Kriptolu telefonlar dinlenebilir mi?

Kriptolu telefonlar dinlenebilir mi?
Kriptolu telefonlar dinlenebilir mi?
Erdoğan, açıklamasında 'Devletin kriptolu telefonlarını da dinlediler' dedi. Peki kriptolu telefonlar gerçekten dinlenebilir mi? TÜBİTAK'ta görev almış üst düzey bir yetkili ise Radikal'e yaptığı açıklamada, "Devlet kademesinde görev alanların kriptolu telefonlarının dinlenebilmesi imkansız." dedi.

Radikal.com.tr- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği ileri sürülen telefon görüşmeleri sosyal medyadan paylaşıldı. Ses kaydının paylaşılmasının ardından ise telefon kaydının kriptolu telefonun dinlenmesi ile elde edildiği yorumları yapıldı. Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada kaydın montaj ve dublaj olduğunu iddia etti. Erdoğan, açıklamasında ‘Devletin kriptolu telefonlarını da dinlediler’ dedi. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'ysa grup toplantısında: "Erdoğan’a çağrı yapıyorum. TİB kayıtlarında hangi saatte kim kiminle konuştu yayınlayın. Devletin kayıtlarını yayınla. Kripto ile ilgili tüm bilgiler TİB’de var. Onları yayınlayabilir mi? Yayınlayamaz." dedi. 

Erdoğan'dan 'ses kaydı' açıklaması: Dublajını kendilerinin yaptığı piyes..
 
Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a: Ya yurtdışına kaç ya da istifa et

Devlet Bahçeli: Türkiye çok kritik dönemde


Peki kriptolu telefonlar gerçekten dinlenebilir mi? İşte yanıtı...

Kriptolu telefonlar sadece yasadışı dinlemelere karşı bir tedbir olarak kullanılıyor. Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) izni ve onayı olmayan kriptolu telefonlar kullanılamıyor. Bu telefonların kod ve kripto anahtarları da BTK’da bulunduğu için yasal bir dinleme kararı bulunması durumunda kriptolu telefonlarda dinleme yapılabiliyor.

Kriptolu telefonlar, özel bir şifrelemeye sahip yazılımıyla iki telefon arasındaki görüşmeyi sağlayan telefonlar. Kriptolu telefon ile görüşme iki taraflı yapılıyor. Arayan ve aranan kişinin de görüşmesinin kriptolu telefon ile yapılması gerekiyor. Ses telefondan GSM modülü üzerinden iletim işlemi başlamadan önce şifreleniyor. Daha sonra telefondaki GSM modülü üzerinden sinyal olarak GSM şebekesine normal iletişimdeki gibi aktarılıyor. Fakat aktarılan veriler önceden farklı bir algoritma ile şifrelendiği için dinlense bile dinleme esnasında anlaşılmayan veriler elde ediliyor. Ancak bu şifrelemenin de kırılması durumunda dinleme gerçekleştirilebilir. Konuşmanın her iki ucunda aynı tipte kriptolu telefon kullanılması gerekli. Kriptolu telefonların ithalatı ve üretimi özel izinle gerçekleştirilir. Kriptolu telefonların şifreleme algoritmaları güvenlik birimleriyle paylaşılmak zorunda. Yasal bir dinleme yapıldığı durumda kriptolu telefonlar dinlenilebilir. Kriptolu telefonlar sadece yasadışı dinlemelere karşı tedbir açısından geliştirilmiş telefonlardır. Genellikle üst düzeydeki devlet adamları ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır. Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen kriptolu cep telefonları Milcep-K1 ve Milcep-K2 modelleri kullanılıyor. Aselsan’ın da güvenlik güçleri için özel olarak ürettiği kriptolu telefonlar bulunuyor. Dünyada iş adamlarının en yaygın şekilde kullandığı model ise Enigma marka kriptolu telefonlardır. Bu tür telefonların tanıtım broşürlerinde de illegal dinlemelerle dinleme yapılmasının mümkün olmayacağı telefon olduğu bilgisine yer veriliyor.

Kontrol BTK’da
“Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Gerçek ve Tüzel Kişilerin Elektronik Haberleşme Hizmeti İçinde Kodlu veya Kriptolu Haberleşme Yapma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği” TSK, MİT gibi kurumların dışındaki kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin, kriptolu cihazlarla görüşme yapmalarına imkan sağlıyor. Kriptolu haberleşme cihazı ithal edecek ya da bu tür cihazları üreteceklerin BTK’dan izin alması gerekiyor. BTK’ya izin için başvuracak üretici veya üretici firmayı temsilen imza yetkisine sahip kişilerin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Cumhuriyet’in temel ilkelerine ve devletin güvenliğine karşı suçlardan mahkum olmaması gerekiyor. Bu durumdakilerin başvurusu reddediliyor. Yurtdışından yolcuların beraberinde getirdiği, bireysel ithal edilen veya posta ile gelen kriptolu haberleşme cihazlarının, kod veya kripto anahtarları BTK’ya teslim ediliyor. Kurumdan izin alınmadan yapıldığı tespit edilen kodlu veya kriptolu haberleşmeler ise BTK tarafından iletişime kapatılıyor.

‘Devlet görevlilerinin dinlenebilmesi imkansız’

Kriptolu telefonları geliştiren TÜBİTAK’ta görev almış üst düzey bir yetkili ise Radikal’e yaptığı açıklamada, vatandaşların kullandığı kriptolu telefonların dinlenebildiğini belirterek, “ancak devlet kademesinde görev alanların kriptolu telefonlarının dinlenebilmesi imkansız. Bu telefonlara ait şifreleme kodları ilgili kurumlarla paylaşılmamaktadır. Yasal dinleme de olsa bu telefonların dinlenebilmesi mümkün değildir” dedi.