'Krizde MİT yara almış olabilir'

'Krizde MİT yara almış olabilir'
'Krizde MİT yara almış olabilir'
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / HDN / Arşivi

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yargıyla hükümet arasında yaşanan krizin Milli İstihbarat Teşkilatı’na zarar vermiş olabileceğini belirterek, tüm kurumları yetkilerini kullanırken daha hassas ve soğukkanlı olmaya davet etti.
Hürriyet Daily News gazetesinin sorularını yanıtlayan Çiçek, “Şöyle bir yanlışlığı Türkiye uzun bir zamandan beri yapıyor. Yasama-yürütme-yargı bunlar her devlette var. Hiçbiri birinin alternatifi değil, hiçbiri diğerinin rakibi değil, hasmı değil. Bir görev dağılımıdır, hepsinin uyum içinde çalışması lazım” dedi.
Türkiye’nin krizlere teşne bir toplum olduğunu, bu tür ‘akılla izah edilemeyecek’ gerginliklerin oluşmaması için yetki kullanan tüm kurumların hassas ve soğukkanlı davranması gerektiğini belirten Çiçek, “Buralardan ders çıkarıyor olmamız lazım. Kaldı ki herkes sadece kendi kalesinden bakmamalı” diye konuştu. 

Soğukkanlı olunmalı
MİT’in Türkiye’nin güvenliği ile ilgili konularda Dışişleri Bakanlığı kadar aktif olduğunu, içte ve dışta önemli bir ‘temas trafiği’ yönettiğini anlatan Meclis Başkanı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer MİT yetkililerine dönük yargısal girişim hakkında şunları kaydetti: “Şimdi siz bir kısım değerlendirmelerle bu kurumların itibarını yerle bir ederseniz, burası bir suç örgütüdür gibi bir havaya sokarsanız. Bu tür konular başka ülkelerde yine hukuk içinde çözülüyor. Hukukun dışında değil hukukun içinde kalınarak da çözülebilir. Ama siz bu kurumun itibarını yerle bir ediyorsanız yarın bu kurumun diğer ülkelerle ilişkisi açısından güvenilirliğini ciddi şekilde zedelemiş olursunuz.”
Bu krizden MİT’in yara almış olabileceğini belirten Çiçek, kurumlara da şu çağrıda bulundu: “Kurumlara demek istiyorum ki; herkes anayasadan yasadan kaynaklanan görev ve yetkiyi kullanırken daha soğukkanlı, daha olup bitenlerden ders çıkararak yol takip ederse bu, kurumların itibarı açısından önemlidir.”
Meclis’teki içtüzük konusundaki tartışmalara da değinen Çiçek, “Eğer hakikaten bu içtüzük meselesini ciddiye alıyorsak bana ‘Yeni bir komisyon kurun’ deyin, ben de iki satır bir yazı ile kurayım” dedi.

Sırrı Bey’den Sırrı Abi’ye kadar geldik
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Komisyonu’nun çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Çiçek, siyasette yaşanan gerginliğin anayasa komisyonu çalışmalarına yansımadığını, bu açıdan da komisyon üyelerinin gösterdiği olgunluğu takdir ettiğini söyledi. Komisyon üyelerinin kendi aralarındaki diyalogların da bu olumlu havayı gösterdiğini belirten Meclis Başkanı, “Tutanaklardan da görülüyor bu. Başta birbirlerine Sayın Bal, Sayın Önder diye seslenirlerken şimdi ‘Faruk Abi’, ‘Sırrı Abi diye sesleniyorlar” diye konuştu. 

Genelkurmay isterse görüş gönderebilir

Sivil toplumdan görüşlerin artarak gelmeye başladığını, bunların özellikle ‘temel hak ve özgürlükler konusunda olduğunu’; devlet kurum ve kuruluşlarından da özellikle kendi görev ve yetkileri açısından görüş beklediklerini belirten Çiçek, bir soru üzerine “Genelkurmay da yeni anayasada kendi rolleriyle ilgili görüşlerini bildirebilir, ona bir şey yok. Üniversiteleri nasıl kabul ediyorsak anayasal kuruluşlardan da gelebilir” dedi. Ancak Çiçek, “Benden özel (yazılı başvuru) bir şey beklemesinler. Ulaşabildiğimiz yerlere ulaşmaya çalışıyoruz” diye ekledi.