Komplo için pazarlık iddiası

CHP lideri: Dört muhalif milletvekili, benim ABD hesabına çalışmak için 40 milyon dolara anlaştığımı iddia eden Pentagon belgesi için pazarlık yaptı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, 4 muhalif milletvekilinin, ismini açıklamadığı bir kişiden kendisi hakkında hazırlanan Pentagon belgesini almak için pazarlık yaptığını öne sürdü. Baykal, belgede ABD adına hareket etmesi karşılığında kendisine 40 milyon dolarlık taahütte bulunulduğu iddiasının yer aldığını söyledi.
3 Temmuz'daki CHP kurultayında kendisine yönelik komplo iddialarını gündeme getiren Baykal, dünkü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, eline yeni belgeler geçtiğini açıkladı.
'Üçüncü ayak'
CIA/Pentagon belgeleri olayındaki üçüncü ayağı ortaya çıkardıklarını belirten Baykal, şunları söyledi: "Bir Pentagon belgesi vardı. Sonra hakkımda CIA'den belge istenmişti. Bunu da bir milletvekilinin danışmanı yapmış. Yeni gelen bilgilere göre olay bununla sınırlı değilmiş. Kurultaydan sonra dört milletvekili bir otelde bir kişiyle buluşmuşlar. Bu kişinin elinde, Pentagon'un, 18 Kasım 2001 tarihini taşıyan bir belgesi varmış. Bu belgede TESEV Başkanı Can Paker'in benimle görüştüğü, parlamentoya girdikten sonra ABD politikaları doğrultusunda hareket etmek için beni ikna ettiği ve Kemal Derviş'in CHP'de siyaset yapması konusunda anlaştığımız yazılı. Bunun karşılığında da bize 40 milyon dolar verileceğine dair bir taahhüt var. Bu taahhüdü Pentagon'a yapmışız ve 25 milyon doları da Aslı Baykal adına Sigma şifreli bir hesaba yatırılmış. 15 milyon doları da ileride verilmek üzere Arap asıllı birinin adına Dubai'ye gönderilmiş.
İmzacı dört milletvekili bu belgeyi satmak isteyen kişiyle otelde buluşmuşlar. O kişi belge karşılığında 150 bin dolar istemiş. Dört milletvekili 150 bin doları temin etmiş. Ancak daha sonra vazgeçmişler. Ancak belge arayışlarını sürdürmüşler. Muhalifler kendi aralarında 1 milyon dolar toplayarak İsviçre'de yine kızım Aslı'nın adına yatırıp geri çekmeyi planlamışlar. 'İşte rüşvetin belgesi' diye ortaya çıkacaklarmış. Ancak daha sonra bundan da vazgeçmişler.
Söz konusu belgede adı geçen isimler ve Pentagon'da oluşturulan birimin doğru olduğunu öğrendik. Belli ki CHP'nin izlediği politikalar ABD'yi rahatsız etmiş. CHP'yi ele geçirmeye dönük bir komployla karşı karşıyayız."
'İsim açıklansın' önerisi
Bu sunuştan sonra ilk Pentagon belgesini Güneydoğulu muhalif bir milletvekilinin 50 bin dolar karşılığı satın aldığının konuşulduğu Baykal'a aktarıldı. MYK'da bu milletvekillerinin isimlerinin açıklanması ve partiden uzaklaştırılmaları önerildi.