Korsanla mücadele yasası imzaya açıldı

Korsan yayınların önüne geçilmesi hedefleyen fikir ve sanat eserleri yasası, imzaların tamamlanmasının ardından TBMM'ye sevk edilecek.

Bakanlar Kurulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantısı sona erdi. Başbakanlık Merkez Binası’ndaki toplantı, 4 saat 20 dakika sürdü. Adalet Bakanı ve Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, toplantının ardından yaptığı açıklamada, memurlara ödenecek 160 milyon lirayla kamu işçilerinin 13 günlük ilave tediyelerinin Hazine’nin nakit akışına göre bayramdan önce verileceğini bildirdi.
Çiçek, toplantıda, beş adet kanun taslağının değerlendirildiğini ve TBMM’ye sevk edilmesine karar verildiğini söyledi. Çiçek, bunlardan ilkini fikir ve sanat hayatı bakımından önem taşıdığını ve korsan yayıncılığın önlenmesini amaçladığını kaydetti. Korsan yayıncılıkla fikir ve sanat eseri üretici ve yapıcılarının haklarının gasp edildiğini, bu durumun vatandaşın devlete güveninin azalmasına yol açtığını anlatan Çiçek, "Bu yasanın, fikir ve sanat hayatımıza çok önemli bir katkı sağlayacaktır diye düşünüyoruz" dedi.

TERÖR MAĞDURLARI

İkinci olarak terör mağdurlarının zararlarının karşılanmasıyla ilgili yasal düzenlemenin ele alındığını bildiren Çiçek, şöyle konuştu:
"Bunu önemsiyoruz. Türkiye’de çok sayıda terör mağduru var. Bunun getirdiği sosyal ve ekonomik kayıplar var. Bakanlar Kurulumuz, bir sosyal devlet olarak, bir hukuk devleti olarak bu insanların tekrar köyüne, evine dönmesini de sağlayacak bu tasarıyı TBMM’ye sevk etmeye karar vermiştir."

YÜKSSEK ÖĞRENİM BURS-KREDİ ÖDEMELERİ

Yükseköğrenim öğrencilerine burs-kredi verilmesine ilişkin tasarının da değerlendirildiğini anlatan Hükümet Sözcüsü Çiçek, şunları söyledi:
"Devlete ait çeşitli kuruluşlarca burs-kredi adı altında muhtelif yardımlar yapılıyor. Bir koordine altında yapılmadığı için de bazen bir öğrenci birden fazla yerden yardım alırken, bazı öğrenciler de hiç alamamaktadır. Burs-kredi ve nakdi yardım adı altındaki bu ödemelerin, bu konuda ihtisas kuruluşu olan Yurt-Kur çatısı altında birleştirilmesine ve dağıtımın tek elden yapılmasına ilişkin tasarının TBMM’ye sevkine karar verildi."
Hükümet Sözcüsü Çiçek, TZOB ve TOBB kanunlarında değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı üzerinde de görüş birliğine varıldığını ve TBMM’ye sevkine karar verildiğini bildirdi.