"Komşularla sıfır sorun zulme boyun eğmek değildir"

"Komşularla sıfır sorun zulme boyun eğmek değildir"
"Komşularla sıfır sorun zulme boyun eğmek değildir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gaziantep'ten sonra Kilis'teki konteyner kentte gitti ve buradaki Suriyeliler'e seslendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Gaziantep İl Kongresinde yaptığı konuşmada hükümetin Suriye politikasını eleştrenilere yanıt verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , özel 'Ana' uçağı ile saat 14.00'te Gaziantep'e geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Gaziantep Valisi Erdal Ata'nın karşıladığı Başbakan Erdoğan'a, eşi Emine Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da eşlik etti.

Havaalanından otobüsle Gaziantep AK Parti İl Kongresi'nin yapıldığı Şehit Kamil İlçe Belediyesi tarafından yeni yaptırılan 7 bin kişilik Karataş Spor ve Kongre Salonu'na geçen Başbakan Erdoğan'a salonu dolduran Gaziantepliler sevgi gösterilerinde bulundu. Salonda 'Hiç bir diploma senin çıraklığın kadar gurur vermiyor Ustam' yazılı döviz dikkat çekerken folklorcu kızların davul şovu da büyük ilgi gördü.

'ZULME BOYUN EĞMEYİZ'
Başbakan Erdoğan, beraberindeki 7 bakanla birlikte Gaziantep AK Parti İl Kongresi'ne katıldı, son seçimde bu ilde yüzde 62 oy aldıklarını hatırlatarak Gaziantepliler'e teşekkür etti. Erdoğan, "Biz oy oranı arttıkça böbürlenen değil, sorumluluğu artan bir partiyiz" dedi.

Erdoğan, konuşmasında ağırlıklı olarak komşu ülke Suriye'de yaşanan şiddet olayları ;ve bu ülkeyle olan ilişkiler üzerinde durdu. İktidar olduklarında 'Komşu ülkelerle sıfır sorun' dediklerini, ancak 'sıfır sorun' ve Atatürk 'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' sözlerinin bazılarınca yanlış değerlendirildiğini söyledi, "Sıfır sorun demek her olay karşısında sessiz kalmak değildir, yan gelip yatmak değildir. Zulme boyun eğmek değildir" diye konuştu.

Erdoğan, CHP 'nin dış politikalarını eleştirmelerini de eleştirip, "Bizim dış politikada ulaştığımız hedeflere CHP'nin hayali bile erişemez" diye konuştu.

KONTEYNER KENTE ZİYARET
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gaziantep'ten sonra Kilis'teki konteyner kentte gitti ve buradaki Suriyeliler'e seslendi. Erdoğan konteyner kentte şunları söyledi:
"Tüm kamplarımızda sizleri için eğitimden sağlığa, her ihtiyaç her ihtiyaç en ince ayrıntılarına kadar düşünülüyor. Şu anda Hatay'da 35 derslikte 805 öğrenci eğitimine devam ediyor. İnşallah burada bulunan tüm eğitim çağına gelmiş çocuklar için de eğitim fırsatları yaratacağız.Sizler kendi isteğinizle, gönüllü olarak ülkenize dönünceye kadar elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

"HESABINI VERECEKELER"
"Şunu inanınız ki zulüm kalıcı değildir, ebedi değildir. Masum insanları katleden zalimler tarih boyunca her zaman er ya da geç cezalarını çektiler. İnşallah Suriyeli kardeşlerimize zulmedenler de yaptıkları zulmün hesabını vereceklerdir. Bizler iki elin kenbetlenmiş parmakları kadar kardeşiz. sizin acınız,derdiniz, meselemiz, bizim acımız, derdimiz, meselemizdir. Suriye'nin istikrara, refahve barışa ulaşması için elimizden geleni yeptık ve yapmaya devam edeceğiz. Şunu unutmamanızı istiyorum. Bizler bu olayları dar alanda tutmadık. Uluslararası camiada bu durumun propagandasını yapmak suretiyle konuyu uluslarası camianın gündeminde tutulmasını sağlıyoruz."

"Beşer her geçen gün kan kaybediyor. Mazlum Suriyeli kardeşlerimin ahı yerde kalmayacaktır. Şu anda beşar'ın yanında görülen kardeşlerime de sesleniyorum. Biz Suriye halkının yanındayız. Ama Beşar yönetiminin yanında asla değiliz. Zira halkına topla, tüfekle yürüyen bir rejimin yanında olmamız asla söz konusu değildir.

"ZAFERİNİZ UZAK DEĞİL"
Zaferiniz uzak değildir. Tek bir derdimiz var, o da akan kanın bir an önce durmasıdır, suriye halkının taleplerinin yerine fgelmesidir. Biz Suriye halkıyla yönetimini ayrı tutuyoruz, bu nedenle kadeş ülke Türkiye sonuna kadar yanınızda olacaktır. Umutsuz olmayın, umutsuzluğa düşmeyin biz sizlerin yanındayız. Bütün bunların yanında inanıyorum ki allh sizlerle beraberdir.

Konteyner kentte 9 bin 633 Suriyeli barınıyor. Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeliler ilk etapta Hatay'ın Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı İlçeleri'nde kurulan çadır kentlere yerleştirildi. Daha sonra Kilis'in Öncüpınar Gümrük Sahası'ndaki Hac Konaklama Tesisleri'nde 13 Ocak'ta Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından konteynır kentin kurulması için çalışmalara başlandı. 12 bin kişi kapasiteli kentte toplam 2 bin konteynır kuruldu. 9 bin 633 Suriyelinin barındığı ve altyapısı tamamlanan konteynırların içinde mutfak, banyo ve yatak odası bulunuyor. Konteynır kentte ayrıca çocukların eğitimi için ilköğretim okulu, lise ve kreş ile Suriyeliler'in zamanlarını geçirebilecekleri sosyal tesisler ve cami yapıldı. Özel olarak korunan konteyner kentte gözetleme kuleleri de yer alıyor. Konteynır kentte parmak izi uygulamasıyla giriş çıkış yapılacak bu çalışmada sürdürülüyor. Konteynır kentte barınan Suriyeliler'in, yiyecek, içecek ve temizlik malzemesi gibi birçok ihtiyacı Türk Kızılayı tarafından karşılanıyor.(ajanslar)