Kozakçıoğlu için cenaze töreni düzenlendi

Kozakçıoğlu için cenaze töreni düzenlendi
Kozakçıoğlu için cenaze töreni düzenlendi
Eski OHAL Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu için İstanbul Valiliği'nde tören düzenlendi.

İSTANBUL - Sarıyer’deki evinde ölü bulunan eski OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu (75), Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Hayri Kozakçıoğlu için İstanbul Valiliği'nin ardından Teşvikiye Camii’nde tören düzenlendi. Törene, Kozakçıoğlu’nun Hayri Kozakçıoğlu’nun eşi Sabire Kozakçıoğlu, oğlu Ferhan Kozakçıoğlu, kızları Faika Kozakçıoğlu Alan ve Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu Özekici, damadı Prof. Dr. Ümit Özekici, kız kardeşi Sevil Kozakçıoğlu, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu, MHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Celal Adan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile eşi Nurten Çapkın’ın yanı sıra eski bakanlardan Nahit Menteşe, Mehmet Ağar, İstanbul Eski Valisi Nevzat Ayaz ve Celal Doğan, Nurettin Sözen, Ünal Erkan, Sezen Cumhur Önal, Selami Şahin, Yılmaz Ulusoy, Erdoğan Demirören’in de aralarında bulunduğu siyaset, iş ve sanat dünyasından isimler katıldı.

Tören öncesi Kozakçıoğlu’nun eşi Sabire Kozakçıoğlu, oğlu Ferhan Kozakçıoğlu, kızları Faika Kozakçıoğlu Alan ve Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu Özekici, damadı Prof. Dr. Ümit Özekici, kız kardeşi Sevil Kozakçıoğlu taziyeleri kabul etti. 

Törende konuşan kızı Meral Kozakçıoğlu, "Başarılı devlet adamı babam, aslında benim canım, kahramanım ve yol göstericimdi. Biz ailesine, devamlı dürüst ve erdemli olmayı öğretti. Arkasında gece gündüz çalışarak, ülkesine hizmetle geçirilmiş onurlu bir hayatı miras olarak bıraktı. Onun ilkelerini daima yaşatacağız. Nurlar içinde yat" dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise, "Değerli valim mekanın cennet olsun, yattığın yerde inşallah nur içinde yat. İstanbul ve görev yapmış olduğunuz yerlerde sizi seven, bilen insanlar elbette ki hoş bir sadayı her vesileyle gönüllerinde yaşatacaktır. Sizi bu derin üzüntüyle ebediyete uğurluyoruz. Allah yolunuzu açık etsin" diye konuştu

Sınıf arkadaşı Ergun Türker de yaptığı konuşmada Kozakçıoğlu'nun fakültedeki takma adının ise "Bandito" olduğunu aktardı.

Törenin ardından Hayri Kozakçıoğlu'nun Türk Bayrağı'na sarılı cenazesi, İstanbul Müftü Yardımcısı Abdurrahman Binbir'in dua okumasının ardından polislerin omuzlarında cenaze aracına götürüldü.

"YOĞUN VE YORUCU BİR ÖMRÜN BÖYLE BİR ACI SONU OLABİLİYOR" 

Cenaze namazı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, genç yaşından itibaren kendini devlet hizmetine adamış bir meslek büyüğünü kaybettiklerini söyledi. Ağar, "Benim yakın çalıştığım, sevdiğim, saydığım bir büyüğümdü. Kendisiyle siyasette de birlikte çalıştık. Aramızda hiçbir olumsuz, tatsız hatıramız olmamıştır. En son kendisi bana ziyarete de gelmişti. Bir hafta, on gün evvel kendisiyle telefonda görüştüm ve fevkalade iyiydi. Hiçbir olumsuzluk da hissetmemiştim. Haberi aldığımızdan itibaren çok üzüntülüyüz, çok sıkıntılıyız. Bunca senenin emeği, hizmeti yazık olmuştur. Hayat bir yandan da böyle, tahammül etmek gerekir. Kendisine Allah'tan rahmet ve sonsuz huzur diliyorum. Yoğun ve yorucu bir ömrün böyle bir acı sonu olabiliyor. Bu kaderin bir çizgisidir. İnanan, iman etmiş insanlar olarak her türlü sonuca rıza göstermekten başka bir yolumuz yoktur" diye konuştu.

"DÜRÜST ÇALIŞKAN BİR ARKADAŞIMIZI KAYBETTİK"

İstanbul eski valilerinden Nevzat Ayaz ise, "Son derece üzgünüz. İntiharlı ölümü için şu ana kadar herhangi bir sebep de öğrenmiş değiliz. Beraber çalıştığımız son derece dürüst çalışkan bir arkadaşımızı kaybetmekten dolayı büyük üzüntü duymaktayım. Ölüm sebebiyle ilgili herhangi birşey söyleme imkanım yok" dedi.

"ÖLÜM BİÇİMİ BENİ ÇOK ÜZDÜ" 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan da Kozakçıoğlu ile birlikte milletvekilliği yaptığı ifade ederek, "İstanbul'un her tarafını birlikte gezdik. Kendisi bölücü terör örgütünün ve Türkiye 'deki bütün terör örgütlerinin hedef seçtiği bir devlet adamdı. Başsağlığı diliyoruz, üzgünüz" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Nurettin Sözen de, “Rahmetliyle birlikte çalıştık. Son derece anlayışlı ve uyumlu bir süreçti o dönem. Kendisi çok sevdiğim bir insandı. Daha sonraki hayatımızda da dostluğumuz sürdü. Ölüm biçimi beni çok üzdü. Çok güçlü bir insandı. Ufak tefek olaylara boyun eğmeyecek bir insandı" şeklinde konuştu.

"BÖYLE BİRŞEY BEKLEMİYORDUK" 

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu da, "Rahmetli mesai arkadaşım ve meslektaşım. Birlikte çalıştık, benim ilk bakanlığım döneminde kendisi de ilk OHAL valisi olarak görev yapıyordu. Birlikte çok mesaimiz oldu. Çalışkan, gayretli, işini yapmanın gayreti içinde olan değerli bir devlet adamı ve arkadaşımızdı. Böyle birşey beklemiyorduk. Allah taksiratını affetsin. hepimizin ve bütün camiamızın başı sağ olsun" dedi. 
Öte yandan Hayri Kozakçıoğlu’nun cenazesine 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Muammer Güler de çelenk gönderdiler. Hayri Kozakçıoğlu’nun naaşı öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu’daki aile kabristanında toprağa verildi.
(Enver ALAS - İbrahim AKTÜRK - Süleyman KAYA/DHA)