Krize 'Cemil Abi' formülü

Krize 'Cemil Abi' formülü
Krize 'Cemil Abi' formülü
Ankara'da Cemil Çiçek formülüyle krizin çözülmesi konuşuluyor. Formülün ana mantığı tutuklu vekillerin tahliyesi.
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

CHP ’nin yemin krizini aşması için Ankara’da ilk kez umut ışığı doğdu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün devreye girmesi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun AK Parti’nin TBMM başkan adayı Cemil Çiçek’i övücü sözleri gergin siyasi ortamı yumuşattı. Ankara’da konuşulan son senaryo ‘Çiçek formülü’yle krizin çözülmesi.

Formülün ana mantığı, yargının elinin rahatlatılarak Ergenekon ve KCK sanıklarının tahliyesi. Hükümet, yargıya müdahale olacağı gerekçesiyle CHP’nin önerdiği yasal düzenlemelere karşı çıkmıştı. Cemil Çiçek’in öncülüğünde yapılacak görüşmelerde üretilecek formüllerin aynı kaygıya yol açmayacak şekilde olmasına özen gösterilecek. Böylece, CHP’nin hatta BDP’lilerin yemin ederek Meclis çalışmalarına katılması, 8 tutuklu milletvekilinin de 1 Ekim’deki açılışta Meclis’te yemin etmeleri hesaplanıyor.

İki haftadır gündemi esir alan ‘yemin krizi’nde geliştirilen son senaryo hafta başında uygulamaya konuyor. Krizin çözümünde aktif rolü yarın TBMM Başkanı seçilmesi kesin olan Cemil Çiçek üstlenecek. AK Parti, CHP, MHP ve BDP’lileri ortak bir noktada buluşturabilecek çözüm formülü üzerinde çalışılıyor. Çiçek’in ajandasında ‘Sapanca formülü’ ve ‘CMK 100. Madde’ seçeneği dışında başka çözümler bulunuyor.

‘Cemil Abi formülü’
AK Parti, “Murat Karayılan ve Ogün Samast’a da Meclis yolunu açacağını” savunduğu CMK 100. Madde değişikliğine kesin olarak karşı. Daha önce anayasa ve yasal düzenlemelere açıkça karşı çıkan AK Parti kurmayları, birkaç formül geliştirdi. Ancak, bunların hangi düzenlemeler olduğu sır gibi saklanıyor. Radikal’in ulaştığı bilgilere göre hükümet kanadının geliştirdiği son senaryo şu şekilde işleyecek:

Cemil Çiçek, TBMM Başkanı seçildikten sonra ilk iş olarak AK Parti, CHP ve MHP yöneticileriyle görüşecek. Çiçek, zemin uygun olursa Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli ile de görüşmeyi hatta ‘liderler zirvesi’ toplamayı düşünüyor. Bu görüşmelerde her üç partinin önerileri de ele alınacak olsa da uzlaşma sağlanabilecek orta yol formülünün Çiçek tarafından ortaya atılması bekleniyor. AK Parti, yemin etmediği için yara aldığını düşündüğü CHP’nin bu formüle “evet” diyeceğine inanıyor. Hatip Dicle için “kırmızı çizgimiz” dese de BDP’lilerin de düzenlemeye destek vereceği beklentisi yüksek. Beklendiği gibi anlaşma sağlanırsa CHP ile BDP’liler ve bağımsızlar, gelecek hafta yemin ederek TBMM çalışmalarına katılma hakkı kazanacak. TBMM’nin yeni başkanlık divanı ve komisyonlar da yemin sonrası hızlı bir şekilde oluşturulacak. CHP, Hükümet Programı’nın görüşülmesi sırasında da kürsüdeki yerini alabilecek.

Temmuzda tahliye umudu
CHP’nin yemin etmeme gerekçesi Ergenekon tutuklusu Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın tahliye edilmemiş olmaları. BDP de Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin iptaliyle KCK tutuklusu vekillerin serbest bırakılmaması nedeniyle Meclis’i boykot ediyor. ‘Çiçek formülü’yle tutuklu milletvekillerinin otomatik tahliyesi düşünülmüyor. Son söz yine eli rahatlamış yargıya bırakılıyor. CHP ve MHP’li milletvekillerinin tahliyesi talebi için gerekli olan 1 aylık süre Temmuz ayının son haftasına karşılık geliyor. Sekiz vekilin bu şekilde 25 Temmuz tarihinde tahliye olabilecekleri umuluyor. TBMM Hükümet Programı’nın oylanmasının ardından tatile giriyor. Tahmini olarak 15 Temmuz’da tatile girecek olan TBMM, kapılarını 1 Ekim tarihinde açıyor. CHP, MHP ve BDP’li 8 milletvekili, tahliye olmaları halinde 1 Ekim’de yemin ederek milletvekili sıralarına oturabilecek.