'Köpek kulübesinde 6 ay işkence gördüm'

'Köpek kulübesinde 6 ay işkence gördüm'
'Köpek kulübesinde 6 ay işkence gördüm'
Gültan Kışanak, Bülent Arınç'ın sözleriyle gündeme gelen Diyarbakır Cezaevi günlerini ilk kez anlattı.

Radikal.com.tr/Ajanslar – Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “Cezaevinde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış, o kadar zorlamışlar ki ben de dağa çıkardım” sözleriyle bir kez daha gündeme gelen 12 Eylül dönemi Diyarbakır Cezaevi’ni BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak anlattı.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’ın bugünkü yazısında Kışanak’ın açıklamaları yer aldı. Cezaevinde yaşadıklarını anlatmak istemeyen Kışanak şunları söyledi, “Size sadece şu kadarını anlatayım: Cezaevi Müdürü Esat Oktay Yıldıran vardı. Bir gün bizim kadınlar koğuşuna girdi. Herkes ayağa kalktı, ben kalkmadım. Sırf içeri girdiğinde ayağa kalkmadım diye, sırf bu gerekçeyle beni köpeği Co’nun kulübesine tıktırdı. Köpeğinin bile kalmak istemediği, pislik içinde, küçücük bir kulübeydi bu. Bir gün değil, iki gün değil, bir ay değil, iki ay değil, tam altı ay orada kaldım. Nefes almanın bile zor olduğu o kulübede bana her gün dayak attılar, her gün işkence yaptılar.”

Kışanak, bu yaşananları pek kimsenin bilmediğini çünkü Diyarbakır Cezaevi’nde kalan kadınların genellikle anlatmak istemediklerini söyledi. Arınç’ın kendi başına gelenleri bilmesinin nasıl mümkün olduğu hakkında ise iki tahmin yaptı:
- Yaşadıklarını bilen bazı arkadaşlarının kendisine anlatması.
- Diyarbakır Cezaevi’yle ilgili TBMM araştırma komisyonuna verdiği ifadeler.


‘HERKES SORUNU KENDİSİYLE SINIRLIYOR’

Arınç’ın sözlerini değerlendiren Kışanak şunları söylemişti, “Sayın Arınç, bir empati yapma ihtiyacı duyuyorsa, bunun önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Kürt sorunu biraz da herkesin yaşadığı sorunun kendisi ile sınırlandırdığı mercide hep ilerlediği için kimse kimseyi anlamadığı için çözmek de biraz kolay olmuyor. 1990’lı yıllarda yaşananlarla ilgili de bir empati yapmak lazım. Her sabah ’Varlığımı, Türk varlığıma armağan ediyorum’ diyen çocuklarla da empati kurmak lazım. Kameraların karşısında kolu kırılan Kürt çocukla da empati kurmak lazım; gerillaya katıldığını öğrendik. Onunla da empati yapmak lazım. Gerçekten bütünlüklü bakılır, yaklaşılırsa empatinin Kürt sorunun çözümünde önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum.”


MHP PEK ‘EMPATİK’ DEĞİL


Öte yandan MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin de tartışmaya dahil oldu. Arınç’a yüklenen Çetin, “Devletinin bakan sıfatını taşıyor, devletimizi Milli İstihbarat Teşkilatı’nı suçluyor. Eşkıya başı ile ilgili olarak, aklama, paklama, ’O iyi ama onu devletin MİT’i bu hale getirdi’ denmek mi isteniyor?” dedi
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ise, “Sayın Arınç zaten dağa çıkmış gibi. Dağdakilerin verdiği hasardan daha fazla hasarı konuşmalarıyla veriyor” şeklinde konuştu.