Köşk'ten referanduma kış ve bütçe vetosu

Köşk'ten referanduma kış ve bütçe vetosu
Köşk'ten referanduma kış ve bütçe vetosu

AK Parti uzlaşma için CHP ve MHP nin kapısını

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis’ten referandum eşiğinde geçen yerel seçimlerin Mart 2014’ten 27 Ekim 2013’e çekilmesine ilişkin anayasa değişikliğini yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti. Gül referandumu veto gerekçesi olarak, ‘kış koşulları’ ile ‘bütçeye getireceği yük ve ekonomik istikrara yönelik zarar riski’ni gösterdi.
AK Parti bu gelişme üzerine, erken yerel seçimlerde uzlaşma için yeniden CHP ve MHP ’nin kapısını çalma kararı aldı. Referandumsuz çoğunluk olan 367 garantisi alınırsa yerel seçimlerin, tarih yeniden değiştirilerek ekim yerine kasım ayında yapılması gündemde. Eğer yeni bir referandum olasılığı görülürse anayasa değişikliği rafa kaldırılacak, yani kadük hale gelecek. 

Erdoğan’dan çağrı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Cumhurbaşkanı Gül’ün yasayı iadesine ilişkin ilk değerlendirmesini Azerbaycan dönüşü Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin soruları üzerine yaptı. Bundan sonra izleyecekleri yol haritasıyla ilgili, parti içinde bir değerlendirme yapacaklarını ifade eden Erdoğan, “Benim tabii buradaki kanaatim hemen arkadaşlarımın bir defa muhalefetle, ana muhalefet olsun diğer muhalefet olsun hemen görüşmeleri yapıp ondan sonra kararımızı vermektir. Bizim bu sürece ilişkin atacağımız adım kendi hafızamızdan bunu süratle silmek olacaktır. Yeter ki, burada anamuhalefet ve diğerleri anlayışlı davransınlar verdikleri sözlerin arkasında dursunlar” dedi.
AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli de, Meclis’e iade edilen anayasa değişikliğinin aynen mi yoksa tarihi değiştirilerek mi görüşüleceğine, CHP ve MHP’yle görüşerek karar vereceklerini söyledi. Canikli, hacca giden milletvekilleri nedeniyle teklifin bayramdan sonra görüşüleceğini ifade etti. 

Muhalefetle yeni temas gündemde
Ancak AK Parti’de, CHP’nin desteği olmadığı takdirde MHP’yle yeniden çıkarma yoluna gidilmemesi görüşü ağırlıkta. Edinilen bilgiye göre, AKP ’nin önceki gün yapılan MYK toplantısında yasanın iade edilmesi durumunda başvurulacak alternatifler ele alındı. CHP’nin desteğinin alınması ilk sırada yer alırken, CHP destek vermezse ya MHP ile yeniden Genel Kurul’a getirme ya da yasanın kadük hale gelmesini sağlama ihtimalleri üzerinde duruldu. MYK’da, “AK Parti olarak 326 evet oyunu sağlaması halinde bile MHP’nin fire vermesi nedeniyle referandumun kaçınılmaz olacağına” dikkat çekilerek, bu riskin alınmaması gerektiği görüşü dile getirildi.
AK Parti, Meclis’e iade edilen yasayla ilgili CHP ve MHP’yle yeniden temasa geçecek. Herhangi bir tarih önermeyecek. Ancak referandum çoğunluğu olan 367 garantisi alınırsa yerel seçim tarihi ekim yerine 17 Kasım 2013’e alınabilecek. Eğer, yeni bir referandum olasılığı görülürse yasa değişikliği rafa kaldırılacak; kadük hale gelecek. O zaman belediye seçimleri zamanında yani Mart 2014’de yapılacak. 


CHP sıcak bakmıyor
MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, “Hemen gelsinler, 27 Ekim’e yetişebilir. Biz tam kadro buradayız” açıklamasında bulundu. CHP ise konuyu bugün Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacak olan MYK’da değerlendirecek. Ancak CHP’nin yasanın ilk görüşmeleri sırasındaki tavrını sürdürmesi bekleniyor. CHP’li yetkililer, AK Parti ile MHP’nin yerel seçim tarihini erkene alma çabasını saygıyla karşıladıklarına dikkat çekerek, “Getirsinler çıkarsınlar, herşey bizim dışımızda” yorumunu yaptılar.