Koray Aydın Yüce Divan'da

TBMM Genel Kurulu, eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın'ı dokuza karşı 408 oyla Yüce Divan'a sevk etti. Soruşturma Komisyonu raporunun görüşmesi olaylı geçerken, Aydın'ın savunması yarım kaldı.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu, eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın'ı dokuza karşı 408 oyla Yüce Divan'a sevk etti. Soruşturma Komisyonu raporunun görüşmesi olaylı geçerken, Aydın'ın savunması yarım kaldı.
MHP'li Aydın, TBMM Soruşturma Komisyonu'nun hakkındaki iddialara ilişkin savunma yaptığı dünkü görüşmede Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen başta olmak üzere AKP'li bakan ve belediyelerle ilgili iddia ve eleştirilerde bulundu.
Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin'in uyarıları ve AKP sıralarından gelen tepkiler üzerine konuşmasını yarıda kesen Aydın önce kürsüden indi daha sonra da Genel Kurul salonunu terk etti. Alptekin Aydın'ın savunmasını tamamlamak üzere yeniden kürsüye gelmesi için iki kez oturuma ara verdi. Kürsüden Aydın'a üç kez çağrıda bulunan Alptekin, Aydın'ın gelmemesi üzerine Yüce Divan'a sevke dair oylamayı başlattı. Toplam 430 milletvekilinin katıldığı gizli oylamada, dokuz ret oyuna karşılık 408 kabul oyuyla Aydın'ın Yüce Divan'a sevki kararlaştırıldı. Oylamada sekiz boş, iki de geçersiz oy çıktı.
Ersümer'e kurtuluş yok
Öte yandan, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in, TBMM'nin kendisi hakkındaki Yüce Divan'a sevk kararının iptali istemini görüşen Anayasa Mahkemesi, başvuruyu oybirliğiyle reddetti.