bütçesi görüşmeleri ise 'ordu' tartışmasına sahne oldu. CHP'li Birgen Keleş, orman alanlarında pek çok amaçla tesis kurulmasına izin verilmesini eleştirdi. Keleş, "Hangi amaçla tesis kurulabileceğine ilişkin konular arasında savunma da var. Bunu tamamen sempati toplamak için koyduğunuzu düşünüyorum. Samimi değilsiniz. Hem savunmaya önem verdiğinizi belirtiyor hem de orduyu yıpratmaya çalışıyorsunuz. Aksi takdirde yerli yersiz orduyu yıpratmaktan vazgeçerdiniz" dedi.
Bakan Osman Pepe ise, "Her şey aklıma gelirdi de bu gelmezdi. Saat 22.00. Polemik için mi söylüyorsunuz bunları? Niyet okumakta üstünüze yok" yanıtını verdi.