Koruyucu aileleri devlet sigortalayacak

Koruyucu aileleri devlet sigortalayacak
Koruyucu aileleri devlet sigortalayacak
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, koruyucu ailedeki eşlerden birinin, isterse asgari ücret tutarı üzerinden sigortalanacağını açıkladı.

ANKARA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, koruyucu aile sistemine yönelik yeni düzenlemeyle koruyucu ailedeki eşlerden birinin isterse asgari ücret tutarı üzerinden sigortalı olabileceğini belirterek, “Bu en radikal değişimlerden bir tanesi” dedi.

Bakan Şahin, evlat edinme sırasında bekleyen 200 aileyle bir araya gelerek Koruyucu Aile Hizmeti hakkında bilgi verdi. Çocukların temel ihtiyaçlarını giderecek politikalar üretmeye çalıştıklarını vurgulayan Şahin, onların en temel ihtiyacının da aidiyet duygusu, güven, sevgi ve şefkat olduğunu söyledi.

“Aile temeli çocuk, yaşlı ve kadın politikası en temel politikamız” diyen Şahin, evlat edinme sistemindeki zorluklarla ilgili hukuki süreci ele aldıklarını, Medeni Kanun'un ilgili maddelerinin incelediğini ve Adalet Bakanlığı ortak çalışmalar yürütüldüğünü bilirdi. Şahin, “Özellikle asıl aileden rıza istenmesi durumunda hakimin anne ve babanın adresini bulmaya çalışması, oraya yeterince belirli bir zaman limiti konmaması ve sürekli ailenin adresinin bulunmaya çalışılması sebebiyle çok ciddi bir zaman geçiyor. Ayrıca talebin 0-1 yaş ve kız çocuğu üzerinde olması beklenen süreci çok daha uzatıyor. Evlat edinme sisteminde de tüzüğü çok hızlı şekilde değiştirdik” şeklinde konuştu.

300 TL'LİK PRİMİ DEVLET ÖDEYECEK

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdulkadir Kaya, yeni düzenlemeyle koruyucu ailede sigortalı olmak isteyen eşin 300 TL'lik priminin devlet tarafından karşılanacağını bildirdi. Kaya, yakın akraba, geçici, süreli ve uzmanlaşmış koruyucu aile modellerinin oluşturulduğunu dile getirdi.

Evlat edinme sürecinin hızlanması için salondakilere öncelikle koruyucu aile olmalarını öneren Kaya, koruyucu aile olunan çocuğun sırası geldiğinde evlat edinilebileceğini vurguladı.

6 YILDIR ÇOCUK İÇİN SIRADA BEKLİYORLARDI

Evlat edinme için 6 yıldır sırada bekleyen ve 6 ay önce koruyucu aile olan Hatice ve Yavuz Ataç çifti de toplantıda katılımcılarla duygularını paylaştı.

Yavuz Ataç, 22 yıllık evli olduklarını, çocuk sahibi olmak için yıllardır tedavi gördüklerini anlatarak, 0-1 yaş arası kız çocuk istedikleri için evlat edinme sırasının bir türlü kendilerine gelmediğini söyledi.

Eşinin Bakan Şahin'den randevu aldığını ifade eden Ataç, Bakan Şahin'in tüzüğü değiştirdikleri bilgisini kendilerine aktardığını ve koruyucu aile sistemini önerdiğini ifade etti.

Bunun üzerine Sevgi Evlerine gittiklerini anlatan Ataç, “Orada çocuğu görür görmez gözyaşlarımı tutamadım. O arada çocuk kucağımıza geldi ve 'anne baba' demeye başladı. İnanın değerli katılımcılar, bu duyguyu ben anlatamam. O kadar değişik bir duygu ki... Çocuklar saf, temiz. Sevgi, mutluluk veriyorlar” diye konuştu.

Artık bir amaçları olduğunu ifade eden Ataç, “Çocuğumuza iyi bir gelecek hazırlamak, devlete millete iyi bir evlat yetiştirmek bizim için en büyük mutluluk bu olacak” dedi.

Ataç, salonda evlat edinme sırası bekleyen ailelere de “Tedaviniz sürsün ama o arada koruyucu aile olun. Sevgi evlerine gidin” önerisinde bulundu.

Anne Ataç da “Keşke yıllar önce alsaydık, aile olarak çok mutluyuz” diye duygularını paylaştı.(aa)