"Komşularla sıfır sorun zulme boyun eğmek değildir"

"Komşularla sıfır sorun zulme boyun eğmek değildir"
"Komşularla sıfır sorun zulme boyun eğmek değildir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gaziantep'ten sonra Kilis'teki konteyner kentte gitti ve buradaki Suriyeliler'e seslendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Gaziantep İl Kongresinde yaptığı konuşmada hükümetin Suriye politikasını eleştrenilere yanıt verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , özel 'Ana' uçağı ile saat 14.00'te Gaziantep'e geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Gaziantep Valisi Erdal Ata'nın karşıladığı Başbakan Erdoğan'a, eşi Emine Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da eşlik etti.

Havaalanından otobüsle Gaziantep AK Parti İl Kongresi'nin yapıldığı Şehit Kamil İlçe Belediyesi tarafından yeni yaptırılan 7 bin kişilik Karataş Spor ve Kongre Salonu'na geçen Başbakan Erdoğan'a salonu dolduran Gaziantepliler sevgi gösterilerinde bulundu. Salonda 'Hiç bir diploma senin çıraklığın kadar gurur vermiyor Ustam' yazılı döviz dikkat çekerken folklorcu kızların davul şovu da büyük ilgi gördü.

'ZULME BOYUN EĞMEYİZ'
Başbakan Erdoğan, beraberindeki 7 bakanla birlikte Gaziantep AK Parti İl Kongresi'ne katıldı, son seçimde bu ilde yüzde 62 oy aldıklarını hatırlatarak Gaziantepliler'e teşekkür etti. Erdoğan, "Biz oy oranı arttıkça böbürlenen değil, sorumluluğu artan bir partiyiz" dedi.

Erdoğan, konuşmasında ağırlıklı olarak komşu ülke Suriye'de yaşanan şiddet olayları ;ve bu ülkeyle olan ilişkiler üzerinde durdu. İktidar olduklarında 'Komşu ülkelerle sıfır sorun' dediklerini, ancak 'sıfır sorun' ve Atatürk 'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' sözlerinin bazılarınca yanlış değerlendirildiğini söyledi, "Sıfır sorun demek her olay karşısında sessiz kalmak değildir, yan gelip yatmak değildir. Zulme boyun eğmek değildir" diye konuştu.

Erdoğan, CHP 'nin dış politikalarını eleştirmelerini de eleştirip, "Bizim dış politikada ulaştığımız hedeflere CHP'nin hayali bile erişemez" diye konuştu.

KONTEYNER KENTE ZİYARET
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gaziantep'ten sonra Kilis'teki konteyner kentte gitti ve buradaki Suriyeliler'e seslendi. Erdoğan konteyner kentte şunları söyledi:
"Tüm kamplarımızda sizleri için eğitimden sağlığa, her ihtiyaç her ihtiyaç en ince ayrıntılarına kadar düşünülüyor. Şu anda Hatay'da 35 derslikte 805 öğrenci eğitimine devam ediyor. İnşallah burada bulunan tüm eğitim çağına gelmiş çocuklar için de eğitim fırsatları yaratacağız.Sizler kendi isteğinizle, gönüllü olarak ülkenize dönünceye kadar elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

"HESABINI VERECEKELER"
"Şunu inanınız ki zulüm kalıcı değildir, ebedi değildir. Masum insanları katleden zalimler tarih boyunca her zaman er ya da geç cezalarını çektiler. İnşallah Suriyeli kardeşlerimize zulmedenler de yaptıkları zulmün hesabını vereceklerdir. Bizler iki elin kenbetlenmiş parmakları kadar kardeşiz. sizin acınız,derdiniz, meselemiz, bizim acımız, derdimiz, meselemizdir. Suriye'nin istikrara, refahve barışa ulaşması için elimizden geleni yeptık ve yapmaya devam edeceğiz. Şunu unutmamanızı istiyorum. Bizler bu olayları dar alanda tutmadık. Uluslararası camiada bu durumun propagandasını yapmak suretiyle konuyu uluslarası camianın gündeminde tutulmasını sağlıyoruz."

"Beşer her geçen gün kan kaybediyor. Mazlum Suriyeli kardeşlerimin ahı yerde kalmayacaktır. Şu anda beşar'ın yanında görülen kardeşlerime de sesleniyorum. Biz Suriye halkının yanındayız. Ama Beşar yönetiminin yanında asla değiliz. Zira halkına topla, tüfekle yürüyen bir rejimin yanında olmamız asla söz konusu değildir.

"ZAFERİNİZ UZAK DEĞİL"
Zaferiniz uzak değildir. Tek bir derdimiz var, o da akan kanın bir an önce durmasıdır, suriye halkının taleplerinin yerine fgelmesidir. Biz Suriye halkıyla yönetimini ayrı tutuyoruz, bu nedenle kadeş ülke Türkiye sonuna kadar yanınızda olacaktır. Umutsuz olmayın, umutsuzluğa düşmeyin biz sizlerin yanındayız. Bütün bunların yanında inanıyorum ki allh sizlerle beraberdir.

Konteyner kentte 9 bin 633 Suriyeli barınıyor. Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeliler ilk etapta Hatay'ın Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı İlçeleri'nde kurulan çadır kentlere yerleştirildi. Daha sonra Kilis'in Öncüpınar Gümrük Sahası'ndaki Hac Konaklama Tesisleri'nde 13 Ocak'ta Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından konteynır kentin kurulması için çalışmalara başlandı. 12 bin kişi kapasiteli kentte toplam 2 bin konteynır kuruldu. 9 bin 633 Suriyelinin barındığı ve altyapısı tamamlanan konteynırların içinde mutfak, banyo ve yatak odası bulunuyor. Konteynır kentte ayrıca çocukların eğitimi için ilköğretim okulu, lise ve kreş ile Suriyeliler'in zamanlarını geçirebilecekleri sosyal tesisler ve cami yapıldı. Özel olarak korunan konteyner kentte gözetleme kuleleri de yer alıyor. Konteynır kentte parmak izi uygulamasıyla giriş çıkış yapılacak bu çalışmada sürdürülüyor. Konteynır kentte barınan Suriyeliler'in, yiyecek, içecek ve temizlik malzemesi gibi birçok ihtiyacı Türk Kızılayı tarafından karşılanıyor.(ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/108715410871545

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Senin mazlumun ABD'dir - onur kemal

  Senin gözünde bir tek mazlum var o'da Amerika'dır.Amerikanın ortadoğuda yaptığı bütün işgallerin polıtikaların yanında oldun adeta sözcülüğünü yaptın.Irakta,Afganistanda,Pakistanda,Mısırda Libyada,Suriyede,İranda araplarda artık bunu anladılar.

  Komşular, zulüm - Turkuvaz

  Madem Suriye'de haksızlık var ve oradaki haksızlığa karşı duracaksın ? Çindeki Uygur Türkleri'nin durumu nedir ? Onlara hergün olmadık zulümler yapılıyor, yollara düştüler diye toplu katliamlar yapıldı. madem bukadar haksızlıklara karşısın neden bu konuda gerekeni yapmıyorsun ? Hepsi politika ve söylem. Sorun haksızın yanında olmak değil. Olacaksan bak soydaşlarımızı da koru.

  Damat Ferit Pasa!! - IstNyIst

  Hangi zulum, Suriye'de yuzlerce polis ve guvenlik adamlarini oldureceksin, devlet olarak Suriyeye birsey yapma diyeceksin. Allahtan Suriye muz cumhuriyeti degilde, boyle entrikalara papuc birakmiyor.

  İlaç için bir tanesiyle olsa bari. - citizen

  Komşuların tamamından vazgeçtikte bir tanesiyle sıfır sorun olsa da içimiz rahat etse. Zulme boyun eğmiyorsunda ne oluyor. Sen zannediyor musun ki içerde kimi çevrelere höt dediğin zaman karşında terbiyeli maymun haline döndüğü gibi dışarda da öyle olacak. İşte pek kimsenin ciddiye aldığı yok seni.

  komsuluk - Denner

  Sayin basbakanim hangi komsuyla sorun yok ki sifir sorundan bahsediyorsun. Türkiye bölgede sadece sorun cikartip ihrac edip biz hakliyiz,ezilen,haksizliga ugrayan Türkiye diye iki yüzlü dis politika uyygulayan kim.