Köşk'e büyükşehir ablukası

Köşk'e büyükşehir ablukası
Köşk'e büyükşehir ablukası
Meclis'te sert tartışmalar arasında kabul edilen Büyükşehir Belediyeler Yasası için hem iktidar hem de muhalefet, Köşk nezdinde kulis çalışması yapıyor. CHP'lilerin 'veto etmesi' için Köşk'e çıkmasının ardından, AK Parti ve MHP de Köşk'e çıkıyor
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA- CHP ve MHP ’nin karşı çıktığı Büyükşehir Belediyeler Yasası TBMM Genel Kurulu’nda aralıksız 7 gün süren kavgalı mesainin ardından 12 Kasım Pazartesi günü kabul edildi. Bir haftadır kabul edilen yasa ile ilgili incelemesini sürdüren Meclis’in, bu akşam üzeri ya da yarın sabah Yasa’yı onay için Köşk’e göndermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 15 günlük inceleme süresi de Yasa’nın Köşk’e sunulması ile birlikte başlayacak.


CHP, Gül’e bizzat anlatmıştı
Büyükşehir Belediyeler Yasası henüz Köşk’e gönderilmeden hem CHP hem de MHP’den Cumhurbaşkanı Gül’e ‘veto et’ çağrısı geldi. CHP, konuyla ilgili Gül’den randevu istedi. Gül de randevuya olumlu yanıt verdi. Bunun üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ile CHP’li belediye başkanlarından oluşan heyet 15 Kasım Perşembe günü Gül ile görüştü. CHP’liler, Gül’e Yasa ile ilgili çekincelerini bizzat anlattı. CHP’lilere “bütün yasaları dikkatle incelediğini, hiçbir acele içerisinde olmadığını” söyleyen Gül, “Ben Cumhurbaşkanı olarak yerindelik denetimi yapamam, Anayasa’ya aykırılık iddialarını dikkatle değerlendireceğiz ve ona göre kararımızı vereceğiz’ dedi.

AK Parti ’den ‘endişeler yersiz’ ziyareti CHP’lilerin Köşk düzeyindeki kulis çalışmasına AK Parti’den de aynı yöntemle yanıt geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in başkanlığındaki bir heyet de bugün saat 17.45’de Köşk’e çıkacak. Şahin, beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel ve Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile birlikte Cumhurbaşkanı Gül’e, Büyükşehir Belediyeler Yasası’nı ve muhalefetin dile getirdiği ‘çekincelerin’ yersiz olduğunu anlatacak, Yasa’nın yerel yönetimler açısından bir reform niteliğinde olduğu mesajını verecek.


MHP’den Köşk’e nezaket ziyareti

Cumhurbaşkanı Gül’ün, AK Parti heyetinden önceki konukları ise MHP olacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin 10. Olağan Kurultayından sonra oluşan yeni yönetimi ile birlikte sat 16.30’da Köşk’e ‘nezaket ziyareti’nde bulunacak. Bu görüşmede de Büyükşehir Belediye Yasası’nın gündeme gelmesi, MHP heyetinin, Yasa üzerindeki hassasiyetlerini Gül’e iletmesi de bekleniyor.


Neden karşılar?

CHP, Yasa’ya, ‘seçim çevreleri oy hesabına göre yeniden düzenleniyor, seçime girerken oyunun kuralını değiştiriyor’, ‘yerel yönetim tüzelkişiliklerini, yerel halka sormadan kaldırıyor’, ‘Yerel Yönetim özerklik şartı ve anayasaya aykırı, bu bir iradi federalizm yasası’, ‘29 ilin kırsal alanlarını ranta açıyor’ gerekçeleriyle karşı çıkıyor. MHP ise çekincelerini; ‘üniter yapıya aykırı’, ‘tüzelkişiliği kaldırılan belediye ve köylerin sakinlerine hiç sorulmadan bu uygulamaya gidilmesi yanlış’, ‘İl Özel idarelerinin kamu tüzel kişiliğinin kaldırılması anayasanın amir hükmüne aykırı’ şeklinde sıralıyor.